Kraków walczy ze smogiem, ale w obwarzanku wymiany pieców kuleją. Wystarczy 20 minut podróży za miasto, żeby zobaczyć, jak wygląda i pachnie powietrze zatruwane tysiącami starych kopciuchów. Na wycieczkę po obwarzanku wybrała się fotografka, Joanna Urbaniec.
Według raportu PAS za 2020 rok podkrakowski Zabierzów jest niechlubnej czołówce trujących miast. W kategorii miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem zajmuje wysokie miejsce z średniorocznym stężeniem śmiercionośnego benzo(a)pirenu 7 ng/m3 (norma WHO to 0,12 ng/m3).
– Mieliśmy 700% normy! Dni z przekroczeniami norm zanieczyszczenia powietrza było w zeszłym roku 67 – to więcej niż Rybniku – mówi Monika Wojtaszek-Dziadusz z Zabierzowskiego Alarmu Smogowego. Rozmawiał z nią Maciej Fijak, nasz reporter i autor reportażu o obwarzanku, który można znaleźć TUTAJ.
„W Krzeszowicach wiele się nie zmienia. Włodarze gminy ograniczyli się tylko do programu Czyste Powietrze i tempo wymiany kopciuchów jest bardzo powolne” – mówią aktywiści Krzeszowskiego Alarmu Smogowego. Według oficjalnych statystyk w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku w programie Czyste Powietrze złożono 311 wniosków o wymianę pieca.
W Skawinie powietrze nadal dusi. Choć tutaj burmistrz zachęca do wymiany pieców, a radni miejscy poparli uchwałę kierunkową dotyczącą całkowitego zakazu palenia węglem. Burmistrz Norbert Rzepisko mówi: „Nie jesteśmy jeszcze w połowie drogi, jesteśmy ciągle na starcie, ale idziemy w dobrą stronę i zaczynamy iść coraz szybciej”.
fot. Joanna Urbaniec fot. Joanna Urbaniec fot. Joanna Urbaniec fot. Joanna Urbaniec fot. Joanna Urbaniec fot. Joanna Urbaniec fot. Joanna Urbaniec fot. Joanna Urbaniec fot. Joanna Urbaniec fot. Joanna Urbaniec fot. Joanna Urbaniec fot. Joanna Urbaniec fot. Joanna Urbaniec
Projekt „Pożegnanie z węglem” powstaje dzięki wsparciu European Climate Foundation