Udostępnij

Pokrycie 1% pól uprawnych fotowoltaiką mogłoby zasilić całą ludzkość. Agrowoltaika metodą na wzrost wydajności – mówią badacze

12.08.2019

Badania przeprowadzone na Oregon State University wskazują, że instalacja paneli fotowoltaicznych na polach uprawnych zwiększa znacząco ich wydajność. Według wyliczeń naukowców pokrycie nimi 1 procenta pól uprawnych na planecie powinno wystarczyć, by energią elektryczną zasilić całą ludzkość. Ich zdaniem „agrowoltaika” może znacząco wzmocnić sektor energii odnawialnej.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports„, wydawanym przez grupę Nature Research.

Autorzy artykułu podkreślają, że choć na wydajność fotowoltaiki wpływa przede wszystkim nasłonecznienie (które zależy od położenia geograficznego), to ważnym czynnikiem pozostaje także temperatura paneli, związana z panującym wokół urządzeń mikroklimatem. Mikroklimat ten to wypadkowa czterech zmiennych: nasłonecznienia, temperatury powietrza, prędkości wiatru i wilgotność.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jaki mikroklimat jest najbardziej korzystny dla wydajności fotowoltaiki, badacze doszli do wniosku, że jest to sąsiedztwo pól uprawnych. Symbiozę rolnictwa i wytwarzania energii elektrycznej określili mianem „agrowoltaiki” (ang. agrivoltaic). Badanie opierało się na pomiarach paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w amerykańskim stanie Oregon, charakteryzującym się klimatem umiarkowanym. Następnie wyniki odniesiono do danych pochodzących ze zdjęć satelitarnych całego globu.

Zmienna efektywność fotowoltaiki

„Nasze wyniki wskazują, że energetyka słoneczna i rolnictwo mają ogromny potencjał do współpracy w celu zapewnienia niezawodnej energii” – powiedział prof. Chad Higgins, współautor badań. „Okazuje się, że 8 tys. lat temu rolnicy znaleźli najlepsze miejsca do pozyskiwania energii słonecznej na Ziemi.”

Z obserwacji naukowców wynika, że wydajność paneli spada, gdy dochodzi do zbytniego ich nagrzania – a to dzieje się znacznie wolniej, gdy otoczone są one roślinami. Korzystne dla wydajności urządzeń okazały się również warunki sprzyjające uprawom, jeśli chodzi o wilgotność powietrza, występowania wiatru i nasłonecznienie.

Na podstawie globalnych map klimatu – powstałych w oparciu o zdjęcia satelitarne – badacze podjęli się klasyfikacji terenów od najbardziej sprzyjających fotowoltaice (pola uprawne) do najbardziej niekorzystnych (pokrycie terenu śniegiem i lodem). Naukowcy podkreślają, że panele usytuowane wśród roślin uprawnych charakteryzują się większą wydajnością od tych, które znajdują się m.in. w przestrzeni miejskiej, nieużytkach i pustyniach – stanowiących popularne dziś lokalizacje dla fotowoltaiki.

Z obliczeń Amerykanów wynika, że gdyby panelami słonecznymi pokryć ok. 1 proc. wykorzystywanych dziś pól uprawnych, produkowana przez nie energia wystarczyłaby do pokrycia zapotrzebowania całej ludzkości.

Zaznaczają ponadto, że – jak wynika z badań opublikowanych wcześniej – instalacja paneli fotowoltaicznych nie zawsze musiałaby się wiązać z utratą części plonów. Niektóre gatunki roślin – które wolą miejsca bardziej zacienione i wilgotne – mogłyby skorzystać na sąsiedztwie urządzeń.

 

Źródła: Scientific Reports, Oregon State Universtity, PLOS ONE

Zdjęcie: Shutterstock/Radomir Rezny

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.