Uchwały antysmogowe zaczną w najbliższym czasie obowiązywać w 13 z 16 województw w Polsce. Świadomość jest bardzo niska. Niespełna połowa właścicieli domów jednorodzinnych wie, że takie prawo wchodzi w życie, a tylko 14 proc. potrafi wskazać, jakie ograniczenia wprowadza. To wnioski z raportu „Domy jednorodzinne w Polsce”, opublikowanego przez Instytut Ekonomii Środowiska.
Badania przeprowadzone przez Instytut Ekonomii Środowiska pokazały, że bardzo niewielu właścicieli domów jednorodzinnych słyszało o zapisach uchwał antysmogowych. Mniej niż połowa jest świadoma tego, że nowe prawo zacznie obowiązywać. Zaledwie 14 proc. potrafi wskazać, jakie obowiązki nałożą na nich nowe przepisy. Co ważne jedynie 40 proc. spośród tych, którzy muszą wymienić przestarzały kocioł, wie, że musi to zrobić.
Świadomość obowiązywania uchwały – czytamy w raporcie – nieco częściej cechuje osoby starsze, powyżej 59 roku życia oraz badanych o wyższym statusie wykształcenia.
Interesujące są także informacje dotyczące programów dotacyjnych. 37 proc. ankietowanych zadeklarowało, że planuje skorzystać z pomocy przy prowadzeniu prac remontowych w domu. Pieniądze mają służyć przede wszystkim wymianie źródła ciepła i zamontowaniu fotowoltaiki.
Najbardziej rozpoznawalnym programem jest „Czyste powietrze”. Spontanicznie wskazuje go 19 proc. pytanych. Jednak kiedy ankieterzy zapytali, czy respondent słyszał o takim programie, potwierdziło 91 proc.
Program jest dobrze oceniany, ale pytani wskazują, że skorzystanie z niego będzie od nich wymagać dużego wysiłku.
_
Więcej na temat raportu: TUTAJ.
Zdjęcie: coka/Shutterstock