Udostępnij

Polacy jedzą mniej mięsa! W 2019 roku jego spożycie spadło o 20 proc.

12.08.2020

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 statystyczny Polak zjadł o prawie 16 kg mniej mięsa niż rok wcześniej. To oznacza spadek spożycia mięsa o 20 procent na osobę.

SPROSTOWANIE: Główny Urząd Statystyczny dwa dni po tym, jak informacja trafiła do mediów (czyli około miesiąc po publikacji raportu) przyznał, że w badaniach znalazł się błąd. Spożycie mięsa spadło nie o 20 proc., a o nieco ponad 2 proc. GUS błędnie podał, że spożycie mięsa na osobę w 2018 roku wyniosło 76,9 kg. Tak naprawdę było to 62,4 kg. Za nasz błąd przepraszamy, a GUS zachęcamy do dokładniejszego sprawdzania raportów przed ich publikacją!

W 2019 roku, według GUS, statystyczny Polak zjadł 61 kg mięsa. W 2018 było to aż 76,9 kilogramów. To największy spadek od lat i pierwszy raz od dawna, kiedy spożycie spadło poniżej 70 kilogramów. Zanotowaliśmy także ogromny spadek w spożyciu drobiu – z 42,5 kg na 18,4 kg!

Trend ograniczania mięsa w diecie jest w Polsce coraz bardziej wyraźny. W sklepach coraz łatwiej jest znaleźć produkty roślinne – sery, „wędliny”, pasty czy bezmięsne kiełbaski. W kwietniu badacze z firmy IQS wskazali, że aż 40 proc. Polek i Polaków nie je albo ogranicza spożycie mięsa.

Czytaj także: Wybory kulinarne mają znaczenie. Naukowcy: rezygnacja z hamburgera pomoże powstrzymać zmianę klimatu

„20-procentowy spadek spożycia mięsa na osobę w 2019 roku to realny zwiastun zmieniających się norm społecznych” – czytamy na stronie kampanii promującej dietę wege RoślinnieJemy.

Mniej optymistyczną informacją jest to, że statystyczny Polak zjadł w 2019 roku mniej warzyw niż wcześniej – 91,3 kg warzyw wobec 95,0 kg w 2018 roku. Z raportu GUS wynika także, że wydaliśmy na gastronomię o 4,6 proc. więcej niż rok wcześniej, a wydatki na jedzenie i napoje bezalkoholowe wyniosły ponad 25 proc. wszystkich domowych wydatków.

Raport można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie: Nina Frisova/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.