Udostępnij

Polak, który mieszka w jaskini. „Bliskość z naturą zmienia wszystko” [NASZ FILM]

22.07.2023

Codzienne wschody i zachody słońca, prąd z małego panelu słonecznego oraz wnętrze podyktowane przez kształt i kolor skały. Porządny spacer po wodę i do sklepu, zasłona na owady, co funkcjonuje jako kinowy projektor. W nowym odcinku „Można Inaczej” jesteśmy na Teneryfie i sprawdzamy, jak współczesnemu człowiekowi żyje się w jaskini. 

W cyklu MOŻNA INACZEJ pokazujemy ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu. Otwieramy oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia powietrza. Odwiedzaliśmy już mieszkańców tipi, antysmogowego domu, rajskiego ogrodu, lecz jeszcze nie jaskini…

A jaskinia to dom ekologiczny, jak mało który – masz ciągły kontakt z naturą (bo nie masz drzwi), musisz być bardzo uważny na zasoby (inaczej bierze się prysznic, gdy każdą butelkę wody wnosisz sam na szczyt góry), potrzebujesz dogadać się z okolicznymi zwierzakami, za to nie potrzebujesz wielu przedmiotów. 

Dla jednych życie w jaskini to rezygnacja z wygody i strefy komfortu. Dla innych – jak w przypadku naszego rozmówcy – źródło spokoju, codzienny plac zabaw i lekcja przyjaźni z przyrodą, która wynagradza każdy pozorny trud. 

Z Tychów do jaskini

O Zdzichu Rabendzie, autorze bloga „Takie tam z tripa”, dowiedzieliśmy się w trakcie pobytu na Teneryfie. Dla mnie nasze spotkanie obaliło stereotyp, że mieszkasz w jaskini gdy jesteś w kryzysie materialnym albo chcesz za wszelką cenę odrzucić normalne życie*. Niekonwencjonalny wybór bohatera naszego filmu był świadomy i pozwolił mu jeszcze głębiej zrozumieć swoje miejsce w świecie. 

Pochodzi z Tychów, jest podróżnikiem, storytellerem, organizatorem wydarzeń i wypraw. Ostatnio swoją uwagę poświęca głównie trosce o dom i ogród, choć nie wie, jak długo tu zostanie. Mówiąc o jaskini „dom”, dokładnie to ma na myśli, bo znajduje tu bezpieczeństwo i spełnienie. Wśród sąsiadów wielu Polaków; są zgrani, solidarni, wspólnie celebrują życie w harmonii ze skałami i oceanem.  

Oprócz dyktafonu i notatnika, zawsze w podróży mam ze sobą instrument. Dyktafon rejestruje rozmówcę, a instrument okoliczną przyrodę i zwierzęta. W trakcie spotkania ze Zdzichem Rabendą, samica sokoła karmiąca młode, przyniosła takie słowa: „Mama mówi, popatrz wokół – wieje wiatr, leci sokół. Wszystko tutaj już gotowe, miłujące i spokoje.”

Reszta doświadczeń w filmie na YouTube. Gościnnie za kamerą Timur Taran.

*cokolwiek to znaczy

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.