Udostępnij

Podkrakowski Kleszczów broni lasu bukowego. „To wyjątkowy teren”

16.01.2020

Stare, ponad 100-letnie drzewa z podkrakowskiego lasu mają zostać wycięte. Protestuje przeciwko temu grupa mieszkańców Kleszczowa, którzy chcą ochronić swoją małą „puszczę” bukową.

Pół godziny – tyle wystarczy, żeby dojechać z centrum Krakowa do dzikiego lasu, głębokich wąwozów i malowniczych widoków z Garbu Tenczyńskiego. Powietrze jest tam lepsze – kiedy w pobliskim Zabierzowie wskaźniki czerwienieją od smogu, w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym są zielone albo żółte. W ciepłe dni trasy zapełniają się rowerzystami, wycieczkami konnymi i spacerowiczami. – Wąwozy i stare drzewa magazynują wilgoć, więc w upalne dni jest tu o 3-4 stopnie mniej – mówi Anna Treit z Krakowa, która w Kleszczowie, bo tak nazywa się podleśna miejscowość, ma domek letniskowy. – Oddycha się lepiej, zimą powietrze jest czystsze, a latem chłodniejsze.

W grudniu pojawiły się pomarańczowe oznaczenia na starych drzewach. Zostały wyznaczone do wycinki. Kawałek dalej już wytrzebiono 30 procent lasu. – Wygląda to makabrycznie, wąwozy są rozjechane, po drzewach zostały tylko pnie. W naszym odczuciu jest to dewastacja – mówi Anna Treit. „Naszym”, czyli całej grupy mieszkańców, którzy muszą walczyć o swoją małą „puszczę” bukową. A dokładnie – o leśny oddział numer 225.

Plan zakłada wycinkę

– Zorganizowaliśmy spotkania z Nadleśnictwem Krzeszowice, przyszło 30 mieszkańców i kilku znanych ekologów– opowiada Anna. – Atmosfera była bardzo przyjazna, umówiliśmy się na kolejne spotkanie, już w terenie. Wyznaczyliśmy dziesięcioosobową delegację, a z drugiej strony przyjechało aż siedem osób z Lasów Państwowych, pięć z Nadleśnictwa Krzeszowice i dwie z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Rozmawialiśmy przez dwie godziny. Pod koniec i tak usłyszeliśmy, że Nadleśnictwo musi realizować dziesięcioletni plan urządzenia lasu, więc nie powstrzyma wycinki.

W „Dzienniku Polskim” Adam Klekot z Nadleśnictwa Krzeszowice mówił: – „Tłumaczę mieszkańcom, że lasów w Polsce przybywa, właśnie ze względu na prowadzoną odpowiednią gospodarkę leśną. Tu, w rejonie Kleszczowa, w miejscu wycinanych buków już rośnie młode pokolenie drzew. Gospodarka leśna, to m.in. pozyskiwanie drewna, z czego trzeba umiejętnie korzystać.” Mieszkańcy się z tym nie zgadzają. Pozyskiwać drewno, jak mówią, oczywiście trzeba. Ale czy koniecznie pod topór muszą iść ponad 100-letnie drzewa?

Dlatego też powstała petycja w sprawie małej „puszczy” bukowej – zaadresowana do ministra  środowiska Michała Wosia i ministra klimatu Michała Kurtyki.

Anna Treit razem z drugą mieszkanką Kleszczowa Kają Hołubowską napisały w niej: „Obawiamy się, że wycinka potężnych drzew oraz zniszczenia terenu spowodowane procesem pozyskania drewna będą miały negatywny wpływ na przyrodniczy charakter tego miejsca, obniżą retencję wody w lesie, a także pogorszą izolację akustyczną zapewnianą przez kompleks leśny. Wielkie drzewa eliminują dwutlenek węgla i zanieczyszczenia powietrza, co ma szczególne znaczenie w sąsiedztwie aglomeracji duszącej się od smogu. Odtworzenie pozytywnych czynników zapewnianych przez wycięty starodrzew może zająć kilkadziesiąt lat”.

W kilka dni udało się zebrać ponad 4 tysiące podpisów. Petycja pojechała do Warszawy.

-Przetarg na ścinanie drzew został rozstrzygnięty trzy dni po naszym pierwszym spotkaniu z nadleśnictwem, 23 grudnia. Nieoficjalnie się dowiedziałam, że wycinka planowana jest na połowę stycznia. Mam nadzieję jednak, że zdążymy ją powstrzymać – mówi Anna Treit.

Ostatni dziki las

Mieszkańcy uważają, że oddział 225 powinien być chroniony. Żeby jednak do tego doprowadzić potrzeba czasu, dokładnych analiz i wsparcia gminy, na które społecznicy ciągle czekają.

-Mamy pomysł, żeby stworzyć tam użytek ekologiczny, jest kilka drzew pomnikowych o obwodach powyżej 300 cm – przekonuje Treit. – Mamy już nawet naukowców, którzy pomogą nam przeprowadzić niezbędne analizy na tym terenie. Dlatego tak ważne jest dla nas, żeby powstrzymać wycinkę – jeśli nie odbędzie się teraz, jest szansa na uratowanie tych drzew.

Inicjatywę mieszkańców Kleszczowa wspierają krakowscy radni – Łukasz Maślona i Artur Buszko. Pomoc zadeklarowała też posłanka Razem Daria Gosek-Popiołek. W najbliższą niedzielę o 12:30 w małej „puszczy” bukowej będzie można pośpiewać kolędy w razem z artystką i performerką Cecylią Malik.

– Dostaliśmy wsparcie z wielu stron. Brakuje nam tego, żeby gmina i Lasy Państwowe uznały ten teren za godny utrzymania – zaznacza Anna Treit. – A zapewniam, że jest wyjątkowy. Mamy tu mnóstwo chronionych roślin i zwierząt, wiosną ziemię pokrywają dywany zawilców. Unikat. Jeden z ostatnich dzikich terenów. Naprawdę zasługuje na to, żeby go chronić.

Działania mieszkańców Kleszczowa można śledzić TUTAJ
Zdjęcie: Ratujmy kleszczowskie wąwozy

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.