Udostępnij

Rząd ma plan na energetykę: ogrzewanie bez węgla i energia z atomu

02.02.2021

Rząd przyjął dziś uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” (PEP2040). Dokument zakłada, że do 2030 roku emisje gazów cieplarnianych uda się ograniczyć o ok. 30 proc. w stosunku do 1990 roku. Pomóc ma w tym m.in. rozwój morskich farm wiatrowych. W 2033 roku uruchomiony ma zostać pierwszy blok elektrowni jądrowej. Do 2040 roku potrzeby cieplne wszystkich gospodarstw domowych pokrywane mają być przez ciepło systemowe oraz przez zero- lub niskoemisyjne źródła indywidualne.

Dokument zaakceptowany przez Radę Ministrów mówi o trzech filarach, na których ma się opierać transformacja energetyczna kraju.

Pierwszy z nich dotyczy sprawiedliwej transformacji, w tym wsparcia dla regionów pogórniczych, drugi – zmierzania w kierunku zeroemisyjności systemu energetycznego, a trzeci – zadbania o jakość powietrza w Polsce.

Czytaj także: Program Czyste Powietrze do naprawy. Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera o zmiany

Dokument, mający wyznaczać kierunki działania państwa w kwestii energetyki, zakłada do 2030 roku redukcję emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. względem poziomu z 1990 roku.

Jak wynika z oświadczenia opublikowanego w mediach społecznościowych, przeciwko uchwale głosowali ministrowie z Solidarnej Polski.

Poniżej główne założenia przyjętego we wtorek dokumentu PEP2040.

Polityka energetyczna Polski. Rozwój OZE i elektrownia atomowa w 2033 roku

Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych ma być możliwe m.in. dzięki rozwojowi morskich farm wiatrowych. Ich moc zainstalowana osiągnie ok. 5,9 GW w 2030 roku i ok. 11 GW w roku 2040. Łącznie do 2030 roku udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wynieść ma co najmniej 23 procent – czytamy w komunikacie KPRM.

Zmiany mają się odbywać w duchu sprawiedliwej transformacji, a „działania związane z transformacją rejonów węglowych będą wspierane kompleksowym programem rozwojowym”. Ponadto, jak podaje KPRM, w transformacji będzie mogło uczestniczyć każde gospodarstwo domowe, co można traktować jako zapowiedź dalszego wsparcia energetyki prosumenckiej.

Między 2030 a 2040 rokiem redukcję emisji gazów cieplarnianych wspierać ma ponadto wdrożenie i rozwój energetyki jądrowej. W 2033 roku uruchomiony ma zostać pierwszy blok EJ, dysponujący mocą ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki mają być włączane co 2-3 lata, przy czym łącznie zakłada się budowę 6 bloków.

Koniec z kotłami na węgiel do 2040 roku

Jednym z filarów PEP2040 mają być także działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Polsce, zmierzające do wyeliminowania urządzeń węglowych w perspektywie najbliższych 20 lat.

Jak czytamy w komunikacie KPRM, do 2040 roku potrzeby cieplne wszystkich gospodarstw domowych mają być pokrywane dzięki ciepłu systemowemu oraz zero- lub niskoemisyjnym źródłom indywidualnym. W projekcie, który trafił pod obrady rządu, zapisano również, że podobne regulacje od 2030 roku miałyby obejmować tereny miejskie.

Czytaj także: Fioletowa plama na mapie Europy

“Jeśli w miastach już za 9 lat miałby nie być spalany węgiel, oznaczałoby to konieczność jak najszybszej wymiany źródeł ciepła. Co więcej, wymiany źródeł na takie, które nie będą kotłami węglowymi. Rząd powinien więc możliwie nagłośnić ustaloną politykę i wyznaczyć ramy czasowe, by mieszkańcy planujący inwestycje mogli wziąć pod uwagę, że urządzenia zasilane węglem będą wkrótce nielegalne. Kocioł zainstalowany teraz będzie przecież działać 15, jeśli nie 20 lat” – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

“W Polsce mamy około 3 milionów kopciuchów. Nawet zakładając, że połowa z nich znajduje się w miastach, mielibyśmy 9 lat na wymianę 1,5 miliona kotłów. Czyli niecałe 170 tys. rocznie. To mniej niż zakłada Program Czyste Powietrze, w ramach którego rocznie likwidowanych powinno być 300 tys. urządzeń niespełniających norm. Cele dla 2030 i 2040 roku mogłyby się więc zazębiać z realizacją Programu Czyste Powietrze, o ile funkcjonowałby on sprawnie” – zauważa Siergiej.

_

Źródła: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Twitter

Zdjęcie: Shutterstock/martin33

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.