Udostępnij

Polak, który mieszka w jaskini. „Bliskość z naturą zmienia wszystko” [NASZ FILM]

22.07.2023

Codzienne wschody i zachody słońca, prąd z małego panelu słonecznego oraz wnętrze podyktowane przez kształt i kolor skały. Porządny spacer po wodę i do sklepu, zasłona na owady, co funkcjonuje jako kinowy projektor. W nowym odcinku „Można Inaczej” jesteśmy na Teneryfie i sprawdzamy, jak współczesnemu człowiekowi żyje się w jaskini. 

W cyklu MOŻNA INACZEJ pokazujemy ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu. Otwieramy oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia powietrza. Odwiedzaliśmy już mieszkańców tipi, antysmogowego domu, rajskiego ogrodu, lecz jeszcze nie jaskini…

A jaskinia to dom ekologiczny, jak mało który – masz ciągły kontakt z naturą (bo nie masz drzwi), musisz być bardzo uważny na zasoby (inaczej bierze się prysznic, gdy każdą butelkę wody wnosisz sam na szczyt góry), potrzebujesz dogadać się z okolicznymi zwierzakami, za to nie potrzebujesz wielu przedmiotów. 

Dla jednych życie w jaskini to rezygnacja z wygody i strefy komfortu. Dla innych – jak w przypadku naszego rozmówcy – źródło spokoju, codzienny plac zabaw i lekcja przyjaźni z przyrodą, która wynagradza każdy pozorny trud. 

Z Tychów do jaskini

O Zdzichu Rabendzie, autorze bloga „Takie tam z tripa”, dowiedzieliśmy się w trakcie pobytu na Teneryfie. Dla mnie nasze spotkanie obaliło stereotyp, że mieszkasz w jaskini gdy jesteś w kryzysie materialnym albo chcesz za wszelką cenę odrzucić normalne życie*. Niekonwencjonalny wybór bohatera naszego filmu był świadomy i pozwolił mu jeszcze głębiej zrozumieć swoje miejsce w świecie. 

Pochodzi z Tychów, jest podróżnikiem, storytellerem, organizatorem wydarzeń i wypraw. Ostatnio swoją uwagę poświęca głównie trosce o dom i ogród, choć nie wie, jak długo tu zostanie. Mówiąc o jaskini „dom”, dokładnie to ma na myśli, bo znajduje tu bezpieczeństwo i spełnienie. Wśród sąsiadów wielu Polaków; są zgrani, solidarni, wspólnie celebrują życie w harmonii ze skałami i oceanem.  

Oprócz dyktafonu i notatnika, zawsze w podróży mam ze sobą instrument. Dyktafon rejestruje rozmówcę, a instrument okoliczną przyrodę i zwierzęta. W trakcie spotkania ze Zdzichem Rabendą, samica sokoła karmiąca młode, przyniosła takie słowa: „Mama mówi, popatrz wokół – wieje wiatr, leci sokół. Wszystko tutaj już gotowe, miłujące i spokoje.”

Reszta doświadczeń w filmie na YouTube. Gościnnie za kamerą Timur Taran.

*cokolwiek to znaczy

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.