Udostępnij

Dojeżdżający do pracy na rowerze dużo rzadziej chorują na serce, raka i żyją dłużej

20.04.2017

Dojeżdżanie do pracy na rowerze o 41 proc. zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Osoby, które decydują się na takie dojazdy do pracy zdecydowanie rzadziej chorują na raka i mają o 46 proc. mniejszą „szansę” na dorobienie się problemów z sercem. Tak przynajmniej wynika z ogromnych brytyjskich badań, raport z których właśnie opublikowano. W badaniach brało w nich udział ponad 260 tys. osób. 

Średnia wieku uczestników wynosiła 53 lata. Trwały pięć lat.

Porównywano w nich osoby, które drogę do pracy pokonywały aktywnie, z tymi, które robiły to siedząc. A więc nie tylko rowerzystów z kierowcami, ale też np. pieszych z pasażerami komunikacji zbiorowej. Przyglądano się przede wszystkim, jak wybór środka transportu, wpływa na zdrowie.

W związku z tym liczono liczbę zgonów – tych w czasie trwania badania było 2430. Ale także to, jak wielu jego uczestników zachorowało na raka lub nabawiło się poważnych problemów z sercem.

Dzięki temu dostrzeżono bardzo wyraźnie korelacje. Najważniejsza była taka, że ludzie, którzy drogę do pracy regularnie pokonywali rowerem, byli o ponad 40 proc. mniej narażeni na ryzyko przedwczesnego zgonu, choroby serca, a nawet raka – tutaj aż o 45 proc. Zgony związane z sercem rejestrowano u nich aż o 52 proc.

Przeciętnie uczestnicy badania korzystający z rowerów, pokonywali w ten sposób niespełna 50 kilometrów tygodniowo i to wystarczało. Choć zauważono też, że im dystans był dłuższy, tym ze zdrowiem było lepiej.

Korzyści przynosiły także spacery do pracy. Z tym, że nieco mniejsze i zauważano je jedynie u tych, którzy pokonywali w ten sposób co najmniej 10 kilometrów tygodniowo. Ryzyko przedwczesnego zgonu było u nich o 27 proc. mniejsze, a na serce chorowali 37 proc. rzadziej.

Lepszym zdrowiem cieszyli się też ci, którzy podróże rowerem łączyli z podróżami komunikacją miejską.

Co istotne – badania badały korelacje, ale nawet kiedy statystyki „zważono” tak, by wziąć pod uwagę wpływ innych istotnych czynników, w tym choćby palenia papierosów oraz nadwagi, pozytywna zależność utrzymywała się.

– To jasny dowód na to, że ludzie podróżujący do pracy w aktywny sposób, szczególnie na rowerach, są mniej narażeni na problemy – komentował wyniki dla BBC dr Jason Gill z University of Glasgow, który był jednym z autorów badania. Podkreślał, że to kolejny powód, by dbać o rozwój infrastruktury rowerowej, a także ułatwiać ludziom życie i na przykład zabieranie rowerów do pojazdów komunikacji publicznej.

Można z tego wyciągnąć i taki wniosek, że motywacją do zamiany samochodu na inny środek transportu, może być nie tylko troska o zdrowie cudze, ale też o własne. Choć – i o tym trzeba wspomnieć – rzecz najpewniej nie ma zastosowania w czasie polskiej zimy. Jest w końcu tak, że aktywność fizyczna w naszym smogu, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

To tylko jeden powód więcej, by wreszcie sobie z nim poradzić.

Wyniki badania opublikowano w British Medical Journal.

Fot. acme59/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.