Udostępnij

Polska Grupa Energetyczna cieszy się z materiału w CNN… krytycznego wobec jej kopalni

25.09.2020

Polska Grupa Energetyczna pochwaliła się artykułem stacji CNN dotyczącym kopalni „Turów” w Bogatyni. Multimedialny reportaż pokazuje wydobycie przy polsko-czeskiej granicy z wielu perspektyw – również tych krytycznych. Z postu udostępnionego przez PGE na facebookowej stronie firmy wynika jednak, że zarządzający nią na początku nie wiedzieli, której z kopalni dotyczy tekst.

Reporterzy CNN w swoim artykule opowiadają o kilku ogromnych inwestycjach w wydobycie paliw kopalnych. W niektórych regionach świata pompuje się w nie ogromne pieniądze, nie licząc się jednocześnie z postępującym globalnym ociepleniem.

Dziennikarze pod lupę wzięli eksploatację ropy w Kanadzie, węgla kamiennego w Australii i Indiach, oraz brunatnego – w graniczącej z Czechami i Niemcami polskiej Bogatyni. ​​Tamtejsza kopalnia „Turów” ma działać do 2026 roku.​​​​​​​​​​​​​ ​Właściciele z Polskiej Grupy Energetycznej mają jednak nadzieję na przedłużenie pozwolenia o kolejnych 18 lat.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Głośno protestują przeciwko temu nasi południowi sąsiedzi, którzy obawiają się problemów z dostępem do wody. ​​​​​​ Odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego tworzą wokół swojej powierzchni lej depresyjny, drastycznie obniżając poziom wód gruntowych.

​​​„Pandemia dała światu wspaniałą szansę na uniknięcie kryzysu klimatycznego. Zapewne ją zmarnujemy” – brzmi nagłówek reportażu stworzonego przez dziennikarzy CNN. Materiał opatrzony takim opisem udostępniła na swojej stronie facebookowej grupa PGE, odpowiedzialna za emisję ponad 60 mln ton dwutlenku węgla w samym 2019 roku.

Co więcej, administratorzy kilkukrotnie zmieniali treść swojego posta. Widać to po kliknięciu w pole „Historia edycji”. Na początku twierdzili, że artykuł dotyczy kopalni „Bełchatów”. W drugiej wersji poprawili swój błąd, a w trzeciej – dodali, że CNN odwiedził Bogatynię. Niezmiennie polecali jednak lekturę.

 class=
Źródło: profil facebookowy Grupy PGE

​​O czym można przeczytać w reportażu amerykańskiego medium? Wypowiada się w nim między innymi pracownik „Turowa”, inżynier Piotr Pupin. Jak mówi, obawia się utraty pracy. Gdyby jej zabrakło, za chlebem musiałby emigrować. Uważa jednocześnie, że działalność kopalni nie ma wpływu na zmiany klimatu, które następują naturalnie. „Nie wiążę swojej pracy z tym, że w zimie jest coraz mniej śniegu” – mówi cytowany przez CNN Pupin.


Podobnych głosów jest więcej. W artykule wypowiadają się również harcerki z niedalekiego Zgorzelca, które obawiają się plajty sklepów prowadzonych przez swoich rodziców. Mogłoby do niej dojść, jeśli górnicy z „Turowa” straciliby pracę.

Materiał pokazuje jednak również czeską perspektywę, oddając głos mieszkańcom przygranicznych miejscowości.

„Studnie wysychają. W miarę pogłębiania się kopalni i zbliżania się do granicy coraz więcej wód gruntowych odpływa. Są ludzie, którzy – w XXI wieku – zostali pozbawieni wody” – powiedział reporterom Milan Starec ze wsi Uhelna. Władze grupy PGE od ponad roku przekonują jednak, że dalsza działalność kopalni nie powinna sprawiać Czechom problemów.

Jednocześnie autorzy pokazują, jak dużym wyzwaniem będzie dla Polski wywiązanie się z postanowień Porozumień Paryskich. Zakłada ono znaczne obniżenie poziomów emisji dwutlenku węgla. Ma ono uchronić nas przed wzrostem średniej temperatury na świecie o 2 st. Celsjusza wobec ery sprzed rewolucji przemysłowej, co oznaczałoby pogłębienie się kryzysu klimatycznego. Według artykułu Polska na razie nie stara się wystarczająco, by podołać temu zadaniu.

Polecamy więc lekturę – choć nie jesteśmy pewni, czy z tych samych powodów, co Grupa PGE. Na pewno daje ona obraz tego, jak bardzo niektóre regiony uzależnione są od węgla, i jak bardzo trudno będzie o sprawiedliwą dla ich mieszkańców transformację energetyczną.

Źródło zdjęcia: Cronislaw / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.