Udostępnij

Pod Sejmem głodówka dla klimatu – z prostym przekazem do polityków: Mówcie prawdę, działajcie teraz i róbcie to ponad podziałami!

21.11.2019

W czwartek pod Sejmem rozpoczął się 24-godzinny strajk głodowy, którego uczestnicy domagają się od polityków działań w obronie klimatu. Akcja jest częścią międzynarodowego protestu, w którym udział biorą osoby z 22 państw: z Europy, Azji, Ameryki, a także Afryki. Wszystkim im przyświeca prosty przekaz, skierowany do decydentów politycznych całego świata: 1. Mówcie prawdę. 2. Działajcie teraz. 3. [Róbcie to] Ponad polityką.

Protest pod Sejmem RP rozpoczął się w czwartek o godz. 8.30. Jego organizatorami są członkowie ruchu Extinction Rebellion Polska. Mimo nieprzyjaznych warunków pogodowych uczestnicy planują protestować do godziny 8.30 kolejnego dnia.

Protest jest częścią większej akcji, w której udział biorą członkowie i członkinie Extinction Rebellion (XR) z 22 państw, tj. Australia, Austria, Belgia, Dania, Demokratyczna Republika Kongo, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Kanada, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Nowa Zelandia, Pakistan, Polska, Stany Zjednoczone, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Szacuje się, że w akcji udział bierze około 300 aktywistów i aktywistek, choć – oczywiście – mają oni poparcie znacznie szerszej grupy osób. [O akcjach aktywistów XR informowaliśmy wielokrotnie. Więcej o genezie ruchu i jego działaniach można przeczytać tutaj.]

Jak deklarują przedstawiciele ruchu, poprzez strajk głodowy chcą oni zwrócić uwagę na tych ludzi, którzy już dziś cierpią z powodu skutków zmian klimatycznych, m.in. związanych z nimi klęsk głodu. Równocześnie jest to apel do rządzących, wobec działań których ruch ma 3 postulaty:

1. Mówcie prawdę – domagamy się ogłoszenia alarmu klimatycznego. Rząd wraz z mediami i szkołami ma obowiązek informowania i edukowania o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego. Domagamy się pełnego i wyczerpującego informowania społeczeństwa o działaniach, które w związku z tym muszą zostać podjęte przez państwo, obywateli, samorządy i przedsiębiorstwa. Polityka klimatyczna musi być oparta o aktualny stan wiedzy naukowej. 2. Działajcie teraz – domagamy się, by polskie władze, wspólnie z innymi krajami, natychmiast rozpoczęły skuteczne działania prawne i polityczne prowadzące do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera netto w 2025 roku. Domagamy się reformy gospodarki w takim kierunku, by zasoby odnawialne były eksploatowane w tempie pozwalającym na ich całkowite odtwarzanie się. 3. Ponad polityką – domagamy się powołania Panelu Obywatelskiego, którego zadaniem będzie wypracowanie wiążących dla rządu rozwiązań. Dzisiejsze rządy nie są wystarczająco zdeterminowane do podejmowania zdecydowanych, szybkich i długoterminowych działań. Przeciwdziałanie oraz zwalczanie skutków kryzysu klimatycznego wymaga wysiłku całego społeczeństwa o dotychczas niespotykanej skali i intensywności, dlatego niezbędne jest włączenie społeczeństwa w podejmowanie kluczowych decyzji niezbędnych dla ratowania Ziemi.

„Głodujemy pod waszymi oknami, żebyście przestali zamykać oczy na zagrożenie jakim są zmiany klimatyczne! Groźba głodu, katastrofy ekologicznej, załamania systemów społecznych to tematy o których będziemy wam NIEUSTANNIE przypominać! Konieczne jest podjęcie przez was natychmiastowych, zdecydowanych działań” – napisano w mediach społecznościowych XR Polska.

Czytaj także: 821 milionów ludzi cierpi z niedożywienia lub głodu. Jako jedną z głównych przyczyn ONZ wskazuje zmiany klimatu

„Dzisiaj strajkujący wychodzą ze swojej strefy komfortu, aby oczy świata zwróciły się w kierunku cierpiących ludzi z powodu głodu i kryzysu klimatycznego, najwyższa pora uświadomić sobie, że jeżeli nic nie zrobimy tak będzie wyglądać nasza rzeczywistość” – mówi Zofia Wieczorek,  studentka, która protestuje pod sejmem.

„Mam nadzieję że strajk głodowy przez dobę w listopadzie przed Sejmem jest wymowny gestem naszej desperacji. Musimy podjąć działania by móc dalej żyć na Ziemi!” – podkreśla z kolei Anita Sobiechowska, na co dzień muzyk.

 

Źródło: XR/XR Polska

Zdjęcie główne autorstwa Karoliny Zięby (dzięki uprzejmości XR Polska)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.