To pierwsze takie miejsce w Polsce – w Szewcach pod Poznaniem powstał azyl dla żubrów. „Przyjęliśmy pierwsze żubry z wrocławskiego ZOO, które żyły w złych relacjach ze starszymi osobnikami stada i stwarzały problemy” – mówi Michał Bednarek, prezes Stowarzyszenia Benek, które prowadzi azyl.
Porfiry i Polejew, czyli dwaj pierwsi podopieczni azylu, przyjechali do Szewc cali i zdrowi. Wcześniej mieszkali we wrocławskim zoo, ale nie mieli dobrych relacji z pozostałą częścią stada. Rozwiązaniem problemów behawioralnych okazało się przewiezienie ich tam, gdzie będą bezpieczne, odizolowane od reszty, ale zadbane i szczęśliwe.
Czytaj także: ŻUBRY Z POLSKI MAJĄ ZASIEDLIĆ ANGIELSKI LAS. NIE BYŁO ICH TAM OD KILKUSET LAT
Azyl to inicjatywa Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych Benek, które od 10 lat zajmuje się pomaganiem zwierzętom i ma pod opieką ponad 200 istot. Dzięki Benkowi udało się uratować konie, zwierzęta futerkowe (lisy, szopy, króliki), zwierzęta hodowlane (krowy, kozy, owce), zwierzęta domowe (psy i koty), a także osły, lamy, strusie, czy nawet wielbłądy. „To ośrodek wyspecjalizowany w zmienianiu złego wizerunku ludzi w oczach zwierząt” – pisze o nich WWF, który współpracował ze Stowarzyszeniem przy przeprowadzce żubrów.
Porfiry i Polejew to zresztą nie pierwsze żubry w historii Benka.
„Kiedyś trafił do nas żubr z dziczy, 23-letni Pyra. Uratowaliśmy go, bo zapadła decyzja o jego odstrzale” – mówi Michał Bednarek, Prezes Stowarzyszenia. „Po dwóch tygodniach u nas hasał jak sarenka i tulił się jak pies. Potem zmarł śmiercią naturalną. Jego zagrodę co prawda zlikwidowaliśmy, ale w jej miejscu, dzięki między innymi darczyńcy WWF, szybko udało nam się postawić nową. Tym samym, wspólnie udało nam się stworzyć pierwsze takie miejsce w Polsce, które jest w stanie zaopiekować się żubrami, w jakiś sposób problematycznymi” – dodaje.
Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do rozbudowy i działania azylu dla żubrów. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na konto Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych Benek (numer 48 2490 0005 0000 4600 9820 2071).
Żubry to zwierzęta objęte w Polsce ścisłą ochroną. Ich światowa populacja wynosi około 7,5 tys. osobników, a w naszym kraju żyje ich aż 1820. Zdecydowana większość z nich (ok. 1613) żyje w wolnych populacjach, których w Polsce mamy pięć. Można je spotkać m.in. na terenie Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Augustowskiej i w Bieszczadach.
Źródło: informacja prasowa WWF
Zdjęcie: Michał Bednarek/WWF