Udostępnij

Pod Poznaniem powstał azyl dla żubrów. Przyjechali już pierwsi podopieczni

24.07.2020

To pierwsze takie miejsce w Polsce – w Szewcach pod Poznaniem powstał azyl dla żubrów. „Przyjęliśmy pierwsze żubry z wrocławskiego ZOO, które żyły w złych relacjach ze starszymi osobnikami stada i stwarzały problemy” – mówi Michał Bednarek, prezes Stowarzyszenia Benek, które prowadzi azyl.

Porfiry i Polejew, czyli dwaj pierwsi podopieczni azylu, przyjechali do Szewc cali i zdrowi. Wcześniej mieszkali we wrocławskim zoo, ale nie mieli dobrych relacji z pozostałą częścią stada. Rozwiązaniem problemów behawioralnych okazało się przewiezienie ich tam, gdzie będą bezpieczne, odizolowane od reszty, ale zadbane i szczęśliwe.

Czytaj także: ŻUBRY Z POLSKI MAJĄ ZASIEDLIĆ ANGIELSKI LAS. NIE BYŁO ICH TAM OD KILKUSET LAT

Azyl to inicjatywa Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych Benek, które od 10 lat zajmuje się pomaganiem zwierzętom i ma pod opieką ponad 200 istot. Dzięki Benkowi udało się uratować konie, zwierzęta futerkowe (lisy, szopy, króliki), zwierzęta hodowlane (krowy, kozy, owce), zwierzęta domowe (psy i koty), a także osły, lamy, strusie, czy nawet wielbłądy. „To ośrodek wyspecjalizowany w zmienianiu złego wizerunku ludzi w oczach zwierząt” – pisze o nich WWF, który współpracował ze Stowarzyszeniem przy przeprowadzce żubrów.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=184572263094440&id=114904593394541&__xts__[0]=68.ARAiGt6D8M-oUevOMJ7NY0-HKWE22u1r5kmsHK–DqFCawq7vRWUGHyOnGRlB3cHoeLlCLwWys3ICpBcEExOw70SJ988Y8PGUIT63X5rIgYT-jYl6DhboPtXqa1VSibpefYngJBZXsVQfxqIFOUBVqTrnP929vBeKYhMf6uI8dfswKYTh3ZE_YItTfPv4nUN4J75x_UD6FbuYHNvm4lcWti1s0W1cPoQLXxNPH8plHX-VU-VWP9Ux0n_rzmUebkIh4FrGgbCmcX_mCXBTxkj-S2FEOSlDqEm5k3z5Dyq4t3hWeZnUg6h9Z-bgbH01PsVAtJb-NVhJcjaHXqfjC9Llvs&__tn__=-R

Porfiry i Polejew to zresztą nie pierwsze żubry w historii Benka.

„Kiedyś trafił do nas żubr z dziczy, 23-letni Pyra. Uratowaliśmy go, bo zapadła decyzja o jego odstrzale” – mówi Michał Bednarek, Prezes Stowarzyszenia. „Po dwóch tygodniach u nas hasał jak sarenka i tulił się jak pies. Potem zmarł śmiercią naturalną. Jego zagrodę co prawda zlikwidowaliśmy, ale w jej miejscu, dzięki między innymi darczyńcy WWF, szybko udało nam się postawić nową. Tym samym, wspólnie udało nam się stworzyć pierwsze takie miejsce w Polsce, które jest w stanie zaopiekować się żubrami, w jakiś sposób problematycznymi” – dodaje.

Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do rozbudowy i działania azylu dla żubrów. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na konto Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych Benek (numer 48 2490 0005 0000 4600 9820 2071).

Żubry to zwierzęta objęte w Polsce ścisłą ochroną. Ich światowa populacja wynosi około 7,5 tys. osobników, a w naszym kraju żyje ich aż 1820. Zdecydowana większość z nich (ok. 1613) żyje w wolnych populacjach, których w Polsce mamy pięć. Można je spotkać m.in. na terenie Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Augustowskiej i w Bieszczadach.

Źródło: informacja prasowa WWF

Zdjęcie: Michał Bednarek/WWF

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.