Udostępnij

Pojawił się pomysł, by wokół szkół, przedszkoli i boisk stworzyć strefy bez kopcenia

22.11.2019

Radni z podbydgoskiej gminy Osielsko zaproponowali, by gminny program wymiany „kopciuchów” powiązać z odległością budynków od miejsc, gdzie w trakcie dnia przebywają dzieci i młodzież, m.in. od szkół. Proponowane „strefy czystego powietrza” to pomysł, który na pierwszym miejscu stawia ochronę zdrowia najmłodszych, a więc dzieci i młodzieży. Choć póki co został odrzucony przez większość radnych, skłania do dyskusji nad tym, w jakie miejsca środki na poprawę jakości powietrza powinny być kierowane w pierwszej kolejności. 

W jednej z podbydgoskich gmin, obok rządowych programów związanych z wymianą przestarzałych urządzeń grzewczych, funkcjonuje wsparcie gminne. Z tym, że – jak przekonują pomysłodawcy zmian – jego wydajność nie jest duża, a środki pozostają niewykorzystane. Pojawił się więc pomysł, by środki rozdysponować inaczej, z myślą o zdrowiu najmłodszych. Choć projekt przy pierwszej próbie przyjęcia został odrzucony, niewykluczone, że pomysł jeszcze wróci pod obrady radnych.

„Strefy Czystego Powietrza”

“Mieszkańcy mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 5 tys. złotych, zgodnie z uchwałą z lipca tego roku. My natomiast doszliśmy do wniosku, że za taką kwotę nie zrealizujemy wymiany pieca, ponieważ jej koszt wynosi z reguły 12 tysięcy złotych lub więcej. Dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy nie jest wystarczające dla osób mniej zamożnych, które nie zechcą dołożyć z własnej kieszeni reszty. Wpadliśmy więc na pomysł, by stworzyć 'Strefy Czystego Powietrza’ wokół tych miejsc, w których najczęściej przebywają dzieci, tj. wokół szkół, żłobków, boisk, świetlic. Łącznie jest to około 17 obiektów w gminie. Zaproponowaliśmy więc, by w pasie 200 metrów wokół nich mieszkańcy gminy mogli się starać o dwukrotnie większe wsparcie, w wysokości 10 tys. złotych, oczywiście bez likwidacji programu dla pozostałych mieszkańców” – przekonuje Maciej Lasota, prezes Stowarzyszenia „Sąsiedzi Gmina Osielsko”, które przygotowało projekt.

Jak przekonują pomysłodawcy, problemem dotychczasowego programu jest przede wszystkim jego wydajność. “Do listopada w naszej gminie złożono tylko 7 wniosków o dofinansowanie w kwocie 5 tys. złotych. 7 sztuk. Skonsumowaliśmy więc 35 tysięcy z budżetu wynoszącego 150 tysięcy. A ponieważ rozpoczął się już sezon grzewczy, najprawdopodobniej nikt już nie będzie wymieniał kotłów. Środki te pozostaną więc niewykorzystane. (…) W ubiegłym roku w gminie Osielsko przyznano 15 tego typu dotacji, podczas gdy w sąsiedniej gminie, po drugiej stronie Bydgoszczy, wymieniono 150 kotłów” – podkreśla radny Lasota. Co ciekawe, wskazuje on, że problemem może wynikać stąd, że w gminie jest stosunkowo wiele nowych domów, które nie wymagają wymiany kotłów czy termomodernizacji.

Zauważmy również, że wspomniane szkoły, żłobki czy przedszkola – wokół których miałyby istnieć proponowane „strefy czystego powietrza” – z reguły znajdują się nie na nowych osiedlach, lecz w starszych częściach wsi i miast.

Zapobiegać zamiast leczyć

„To jest super pomysł! Dziwne, że nikt wcześniej na to nie wpadł. Dzieci są najbardziej narażone na skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem, i to o nie powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności. Często kopcące kominy są w bezpośrednim sąsiedztwie szkół, przedszkoli, świetlic i boisk – dużych skupisk dzieci. Wówczas nie można otworzyć okien, w klasach brakuje tlenu i nie ukrywajmy antysmogowe rośliny doniczkowe nie rozwiążą problemu. Dodatkowo zdrowie dzieci jest szczególnie narażone podczas zajęć wychowania fizycznego na boisku. W rezultacie więcej z nich choruje na infekcje górnych dróg oddechowych. Zamiast wydawać pieniądze na leki, zwolnienia z pracy, oczyszczacze powietrza, drony, kontrole straży miejskiej, czy nie rozsądniej byłoby rozwiązać problem u źródeł i pozbyć się pieców węglowych?” – pyta Kamila Gawrońska z Bydgoskiego Alarmu Smogowego.

Alarm deklaruje, że będzie wspierać podobne inicjatywy w gminach ościennych. „Jeśli chodzi o Bydgoszcz, obecnie domagamy się zakazu spalanie węgla na terenie miasta Bydgoszczy. Jednocześnie chcemy aby miasto, w pierwszej kolejności zlikwidowało ponad 5000 tysięcy pieców w budynkach komunalnych, które znajdują się głównie w centrum Bydgoszczy, gdzie wiele dzieci i młodzieży dojeżdża do szkoły” – podkreśla Gawrońska.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Evgeny Atamanenko

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.