Politycy reagują na klimatyczną akcję Greenpeace – PiS: Walczymy ze smogiem. PO: Cel to czyste powietrze

3031
0
Podziel się:
Politycy reagują na klimatyczną akcję Greenpeace. O zmianie klimatu nie mówią jednak ani słowa

We wtorkowy poranek aktywiści Greenpeace zasłonili budynki dwóch partii politycznych – Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej – czarnymi transparentami z napisem „Polska bez węgla 2030”. Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem zmian klimatu – spowodowanych przez emisję gazów cieplarnianych, pochodzących m.in. ze spalania węgla. Komentując akcję, politycy mówili jednak przede wszystkim o jakości powietrza.

Akcja rozwieszenia transparentów – o której informowaliśmy tutaj – miała miejsce przed godziną 8 rano. Jak czytamy w oświadczeniu Greenpeace – protestem aktywiści chcieli zwrócić uwagę na ignorowanie przez polityków problemu zmian klimatycznych.

Data zamieszczona na transparencie to natomiast nawiązanie do głośnego raportu Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w świetle którego do 2030 roku ludzkość powinna radykalnie ograniczyć emisje dwutlenku węgla – o 45 proc. względem roku 2010.

„Politycy PiS i PO ignorują głos nauki, młodych ludzi protestujących w całej Polsce w ramach strajków dla klimatu oraz swoich wyborców” – powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.

Reakcje polityków

„Ciekawe dlaczego Greenpeace nie protestował w ten sposób za rządów PO-PSL , a robi to dziś mimo iż rząd PiS to pierwszy rząd który poważnie zajął się tematem smogu?” – napisała na Twitterze Beata Mazurek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości.

Wspomniany tweet nie pozostał bez odpowiedzi zainteresowanych:

W rozmowie z PAP Mazurek stwierdziła natomiast: „Hasło 'Polska bez węgla 2030′ powinno mieć dopisek: 'wraz z drastycznymi podwyżkami cen prądu dla zwykłych obywateli i z masowymi bankructwami firm energochłonnych'”. „Jeśli panowie z Greenpeace – i zapewne Wiosny – chcą cofnąć nas do czasów sprzed rewolucji przemysłowej, to najpierw musza wygrać wybory” – powiedziała rzeczniczka PiS.

 

„Mamy na Wiejskiej w Warszawie niespodziewanych, ale sympatycznych gości. Łączy nas wspólny cel: czyste powietrze dla Polek i Polaków” – napisał na Twitterze Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

„Pokojowa i widowiskowa akcja @Greenpeace_PL. Po bezpiecznie zakończonej akcji, zmarzniętych aktywistów ugościliśmy ciepłą herbatą?? W naszym programie do 2030 likwidacja ogrzewania domów i mieszkań węglem. Stop SMOG! #KoalicjaEuropejska” – napisał z kolei Piotr Borys, Dyrektor Biura Krajowego PO.

Również jego post spotkał się z odpowiedzią protestujących:

 

Źródła: Twitter, PAP, Greenpeace

Shutterstock/Kodda

Podziel się: