We wtorkowy poranek aktywiści Greenpeace zasłonili budynki dwóch partii politycznych – Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej – czarnymi transparentami z napisem „Polska bez węgla 2030”. Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem zmian klimatu – spowodowanych przez emisję gazów cieplarnianych, pochodzących m.in. ze spalania węgla. Komentując akcję, politycy mówili jednak przede wszystkim o jakości powietrza.
Akcja rozwieszenia transparentów – o której informowaliśmy tutaj – miała miejsce przed godziną 8 rano. Jak czytamy w oświadczeniu Greenpeace – protestem aktywiści chcieli zwrócić uwagę na ignorowanie przez polityków problemu zmian klimatycznych.
Aktywistki i aktywiści Greenpeace protestują przeciwko ignorowaniu kryzysu klimatycznego przez największe polskie partie. Greenpeace na siedzibach @pisorgpl i @Platforma_org z przesłaniem: #PolskaBezWegla2030 #klimat #węgiel #WyboryPE https://t.co/TJhIE1pmle pic.twitter.com/2agdC3WI6P
— Greenpeace Polska (@Greenpeace_PL) May 14, 2019
Data zamieszczona na transparencie to natomiast nawiązanie do głośnego raportu Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w świetle którego do 2030 roku ludzkość powinna radykalnie ograniczyć emisje dwutlenku węgla – o 45 proc. względem roku 2010.
„Politycy PiS i PO ignorują głos nauki, młodych ludzi protestujących w całej Polsce w ramach strajków dla klimatu oraz swoich wyborców” – powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.
Reakcje polityków
„Ciekawe dlaczego Greenpeace nie protestował w ten sposób za rządów PO-PSL , a robi to dziś mimo iż rząd PiS to pierwszy rząd który poważnie zajął się tematem smogu?” – napisała na Twitterze Beata Mazurek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości.
Wspomniany tweet nie pozostał bez odpowiedzi zainteresowanych:
W twicie pani posłanki są co najmnie cztery nieścisłości:
-dzisiejszy protest nie jest ws. smogu, tylko kryzysu klmatynczego
-ws. smogu za rządów PO-PSL Greenpeace protestował
-PiS nie zajmuje się poważnie ani smogiem ani kryzysem klimatycznym
-Greenpeace dziś jest i u PiS i u PO— Greenpeace Polska (@Greenpeace_PL) May 14, 2019
W rozmowie z PAP Mazurek stwierdziła natomiast: „Hasło 'Polska bez węgla 2030′ powinno mieć dopisek: 'wraz z drastycznymi podwyżkami cen prądu dla zwykłych obywateli i z masowymi bankructwami firm energochłonnych'”. „Jeśli panowie z Greenpeace – i zapewne Wiosny – chcą cofnąć nas do czasów sprzed rewolucji przemysłowej, to najpierw musza wygrać wybory” – powiedziała rzeczniczka PiS.
Mamy na Wiejskiej w Warszawie niespodziewanych, ale sympatycznych gości.
Łączy nas wspólny cel: czyste powietrze dla Polek i Polaków.
????✌ pic.twitter.com/sWcMq0PwIx— Grzegorz Schetyna (@SchetynadlaPO) May 14, 2019
„Mamy na Wiejskiej w Warszawie niespodziewanych, ale sympatycznych gości. Łączy nas wspólny cel: czyste powietrze dla Polek i Polaków” – napisał na Twitterze Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
„Pokojowa i widowiskowa akcja @Greenpeace_PL. Po bezpiecznie zakończonej akcji, zmarzniętych aktywistów ugościliśmy ciepłą herbatą?? W naszym programie do 2030 likwidacja ogrzewania domów i mieszkań węglem. Stop SMOG! #KoalicjaEuropejska” – napisał z kolei Piotr Borys, Dyrektor Biura Krajowego PO.
Również jego post spotkał się z odpowiedzią protestujących:
ta akcja nie dotyczy #smog.u tylko #klimat.u. Odejście od węgla w domach nie rozwiązuje problemu, jaki stwarzają emisje CO2 z energetyki. Wszystkie domy w PL to 4 razy mniej węgla niż jedna elektrownia Bełchatów. Czas na naprawdę ambitne plany @Platforma_org #PolskaBezWegla2030
— Greenpeace Polska (@Greenpeace_PL) May 14, 2019
Źródła: Twitter, PAP, Greenpeace
Shutterstock/Kodda