Udostępnij

Polacy jedzą mniej mięsa! W 2019 roku jego spożycie spadło o 20 proc.

12.08.2020

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 statystyczny Polak zjadł o prawie 16 kg mniej mięsa niż rok wcześniej. To oznacza spadek spożycia mięsa o 20 procent na osobę.

SPROSTOWANIE: Główny Urząd Statystyczny dwa dni po tym, jak informacja trafiła do mediów (czyli około miesiąc po publikacji raportu) przyznał, że w badaniach znalazł się błąd. Spożycie mięsa spadło nie o 20 proc., a o nieco ponad 2 proc. GUS błędnie podał, że spożycie mięsa na osobę w 2018 roku wyniosło 76,9 kg. Tak naprawdę było to 62,4 kg. Za nasz błąd przepraszamy, a GUS zachęcamy do dokładniejszego sprawdzania raportów przed ich publikacją!

W 2019 roku, według GUS, statystyczny Polak zjadł 61 kg mięsa. W 2018 było to aż 76,9 kilogramów. To największy spadek od lat i pierwszy raz od dawna, kiedy spożycie spadło poniżej 70 kilogramów. Zanotowaliśmy także ogromny spadek w spożyciu drobiu – z 42,5 kg na 18,4 kg!

Trend ograniczania mięsa w diecie jest w Polsce coraz bardziej wyraźny. W sklepach coraz łatwiej jest znaleźć produkty roślinne – sery, „wędliny”, pasty czy bezmięsne kiełbaski. W kwietniu badacze z firmy IQS wskazali, że aż 40 proc. Polek i Polaków nie je albo ogranicza spożycie mięsa.

Czytaj także: Wybory kulinarne mają znaczenie. Naukowcy: rezygnacja z hamburgera pomoże powstrzymać zmianę klimatu

„20-procentowy spadek spożycia mięsa na osobę w 2019 roku to realny zwiastun zmieniających się norm społecznych” – czytamy na stronie kampanii promującej dietę wege RoślinnieJemy.

Mniej optymistyczną informacją jest to, że statystyczny Polak zjadł w 2019 roku mniej warzyw niż wcześniej – 91,3 kg warzyw wobec 95,0 kg w 2018 roku. Z raportu GUS wynika także, że wydaliśmy na gastronomię o 4,6 proc. więcej niż rok wcześniej, a wydatki na jedzenie i napoje bezalkoholowe wyniosły ponad 25 proc. wszystkich domowych wydatków.

Raport można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie: Nina Frisova/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.