Blisko pół miliona zgonów niemowląt na świecie ma związek z zanieczyszczeniami powietrza – wynika z najnowszego raportu „State of Global Air”. Za dwie trzecie z nich odpowiadają zanieczyszczenia wewnątrz budynków, powstające głównie w trakcie gotowania posiłków. Łącznie z powodu złej jakości powietrza – także tego na zewnątrz – zmarło w zeszłym roku 6,7 miliona osób.
Z danych przedstawianych w raporcie „State of Global Air 2020” wynika, że w związku ze złą jakością powietrza w ubiegłym roku zmarło na świecie około 476 tys. noworodków w pierwszym miesiącu życia. Problem w największym stopniu dotknął rodziny w krajach rozwijających się, przede wszystkim w Afryce Subsaharyjskiej (236 tys.), Indiach (116 tys.) oraz Pakistanie (50 tys.).
Groźny smog „domowy”, ale i ten na zewnątrz
Z raportu wynika, że za problem w przypadku dwóch trzecich niemowląt odpowiadają zanieczyszczenia wewnątrz budynków, powstające podczas spalania niskiej jakości paliw, głównie w celu przyrządzenia posiłków.
Szacuje się, że połowa ludzkości nadal gotuje na otwartym ogniu lub używając bardzo prostych kuchenek. Często stosuje się przy tym złej jakości paliwa, o czym szerzej pisaliśmy TUTAJ. Rocznie z powodu „domowego” smogu umiera nawet kilka milionów ludzi na świecie.
Choć mechanizmy chorobotwórcze w przypadku niemowląt nie są do końca zrozumiałe, autorzy raportu wyjaśniają na łamach „Guardiana”, że zanieczyszczenia mogą szkodzić dziecku w łonie matki, prowadząc do zahamowania wzrostu w życiu płodowym. Z drugiej strony dzieci o niskiej masie urodzeniowej są bardziej narażone na choroby dróg oddechowych, w tym infekcje.
Blisko 7 milionów zgonów
Choć zanieczyszczenia wewnątrz budynków odpowiadały za około dwie trzecie zgonów niemowląt, równie niebezpieczne są te występujące na zewnątrz. Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że w Azji Południowej smog na ulicach odpowiadał za 50 proc. zgonów niemowląt przypisywanych złej jakości powietrza.
Łącznie liczbę zmarłych z powodu długotrwałego narażenia na złą jakość powietrza w ubiegłym roku oszacowano na 6,7 miliona osób na świecie. Zanieczyszczenia powietrza są więc jednym z głównych czynników mogących prowadzić do śmierci, tuż za nadciśnieniem tętniczym, paleniem tytoniu i otyłością.
_
Z całością raportu „State of Global Air 2020” zapoznać można się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/KieferPix