Udostępnij

Podhalanie doszli do wniosku, że jeżeli rząd nie poczuje, o co chodzi, to sobie nie poradzi i zapraszają do Nowego Targu

13.01.2017

Podhalanie doszli do wniosku, że jeżeli rząd nie poczuje, o co chodzi, to sobie z tym nie poradzi.
Dlatego wystosowali list do premier Beaty Szydło z prośbą o przeprowadzenie wyjazdowego posiedzenie Rady Ministrów w Nowym Targu poświęconego kwestii zanieczyszczenie powietrza w Polsce.
Poniżej znajdziecie jego treść.

 

Szanowna Pani

Beata Szydło

Prezes Rady Ministrów

 
Szanowna Pani Premier,
Zwracamy się do Pani z uprzejmą prośbą o przeprowadzenie wyjazdowego posiedzenia Rady Ministrów w stolicy Podhala, Nowym Targu.
Wszystko wskazuje na to, że Nowy Targ zdetronizuje Kraków w walce o miano „smogowej stolicy Polski”. Stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu wynoszą tutaj 15-krotność (!) dopuszczalnej normy (dane GIOŚ). Zanieczyszczenia są tak wysokie, że regularnie nie wytrzymuje ich aparatura pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Podobna sytuacja jest w całym regionie południowej Małopolski: Rabka-Zdrój, Zakopane czy Nowy Sącz to miasta znajdujące się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w skali Polski i całej Unii Europejskiej (wg raportu WHO 33 z 50 miast z najbrudniejszym powietrzem w UE znajduje się w Polsce).
Fatalny stan jakości powietrza w naszym kraju jest w dużej mierze wynikiem wieloletnich zaniedbań w ograniczaniu tzw. niskiej emisji. Mamy nadzieję, że wyjazdowe posiedzenie Pani gabinetu będzie dobrą okazją do dyskusji o konieczności pilnego przyjęcia jakże potrzebnych regulacji prawnych i programów finansowych mających na celu ograniczenie poziomu zanieczyszczenia powietrza, tj.:

  • rozporządzeń w sprawie norm dla kotłów i jakości węgla,
  • programu wsparcia dla wymiany pieców,
  • obniżenia podatków na czyste źródła energii,
  • narodowego programu termomodernizacji.

 
Głęboko wierzymy, że Państwa pobyt na Podhalu – w regionie, w którym okres grzewczy trwa wyjątkowo długo, a zanieczyszczenie powietrza jest jedną z najważniejszych kwestii w debacie publicznej, pomoże w znalezieniu odpowiednich rozwiązań tego tak bardzo istotnego, ogólnopolskiego problemu.

Z poważaniem i wyrazami szacunku,

Jolanta Sitarz-Wójcicka

Julia Kryszewska

Podhalański Alarm Smogowy

Inicjatywa społeczna na rzecz czystego powietrza na Podhalu

Aneta Seidler

Nowotarski Alarm Smogowy

Inicjatywa społeczna na rzecz czystego powietrza w Nowym Targu

Marek Józefiak

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

***

Fot. Infografika prezentująca najwyższe dobowe stężenia pyłu PM10 w powietrzu zarejestrowane na czterech wybranych stacjach pomiarowych. W Nowym Targu byłyby zapewne wyższe, gdyby nie to, że tamtejsze pyłomierze nie wytrzymują poziomów stężeń i regularnie odmawiają współpracy.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.