Udostępnij

Pojawił się pomysł, by wokół szkół, przedszkoli i boisk stworzyć strefy bez kopcenia

22.11.2019

Radni z podbydgoskiej gminy Osielsko zaproponowali, by gminny program wymiany „kopciuchów” powiązać z odległością budynków od miejsc, gdzie w trakcie dnia przebywają dzieci i młodzież, m.in. od szkół. Proponowane „strefy czystego powietrza” to pomysł, który na pierwszym miejscu stawia ochronę zdrowia najmłodszych, a więc dzieci i młodzieży. Choć póki co został odrzucony przez większość radnych, skłania do dyskusji nad tym, w jakie miejsca środki na poprawę jakości powietrza powinny być kierowane w pierwszej kolejności. 

W jednej z podbydgoskich gmin, obok rządowych programów związanych z wymianą przestarzałych urządzeń grzewczych, funkcjonuje wsparcie gminne. Z tym, że – jak przekonują pomysłodawcy zmian – jego wydajność nie jest duża, a środki pozostają niewykorzystane. Pojawił się więc pomysł, by środki rozdysponować inaczej, z myślą o zdrowiu najmłodszych. Choć projekt przy pierwszej próbie przyjęcia został odrzucony, niewykluczone, że pomysł jeszcze wróci pod obrady radnych.

„Strefy Czystego Powietrza”

“Mieszkańcy mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 5 tys. złotych, zgodnie z uchwałą z lipca tego roku. My natomiast doszliśmy do wniosku, że za taką kwotę nie zrealizujemy wymiany pieca, ponieważ jej koszt wynosi z reguły 12 tysięcy złotych lub więcej. Dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy nie jest wystarczające dla osób mniej zamożnych, które nie zechcą dołożyć z własnej kieszeni reszty. Wpadliśmy więc na pomysł, by stworzyć 'Strefy Czystego Powietrza’ wokół tych miejsc, w których najczęściej przebywają dzieci, tj. wokół szkół, żłobków, boisk, świetlic. Łącznie jest to około 17 obiektów w gminie. Zaproponowaliśmy więc, by w pasie 200 metrów wokół nich mieszkańcy gminy mogli się starać o dwukrotnie większe wsparcie, w wysokości 10 tys. złotych, oczywiście bez likwidacji programu dla pozostałych mieszkańców” – przekonuje Maciej Lasota, prezes Stowarzyszenia „Sąsiedzi Gmina Osielsko”, które przygotowało projekt.

Jak przekonują pomysłodawcy, problemem dotychczasowego programu jest przede wszystkim jego wydajność. “Do listopada w naszej gminie złożono tylko 7 wniosków o dofinansowanie w kwocie 5 tys. złotych. 7 sztuk. Skonsumowaliśmy więc 35 tysięcy z budżetu wynoszącego 150 tysięcy. A ponieważ rozpoczął się już sezon grzewczy, najprawdopodobniej nikt już nie będzie wymieniał kotłów. Środki te pozostaną więc niewykorzystane. (…) W ubiegłym roku w gminie Osielsko przyznano 15 tego typu dotacji, podczas gdy w sąsiedniej gminie, po drugiej stronie Bydgoszczy, wymieniono 150 kotłów” – podkreśla radny Lasota. Co ciekawe, wskazuje on, że problemem może wynikać stąd, że w gminie jest stosunkowo wiele nowych domów, które nie wymagają wymiany kotłów czy termomodernizacji.

Zauważmy również, że wspomniane szkoły, żłobki czy przedszkola – wokół których miałyby istnieć proponowane „strefy czystego powietrza” – z reguły znajdują się nie na nowych osiedlach, lecz w starszych częściach wsi i miast.

Zapobiegać zamiast leczyć

„To jest super pomysł! Dziwne, że nikt wcześniej na to nie wpadł. Dzieci są najbardziej narażone na skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem, i to o nie powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności. Często kopcące kominy są w bezpośrednim sąsiedztwie szkół, przedszkoli, świetlic i boisk – dużych skupisk dzieci. Wówczas nie można otworzyć okien, w klasach brakuje tlenu i nie ukrywajmy antysmogowe rośliny doniczkowe nie rozwiążą problemu. Dodatkowo zdrowie dzieci jest szczególnie narażone podczas zajęć wychowania fizycznego na boisku. W rezultacie więcej z nich choruje na infekcje górnych dróg oddechowych. Zamiast wydawać pieniądze na leki, zwolnienia z pracy, oczyszczacze powietrza, drony, kontrole straży miejskiej, czy nie rozsądniej byłoby rozwiązać problem u źródeł i pozbyć się pieców węglowych?” – pyta Kamila Gawrońska z Bydgoskiego Alarmu Smogowego.

Alarm deklaruje, że będzie wspierać podobne inicjatywy w gminach ościennych. „Jeśli chodzi o Bydgoszcz, obecnie domagamy się zakazu spalanie węgla na terenie miasta Bydgoszczy. Jednocześnie chcemy aby miasto, w pierwszej kolejności zlikwidowało ponad 5000 tysięcy pieców w budynkach komunalnych, które znajdują się głównie w centrum Bydgoszczy, gdzie wiele dzieci i młodzieży dojeżdża do szkoły” – podkreśla Gawrońska.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Evgeny Atamanenko

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.