Udostępnij

Podatek od plastiku i koniec jednorazowych sztućców. Unia walczy z tworzywami sztucznymi

05.01.2021

Nowy rok będzie dla Unii Europejskiej okresem zaciętej walki z plastikiem. Od 1 stycznia kraje członkowskie są zobowiązane do rozliczania się z każdego kilograma nieodzyskanego tworzywa sztucznego, a w życie wchodzi podatek od plastiku („plastic tax”). W lipcu ze sklepowych półek znikną niektóre jednorazowe produkty.

Od lata 2021 nie kupimy plastikowych patyczków higienicznych, noży, łyżek, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów, plastikowych widelców, zrobionych ze styropianu kubków do napojów, pojemników do żywności i patyczków do balonów. O wprowadzeniu zakazu przesądziło głosowanie w Parlamencie Europejskim jeszcze w 2019 roku.

„Ustawodawstwo to zmniejszy szacunkowy koszt szkód wyrządzonych środowisku o 22 miliardy euro” – mówiła podczas debaty w Parlamencie liderka liberalnej frakcji w UE Frédérique Ries. Zakaz używania wielu jednorazowych produktów i podatek od plastiku ma zbliżyć Unię do modelu gospodarki obiegu zamkniętego. Docelowo mają w nim być odzyskiwane niemal wszystkie zasoby zużyte w unijnej gospodarce. Dzięki temu Wspólnota będzie mogła pozbyć się „setek milionów ton” niechcianych emisji CO2. Mówił o tym Kestutis Sadauskas z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej.


Czytaj również: Dlaczego plastik jest wszędzie?

„Obieg zamknięty może pomóc nam zamknąć lukę między obecnym stanem emisji a poziomem, który zapewni nam utrzymanie wzrostu temperatury na poziomie 1,5 stopnia” – komentował Sadauskas wprowadzenie nowych regulacji dotyczących plastiku dla portalu Euractiv. Odniósł się w ten sposób do zaleceń Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu, który przestrzega przed przekroczeniem granicy 1,5 stopnia Celsjusza ocieplenia w stosunku do ery przedprzemysłowej.

Podatek od plastiku nic nie zmieni?

Kolejną zmianę przynosi tak zwany „podatek od plastiku”, w ramach którego kraje członkowskie odprowadzają opłatę za nieprzetworzone tworzywa sztuczne. Każdy kilogram plastiku niepoddanego recyklingowi oznacza 80 eurocentów oddanych do unijnej kasy. Dzięki pozyskanym środkom Komisja Europejska chce sfinansować Fundusz Odbudowy europejskich gospodarek po pandemii.

Podatek ma przełożyć się na wyższą cenę jednorazowych butelek PET, z czym nie godzą się między innymi producenci i przetwórcy opakowań z tworzyw sztucznych. Zwracają oni uwagę na to, że „plastic tax” nie pomoże w podwyższeniu poziomu recyklingu w Europie. Uzyskane dzięki niemu środki nie wesprą przecież tworzenia nowych zakładów i technologii odzyskiwania plastiku – zauważa Stowarzyszenie Europejskich Przetwórców Plastiku. Komisja Europejska ma jednak nadzieję, że podatek skłoni państwa członkowskie i przedsiębiorstwa do zadbania o recykling. Do 2029 roku odzyskiwane ma być 90 proc. materiału użytego do produkcji jednorazowych butelek.

Źródło zdjęcia: VDWimages / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.