Udostępnij

Kolejny raz posprzątają Odrę. Tym razem także ją zarybią

26.04.2024

Dziś (piątek, 26.04.) aktywiści zbierają się na wrocławskich odrzańskich łąkach, by zainaugurować trzecią edycję międzynarodowej Akcji Czysta Odra. Do południa potrwa zbiorowe sprzątanie okolic rzeki. W akcji wezmą udział wolontariusze Akcji Czysta Odra i Stowarzyszenia EKO-UNIA, studenci z Politechniki Wrocławskiej.

Działać będzie też Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i główny koordynator akcji w Polsce, zespół fundacji Wroc Ma Moc oraz edukatorzy z Hydropolis. Udział weźmie także Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń, który objął wydarzenie patronatem. Dodatkowi uczestnicy są mile widziani. Jak mówią organizatorzy, przyda się każda para rąk.

Rzeka wciąż ma problemy. Akcja Czysta Odra wychodzi im naprzeciw

Podczas pierwszej edycji udało się pozbierać ok. 140 ton odpadów, rok później aż 150 ton. Jak przekazali nam organizatorzy, w 2022 r. do akcji dołączyło 15 tys. osób, a w zeszłym roku było to już 20 tys. uczestników. Tegoroczna odsłona Akcji Czysta Odra to nie tylko sprzątanie Odry i jej dopływów, ale także zarybianie. Tym razem oprócz zbierania śmieci ekolodzy chcą także zarybiać rzekę.

– To odpowiedź na negatywne skutki katastrofy ekologicznej z 2022 r. Ekosystem rzeki wciąż nie jest odbudowany i stabilny. W kwietniu do dorzecza Odry trafi łącznie ok. 1,5 mln ryb gatunków, które najbardziej ucierpiały podczas katastrofy – zapowiada Anna Adamczyk, regionalna koordynatorka Akcji Czysta Odra ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Akcjom ekologów towarzyszą postulaty dotyczące czystości wody. Organizatorzy domagają się m.in.:

  • zahamowania zrzutów zasolonej wody z kopalń na Górnym Śląsku,
  • przeglądu oczyszczalni ścieków,
  • ograniczenia zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa.

– Wciąż czekamy na kolejne zgłoszenia, na szkoły, wolontariuszy, firmy i ich pracowników. Szacujemy, że w akcji weźmie udział 20 tys. wolontariuszy z Czech, Niemiec i z Polski. Każdy może się włączyć, do czego zachęcamy – mówi Anna Adamczyk. – W akcji biorą ludzie w szerokim przedziale wiekowym. Od kilkuletnich dzieci do osób starszych.

Wśród wolontariuszy znajdują się m.in. uczniowie i działacze lokalnych organizacji. Dołączają także ratownicy WOPR, władze samorządowe, przedsiębiorstwa. Angażują się ludzie rzek: wędkarze, rybacy, kajakarze, a nawet nurkowie.

Lodówki, telewizory, odpady budowlane – tym trujemy rzeki

Zapytana przez SmogLab wylicza, co znaleziono wśród zebranych wcześniej odpadów. – Znalazły się w nich głównie zużyte opakowania, plastikowe i szklane butelki, aluminiowe puszki, opony samochodowe. Zdarzały się jednak nawet meble, stare lodówki, telewizory, rower, hulajnoga elektryczna, odpady poremontowe i budowlane- mówi Adamczyk. Pierwsze zbiorowe sprzątanie to dopiero wstęp. Planuje się jest jeszcze 7 innych akcji na terenie miasta. Wrocławianie planują posprzątać nabrzeże Odry w okolicach Maślic, Kozanowa, Karłowic, Szczepina, Muchoboru oraz okolice Oławy w pobliżu Lasu Rakowickiego.

W ramach Akcji Czysta Odra zaplanowane są aktywności na całym odcinku rzeki – od czeskich Moraw aż po Bałtyk. Prócz Polaków, do akcji włączą się także Czesi i Niemcy. – Cokolwiek się wrzuci do rzeki w czeskich Morawach, to prędzej czy później do Wrocławia przypłynie. Cokolwiek wrocławianie do rzeki wrzucą, to prędzej czy później trafi do Zalewu Szczecińskiego, a później Morza Bałtyckiego – mówi Dominik Dobrowolski, inicjator Akcji Czysta Odra.

Niektóre zgłoszone osoby postanowiły połączyć siły z innymi organizatorami. Dlatego łącznie na terenie od Opola do Nowej Soli zaplanowano 21 wydarzeń. Akcja Czysta Odra obejmie takie miejscowości jak: Bytom Odrzański, Lewin Brzeski, Bogatynię, Lubiąż, Brzeg, Fałkowice. Wydarzenie potrwa do 5 maja.

Zdjęcie tytułowe: EKO-UNIA

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.