Lasówka szaro-żółta to śpiewający gatunek ptaka, z którym spotkanie przez dekady było marzeniem wielu ornitologów, przebywających w Stanach Zjednoczonych. A to dlatego, że ten lokalnie występujący gatunek liczył jeszcze niedawno kilkaset osobników i groziło mu wyginięcie. Dzięki staraniom federalnych i stanowych przyrodników udało się zwiększyć jego populację do ponad 2 tysięcy, dzięki czemu oficjalnie wykreślono go z listy gatunków zagrożonych.
Jak informowała we wtorek federalna Służba Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (ang. Fish and Wildlife Service, FWS), dzięki kilkudziesięcioletnim staraniom służb federalnych i stanowych populację lasówki szaro-żółtej udało się zwiększyć na tyle, że wobec niej nie stosuje się już zapisów ustawy o zagrożonych gatunkach z 1973 roku (Endangered Species Act).
Wspomniany gatunek ptaka znajdował się na liście chronionych gatunków od początku obowiązywania ustawy. Na dwa lata przed jej uchwaleniem jego populacja liczyła około dwustu śpiewających samców, co stwarzało duże ryzyko wymarcia charakterystycznego ptaka.
Dzięki długofalowym staraniom służb przyrodniczych udało się jednak wskazać główne zagrożenia dla lasówki szaro-żółtej i skutecznie im przeciwdziałać. Według ostatnich szacunków, z 2015 roku, dziś populacja ptaka liczy ok. 2400 samców.
The power of partnership has brought the Kirtland’s warbler back from the brink of extinction! Learn more about this bird’s amazing recovery story: https://t.co/Q2quirM2Ps pic.twitter.com/vi6UD6qfaZ
— USFWS Midwest Region (@USFWSMidwest) October 8, 2019
Lasówka szaro-żółta to gatunek, który przemieszcza się między dwoma lokalizacjami: ciepłymi Bahamami (gdzie spędza okres zimowy) i lasami Stanu Michigan, w których ptak się rozmnaża. Wśród głównych zagrożeń dla jego przetrwania eksperci wskazali pożary i wycinkę lasów, co w ciągu kilkudziesięciu lat udało się zniwelować m.in. dzięki nasadzeniu ok. 30 tys. hektarów sosny. Podjęto także walkę z gatunkami pasożytniczymi.
Agencja FWS podkreśla w wydanym komunikacie, że mimo iż wobec lasówki nie obowiązują już zapisy Endangered Species Act, to nadal podejmowane będą wobec niej działania ochronne.
Źródło: U.S. Fish and Wildlife Service
Zdjęcie: Shutterstock/Jeff Rzepka