Udostępnij

Politycy reagują na klimatyczną akcję Greenpeace – PiS: Walczymy ze smogiem. PO: Cel to czyste powietrze

14.05.2019

We wtorkowy poranek aktywiści Greenpeace zasłonili budynki dwóch partii politycznych – Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej – czarnymi transparentami z napisem „Polska bez węgla 2030”. Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem zmian klimatu – spowodowanych przez emisję gazów cieplarnianych, pochodzących m.in. ze spalania węgla. Komentując akcję, politycy mówili jednak przede wszystkim o jakości powietrza.

Akcja rozwieszenia transparentów – o której informowaliśmy tutaj – miała miejsce przed godziną 8 rano. Jak czytamy w oświadczeniu Greenpeace – protestem aktywiści chcieli zwrócić uwagę na ignorowanie przez polityków problemu zmian klimatycznych.

Data zamieszczona na transparencie to natomiast nawiązanie do głośnego raportu Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w świetle którego do 2030 roku ludzkość powinna radykalnie ograniczyć emisje dwutlenku węgla – o 45 proc. względem roku 2010.

„Politycy PiS i PO ignorują głos nauki, młodych ludzi protestujących w całej Polsce w ramach strajków dla klimatu oraz swoich wyborców” – powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.

Reakcje polityków

„Ciekawe dlaczego Greenpeace nie protestował w ten sposób za rządów PO-PSL , a robi to dziś mimo iż rząd PiS to pierwszy rząd który poważnie zajął się tematem smogu?” – napisała na Twitterze Beata Mazurek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości.

Wspomniany tweet nie pozostał bez odpowiedzi zainteresowanych:

W rozmowie z PAP Mazurek stwierdziła natomiast: „Hasło 'Polska bez węgla 2030′ powinno mieć dopisek: 'wraz z drastycznymi podwyżkami cen prądu dla zwykłych obywateli i z masowymi bankructwami firm energochłonnych'”. „Jeśli panowie z Greenpeace – i zapewne Wiosny – chcą cofnąć nas do czasów sprzed rewolucji przemysłowej, to najpierw musza wygrać wybory” – powiedziała rzeczniczka PiS.

 

„Mamy na Wiejskiej w Warszawie niespodziewanych, ale sympatycznych gości. Łączy nas wspólny cel: czyste powietrze dla Polek i Polaków” – napisał na Twitterze Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

„Pokojowa i widowiskowa akcja @Greenpeace_PL. Po bezpiecznie zakończonej akcji, zmarzniętych aktywistów ugościliśmy ciepłą herbatą?? W naszym programie do 2030 likwidacja ogrzewania domów i mieszkań węglem. Stop SMOG! #KoalicjaEuropejska” – napisał z kolei Piotr Borys, Dyrektor Biura Krajowego PO.

Również jego post spotkał się z odpowiedzią protestujących:

 

Źródła: Twitter, PAP, Greenpeace

Shutterstock/Kodda

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.