Udostępnij

Dojeżdżający do pracy na rowerze dużo rzadziej chorują na serce, raka i żyją dłużej

20.04.2017

Dojeżdżanie do pracy na rowerze o 41 proc. zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Osoby, które decydują się na takie dojazdy do pracy zdecydowanie rzadziej chorują na raka i mają o 46 proc. mniejszą „szansę” na dorobienie się problemów z sercem. Tak przynajmniej wynika z ogromnych brytyjskich badań, raport z których właśnie opublikowano. W badaniach brało w nich udział ponad 260 tys. osób. 

Średnia wieku uczestników wynosiła 53 lata. Trwały pięć lat.

Porównywano w nich osoby, które drogę do pracy pokonywały aktywnie, z tymi, które robiły to siedząc. A więc nie tylko rowerzystów z kierowcami, ale też np. pieszych z pasażerami komunikacji zbiorowej. Przyglądano się przede wszystkim, jak wybór środka transportu, wpływa na zdrowie.

W związku z tym liczono liczbę zgonów – tych w czasie trwania badania było 2430. Ale także to, jak wielu jego uczestników zachorowało na raka lub nabawiło się poważnych problemów z sercem.

Dzięki temu dostrzeżono bardzo wyraźnie korelacje. Najważniejsza była taka, że ludzie, którzy drogę do pracy regularnie pokonywali rowerem, byli o ponad 40 proc. mniej narażeni na ryzyko przedwczesnego zgonu, choroby serca, a nawet raka – tutaj aż o 45 proc. Zgony związane z sercem rejestrowano u nich aż o 52 proc.

Przeciętnie uczestnicy badania korzystający z rowerów, pokonywali w ten sposób niespełna 50 kilometrów tygodniowo i to wystarczało. Choć zauważono też, że im dystans był dłuższy, tym ze zdrowiem było lepiej.

Korzyści przynosiły także spacery do pracy. Z tym, że nieco mniejsze i zauważano je jedynie u tych, którzy pokonywali w ten sposób co najmniej 10 kilometrów tygodniowo. Ryzyko przedwczesnego zgonu było u nich o 27 proc. mniejsze, a na serce chorowali 37 proc. rzadziej.

Lepszym zdrowiem cieszyli się też ci, którzy podróże rowerem łączyli z podróżami komunikacją miejską.

Co istotne – badania badały korelacje, ale nawet kiedy statystyki „zważono” tak, by wziąć pod uwagę wpływ innych istotnych czynników, w tym choćby palenia papierosów oraz nadwagi, pozytywna zależność utrzymywała się.

– To jasny dowód na to, że ludzie podróżujący do pracy w aktywny sposób, szczególnie na rowerach, są mniej narażeni na problemy – komentował wyniki dla BBC dr Jason Gill z University of Glasgow, który był jednym z autorów badania. Podkreślał, że to kolejny powód, by dbać o rozwój infrastruktury rowerowej, a także ułatwiać ludziom życie i na przykład zabieranie rowerów do pojazdów komunikacji publicznej.

Można z tego wyciągnąć i taki wniosek, że motywacją do zamiany samochodu na inny środek transportu, może być nie tylko troska o zdrowie cudze, ale też o własne. Choć – i o tym trzeba wspomnieć – rzecz najpewniej nie ma zastosowania w czasie polskiej zimy. Jest w końcu tak, że aktywność fizyczna w naszym smogu, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

To tylko jeden powód więcej, by wreszcie sobie z nim poradzić.

Wyniki badania opublikowano w British Medical Journal.

Fot. acme59/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.