Pod Sejmem głodówka dla klimatu – z prostym przekazem do polityków: Mówcie prawdę, działajcie teraz i róbcie to ponad podziałami!

Podziel się:
Pod Sejmem głodówka dla klimatu z prostym przekazem do polityków Mówcie prawdę i działajcie teraz

W czwartek pod Sejmem rozpoczął się 24-godzinny strajk głodowy, którego uczestnicy domagają się od polityków działań w obronie klimatu. Akcja jest częścią międzynarodowego protestu, w którym udział biorą osoby z 22 państw: z Europy, Azji, Ameryki, a także Afryki. Wszystkim im przyświeca prosty przekaz, skierowany do decydentów politycznych całego świata: 1. Mówcie prawdę. 2. Działajcie teraz. 3. [Róbcie to] Ponad polityką.

Protest pod Sejmem RP rozpoczął się w czwartek o godz. 8.30. Jego organizatorami są członkowie ruchu Extinction Rebellion Polska. Mimo nieprzyjaznych warunków pogodowych uczestnicy planują protestować do godziny 8.30 kolejnego dnia.

Protest jest częścią większej akcji, w której udział biorą członkowie i członkinie Extinction Rebellion (XR) z 22 państw, tj. Australia, Austria, Belgia, Dania, Demokratyczna Republika Kongo, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Kanada, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Nowa Zelandia, Pakistan, Polska, Stany Zjednoczone, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Szacuje się, że w akcji udział bierze około 300 aktywistów i aktywistek, choć – oczywiście – mają oni poparcie znacznie szerszej grupy osób. [O akcjach aktywistów XR informowaliśmy wielokrotnie. Więcej o genezie ruchu i jego działaniach można przeczytać tutaj.]

Jak deklarują przedstawiciele ruchu, poprzez strajk głodowy chcą oni zwrócić uwagę na tych ludzi, którzy już dziś cierpią z powodu skutków zmian klimatycznych, m.in. związanych z nimi klęsk głodu. Równocześnie jest to apel do rządzących, wobec działań których ruch ma 3 postulaty:

1. Mówcie prawdę – domagamy się ogłoszenia alarmu klimatycznego. Rząd wraz z mediami i szkołami ma obowiązek informowania i edukowania o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego. Domagamy się pełnego i wyczerpującego informowania społeczeństwa o działaniach, które w związku z tym muszą zostać podjęte przez państwo, obywateli, samorządy i przedsiębiorstwa. Polityka klimatyczna musi być oparta o aktualny stan wiedzy naukowej. 2. Działajcie teraz – domagamy się, by polskie władze, wspólnie z innymi krajami, natychmiast rozpoczęły skuteczne działania prawne i polityczne prowadzące do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera netto w 2025 roku. Domagamy się reformy gospodarki w takim kierunku, by zasoby odnawialne były eksploatowane w tempie pozwalającym na ich całkowite odtwarzanie się. 3. Ponad polityką – domagamy się powołania Panelu Obywatelskiego, którego zadaniem będzie wypracowanie wiążących dla rządu rozwiązań. Dzisiejsze rządy nie są wystarczająco zdeterminowane do podejmowania zdecydowanych, szybkich i długoterminowych działań. Przeciwdziałanie oraz zwalczanie skutków kryzysu klimatycznego wymaga wysiłku całego społeczeństwa o dotychczas niespotykanej skali i intensywności, dlatego niezbędne jest włączenie społeczeństwa w podejmowanie kluczowych decyzji niezbędnych dla ratowania Ziemi.

„Głodujemy pod waszymi oknami, żebyście przestali zamykać oczy na zagrożenie jakim są zmiany klimatyczne! Groźba głodu, katastrofy ekologicznej, załamania systemów społecznych to tematy o których będziemy wam NIEUSTANNIE przypominać! Konieczne jest podjęcie przez was natychmiastowych, zdecydowanych działań” – napisano w mediach społecznościowych XR Polska.

Czytaj także: 821 milionów ludzi cierpi z niedożywienia lub głodu. Jako jedną z głównych przyczyn ONZ wskazuje zmiany klimatu

„Dzisiaj strajkujący wychodzą ze swojej strefy komfortu, aby oczy świata zwróciły się w kierunku cierpiących ludzi z powodu głodu i kryzysu klimatycznego, najwyższa pora uświadomić sobie, że jeżeli nic nie zrobimy tak będzie wyglądać nasza rzeczywistość” – mówi Zofia Wieczorek,  studentka, która protestuje pod sejmem.

„Mam nadzieję że strajk głodowy przez dobę w listopadzie przed Sejmem jest wymowny gestem naszej desperacji. Musimy podjąć działania by móc dalej żyć na Ziemi!” – podkreśla z kolei Anita Sobiechowska, na co dzień muzyk.

 

Źródło: XR/XR Polska

Zdjęcie główne autorstwa Karoliny Zięby (dzięki uprzejmości XR Polska)

Podziel się: