Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 statystyczny Polak zjadł o prawie 16 kg mniej mięsa niż rok wcześniej. To oznacza spadek spożycia mięsa o 20 procent na osobę.
SPROSTOWANIE: Główny Urząd Statystyczny dwa dni po tym, jak informacja trafiła do mediów (czyli około miesiąc po publikacji raportu) przyznał, że w badaniach znalazł się błąd. Spożycie mięsa spadło nie o 20 proc., a o nieco ponad 2 proc. GUS błędnie podał, że spożycie mięsa na osobę w 2018 roku wyniosło 76,9 kg. Tak naprawdę było to 62,4 kg. Za nasz błąd przepraszamy, a GUS zachęcamy do dokładniejszego sprawdzania raportów przed ich publikacją!
W 2019 roku, według GUS, statystyczny Polak zjadł 61 kg mięsa. W 2018 było to aż 76,9 kilogramów. To największy spadek od lat i pierwszy raz od dawna, kiedy spożycie spadło poniżej 70 kilogramów. Zanotowaliśmy także ogromny spadek w spożyciu drobiu – z 42,5 kg na 18,4 kg!
Trend ograniczania mięsa w diecie jest w Polsce coraz bardziej wyraźny. W sklepach coraz łatwiej jest znaleźć produkty roślinne – sery, „wędliny”, pasty czy bezmięsne kiełbaski. W kwietniu badacze z firmy IQS wskazali, że aż 40 proc. Polek i Polaków nie je albo ogranicza spożycie mięsa.
Czytaj także: Wybory kulinarne mają znaczenie. Naukowcy: rezygnacja z hamburgera pomoże powstrzymać zmianę klimatu
„20-procentowy spadek spożycia mięsa na osobę w 2019 roku to realny zwiastun zmieniających się norm społecznych” – czytamy na stronie kampanii promującej dietę wege RoślinnieJemy.
Mniej optymistyczną informacją jest to, że statystyczny Polak zjadł w 2019 roku mniej warzyw niż wcześniej – 91,3 kg warzyw wobec 95,0 kg w 2018 roku. Z raportu GUS wynika także, że wydaliśmy na gastronomię o 4,6 proc. więcej niż rok wcześniej, a wydatki na jedzenie i napoje bezalkoholowe wyniosły ponad 25 proc. wszystkich domowych wydatków.
Raport można znaleźć TUTAJ.
Zdjęcie: Nina Frisova/Shutterstock