Udostępnij

Pod Poznaniem powstał azyl dla żubrów. Przyjechali już pierwsi podopieczni

24.07.2020

To pierwsze takie miejsce w Polsce – w Szewcach pod Poznaniem powstał azyl dla żubrów. „Przyjęliśmy pierwsze żubry z wrocławskiego ZOO, które żyły w złych relacjach ze starszymi osobnikami stada i stwarzały problemy” – mówi Michał Bednarek, prezes Stowarzyszenia Benek, które prowadzi azyl.

Porfiry i Polejew, czyli dwaj pierwsi podopieczni azylu, przyjechali do Szewc cali i zdrowi. Wcześniej mieszkali we wrocławskim zoo, ale nie mieli dobrych relacji z pozostałą częścią stada. Rozwiązaniem problemów behawioralnych okazało się przewiezienie ich tam, gdzie będą bezpieczne, odizolowane od reszty, ale zadbane i szczęśliwe.

Czytaj także: ŻUBRY Z POLSKI MAJĄ ZASIEDLIĆ ANGIELSKI LAS. NIE BYŁO ICH TAM OD KILKUSET LAT

Azyl to inicjatywa Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych Benek, które od 10 lat zajmuje się pomaganiem zwierzętom i ma pod opieką ponad 200 istot. Dzięki Benkowi udało się uratować konie, zwierzęta futerkowe (lisy, szopy, króliki), zwierzęta hodowlane (krowy, kozy, owce), zwierzęta domowe (psy i koty), a także osły, lamy, strusie, czy nawet wielbłądy. „To ośrodek wyspecjalizowany w zmienianiu złego wizerunku ludzi w oczach zwierząt” – pisze o nich WWF, który współpracował ze Stowarzyszeniem przy przeprowadzce żubrów.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=184572263094440&id=114904593394541&__xts__[0]=68.ARAiGt6D8M-oUevOMJ7NY0-HKWE22u1r5kmsHK–DqFCawq7vRWUGHyOnGRlB3cHoeLlCLwWys3ICpBcEExOw70SJ988Y8PGUIT63X5rIgYT-jYl6DhboPtXqa1VSibpefYngJBZXsVQfxqIFOUBVqTrnP929vBeKYhMf6uI8dfswKYTh3ZE_YItTfPv4nUN4J75x_UD6FbuYHNvm4lcWti1s0W1cPoQLXxNPH8plHX-VU-VWP9Ux0n_rzmUebkIh4FrGgbCmcX_mCXBTxkj-S2FEOSlDqEm5k3z5Dyq4t3hWeZnUg6h9Z-bgbH01PsVAtJb-NVhJcjaHXqfjC9Llvs&__tn__=-R

Porfiry i Polejew to zresztą nie pierwsze żubry w historii Benka.

„Kiedyś trafił do nas żubr z dziczy, 23-letni Pyra. Uratowaliśmy go, bo zapadła decyzja o jego odstrzale” – mówi Michał Bednarek, Prezes Stowarzyszenia. „Po dwóch tygodniach u nas hasał jak sarenka i tulił się jak pies. Potem zmarł śmiercią naturalną. Jego zagrodę co prawda zlikwidowaliśmy, ale w jej miejscu, dzięki między innymi darczyńcy WWF, szybko udało nam się postawić nową. Tym samym, wspólnie udało nam się stworzyć pierwsze takie miejsce w Polsce, które jest w stanie zaopiekować się żubrami, w jakiś sposób problematycznymi” – dodaje.

Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do rozbudowy i działania azylu dla żubrów. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na konto Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych Benek (numer 48 2490 0005 0000 4600 9820 2071).

Żubry to zwierzęta objęte w Polsce ścisłą ochroną. Ich światowa populacja wynosi około 7,5 tys. osobników, a w naszym kraju żyje ich aż 1820. Zdecydowana większość z nich (ok. 1613) żyje w wolnych populacjach, których w Polsce mamy pięć. Można je spotkać m.in. na terenie Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Augustowskiej i w Bieszczadach.

Źródło: informacja prasowa WWF

Zdjęcie: Michał Bednarek/WWF

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.