Udostępnij

Pół miliona niemowląt zmarło w 2019 roku przez zanieczyszczenia powietrza

26.10.2020

Blisko pół miliona zgonów niemowląt na świecie ma związek z zanieczyszczeniami powietrza – wynika z najnowszego raportu „State of Global Air”. Za dwie trzecie z nich odpowiadają zanieczyszczenia wewnątrz budynków, powstające głównie w trakcie gotowania posiłków. Łącznie z powodu złej jakości powietrza – także tego na zewnątrz – zmarło w zeszłym roku 6,7 miliona osób.

Z danych przedstawianych w raporcie „State of Global Air 2020” wynika, że w związku ze złą jakością powietrza w ubiegłym roku zmarło na świecie około 476 tys. noworodków w pierwszym miesiącu życia. Problem w największym stopniu dotknął rodziny w krajach rozwijających się, przede wszystkim w Afryce Subsaharyjskiej (236 tys.), Indiach (116 tys.) oraz Pakistanie (50 tys.).

Groźny smog „domowy”, ale i ten na zewnątrz

Z raportu wynika, że za problem w przypadku dwóch trzecich niemowląt odpowiadają zanieczyszczenia wewnątrz budynków, powstające podczas spalania niskiej jakości paliw, głównie w celu przyrządzenia posiłków.

Szacuje się, że połowa ludzkości nadal gotuje na otwartym ogniu lub używając bardzo prostych kuchenek. Często stosuje się przy tym złej jakości paliwa, o czym szerzej pisaliśmy TUTAJ. Rocznie z powodu „domowego” smogu umiera nawet kilka milionów ludzi na świecie.

Choć mechanizmy chorobotwórcze w przypadku niemowląt nie są do końca zrozumiałe, autorzy raportu wyjaśniają na łamach „Guardiana”, że zanieczyszczenia mogą szkodzić dziecku w łonie matki, prowadząc do zahamowania wzrostu w życiu płodowym. Z drugiej strony dzieci o niskiej masie urodzeniowej są bardziej narażone na choroby dróg oddechowych, w tym infekcje.

Blisko 7 milionów zgonów

Choć zanieczyszczenia wewnątrz budynków odpowiadały za około dwie trzecie zgonów niemowląt, równie niebezpieczne są te występujące na zewnątrz. Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że w Azji Południowej smog na ulicach odpowiadał za 50 proc. zgonów niemowląt przypisywanych złej jakości powietrza.

Łącznie liczbę zmarłych z powodu długotrwałego narażenia na złą jakość powietrza w ubiegłym roku oszacowano na 6,7 miliona osób na świecie. Zanieczyszczenia powietrza są więc jednym z głównych czynników mogących prowadzić do śmierci, tuż za nadciśnieniem tętniczym, paleniem tytoniu i otyłością.

_

Z całością raportu „State of Global Air 2020” zapoznać można się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/KieferPix

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.