Udostępnij

Pół wieku walki o zagrożonego ptaka przyniosło efekt. Lasówka ocalona m.in. dzięki posadzeniu 30 tys. ha lasów

10.10.2019

Lasówka szaro-żółta to śpiewający gatunek ptaka, z którym spotkanie przez dekady było marzeniem wielu ornitologów, przebywających w Stanach Zjednoczonych. A to dlatego, że ten lokalnie występujący gatunek liczył jeszcze niedawno kilkaset osobników i groziło mu wyginięcie. Dzięki staraniom federalnych i stanowych przyrodników udało się zwiększyć jego populację do ponad 2 tysięcy, dzięki czemu oficjalnie wykreślono go z listy gatunków zagrożonych.

Jak informowała we wtorek federalna Służba Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (ang. Fish and Wildlife Service, FWS), dzięki kilkudziesięcioletnim staraniom służb federalnych i stanowych populację lasówki szaro-żółtej udało się zwiększyć na tyle, że wobec niej nie stosuje się już zapisów ustawy o zagrożonych gatunkach z 1973 roku (Endangered Species Act).

Wspomniany gatunek ptaka znajdował się na liście chronionych gatunków od początku obowiązywania ustawy. Na dwa lata przed jej uchwaleniem jego populacja liczyła około dwustu śpiewających samców, co stwarzało duże ryzyko wymarcia charakterystycznego ptaka.

Dzięki długofalowym staraniom służb przyrodniczych udało się jednak wskazać główne zagrożenia dla lasówki szaro-żółtej i skutecznie im przeciwdziałać. Według ostatnich szacunków, z 2015 roku, dziś populacja ptaka liczy ok. 2400 samców.

Lasówka szaro-żółta to gatunek, który przemieszcza się między dwoma lokalizacjami: ciepłymi Bahamami (gdzie spędza okres zimowy) i lasami Stanu Michigan, w których ptak się rozmnaża. Wśród głównych zagrożeń dla jego przetrwania eksperci wskazali pożary i wycinkę lasów, co w ciągu kilkudziesięciu lat udało się zniwelować m.in. dzięki nasadzeniu ok. 30 tys. hektarów sosny. Podjęto także walkę z gatunkami pasożytniczymi.

Agencja FWS podkreśla w wydanym komunikacie, że mimo iż wobec lasówki nie obowiązują już zapisy Endangered Species Act, to nadal podejmowane będą wobec niej działania ochronne.

 

Źródło: U.S. Fish and Wildlife Service

Zdjęcie: Shutterstock/Jeff Rzepka

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.