Udostępnij

Podtopione miejscowości, nadchodzące nawałnice. Ale deszcz nie rozwiąże problemu suszy

22.06.2020

Po okresie z niedoborem opadów nad Polskę dotarły ulewne deszcze. IMGW ostrzega przed gwałtownymi nawałnicami, a w wielu regionach występują podtopienia. Eksperci przekonują, że nie uratują nas one przed suszą.

Ostrzeżeniem przed gwałtownymi wzrostami stanu wody objęta jest większość naszego kraju. „Granicą” obszaru zagrożonego wylewaniem rzek jest pas rozciągający się od Beskidu Żywieckiego, przez wschodnie krańce Wielkopolski, aż po powiat słupski. Strefa z mocnymi opadami sięga aż do wschodniej granicy państwa. Według meteorologów najbardziej zagrożeni są mieszkańcy wschodniej Małopolski i Podkarpacia. Występuje tam najwyższy, trzeci stopień zagrożenia wylewaniem rzek.

Gdzie dotarła powódź?

Dramatycznie źle jest między innymi w małopolskim Łapanowie, gdzie przerwał wał na rzece Stradomka. Relacje mówią o zalanych kościołach, żłobku i martwych zwierzętach. Z wielką wodą walczy też Sądecczyzna. Woda uszkodziła tam drogi i zalała gospodarstwa domowe między innymi w Sczyrzycu, Kasinie Wielkiej i Kasinie Małej. Pełne ręce roboty mieli też strażacy na Podkarpaciu – do poniedziałkowego poranka interweniowali około 190 razy.

 class=
Mapa ostrzeżeń hydrologicznych IMGW. Stan na poniedziałkowe przedpołudnie. Źródło: IMGW

Czy nawałnice uratują nas przed suszą?

Na mapie udostępnionej przez IMGW obszary zagrożone wylewaniem rzek zaznaczone są na pomarańczowo i czerwono. Jak widać, sąsiadują one z obszarami oznaczonymi szarym kolorem. To regiony, w których… nadal jest zagrożenie suszą hydrologiczną. Oznacza to, że w rzekach mogą być notowane są niedobory wody. Widać to między innymi w Wielkopolsce i woj. zachodnio-pomorskim. Jeszcze w piątek regiony te zmagały się z ulewami, a media donosiły o zalanych piwnicach, nieprzejezdnych drogach i powalonych drzewach. Absurd? Niekoniecznie.

To dlatego, że nawalne deszcze nie chronią przed występowaniem suszy. Woda podczas nawałnic odbija się od suchego gruntu jak od betonu, spływając potem do kanalizacji i cieków wodnych – rzek czy kanałów. Dalej odpływa ona do Bałtyku, nie zasilając lokalnego ekosystemu.

„Zmiana rozkładu czasowego opadów powoduje, że znikają wiosenne kapuśniaczki, które są nie tylko przyjemne, ale też dobre dla roślin. Teraz, jeśli pada, to leje – co z kolei może stworzyć zagrożenie powodziowe” – ostrzegał w Smoglabie prof. Zbigniew Kundzewicz, hydrolog i klimatolog.

Jak skutecznie chronić się przed powodzią?

Nawałnice w czasie kryzysu klimatycznego będą więc coraz bardziej powszechne. Jak się do nich dostosować? Specjaliści mówią między innymi o renaturyzacji rzek. Chodzi o przywracanie ich naturalnego biegu tam, gdzie w tej chwili reguluje je wylany na brzegi beton. W miastach podtopienia po ulewach związane są z niedostatkiem terenów zielonych, w które mogłaby wsiąkać woda opadowa. Dobrym sposobem zarówno na suszę, jak i powódź jest tworzenie polderów zalewowych. To obszary bez zabudowy, gdzie woda może swobodnie wylać, nie tworząc żadnych szkód. Tereny takie mogą być też naturalnymi rezerwuarami wody podczas suszy.

„To pozwala zatrzymać kilkukrotnie więcej wody, niż wielkie inwestycje (na przykład budowa tam i dużych zbiorników retencyjnych – przyp. aut.). Według niektórych szacunków nawet do pięciu-siedmiu razy więcej. Sięgając po rozwiązania oparte na przyrodzie, osiągniemy nieporównywalnie lepsze efekty i wydamy znacznie mniej” – mówił Smoglabowi profesor Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło zdjęcia: miczu / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.