Udostępnij

Polska ma najwyższe ceny prądu w Unii Europejskiej

13.12.2023

Polska od kwietnia ma najwyższe hurtowe ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Wynika to z informacji think-tanku Ember Energy, który pod lupę wziął okres od kwietnia do października. Jedną z przyczyn mają być rosnące koszty wytwarzania energii z węgla.

Polska wysunęła się na pozycję lidera tego rankingu w kwietniu 2020. Kolejnych sześć miesięcy nie przyniosło tu zmiany, a ceny elektryczności nad Wisłą wynosiły średnio 46 euro za megawatogodzinę (MWh). Średnia dla pozostałych krajów Unii Europejskiej do 31 euro.

Na polską drożyznę na rynku energii mają wpływać trzy czynniki. Po pierwsze, elektryczność w ostatnich miesiącach staniała w krajach o dużym udziale gazu w miksie energetycznym. Jeszcze dwa lata temu kilowatogodzina prądu z tego surowca kosztowała 64 euro. Teraz kwota ta spadła prawie dwukrotnie.


W tym samym czasie polski węgiel wciąż drożeje. Według Ember za tonę tego surowca elektrownie muszą płacić około 60 euro. W imporcie ceny wynoszą około 41 euro.

Czytaj również: Rolls-Royce chce zbudować w Wielkiej Brytanii 16 mini-reaktorów jądrowych

„Zmniejszająca się rentowność polskiego górnictwa węgla energetycznego oznacza coraz mniejsze możliwości budżetowe na inwestycje technologiczne, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów wydobycia. Biorąc pod uwagę presję górników na utrzymanie zatrudnienia w sektorze, pozostawia to niewielkie perspektywy na spadek cen krajowego węgla” – czytamy w raporcie.

Na wysokie ceny ma wpływać również niewielki wkład odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Prąd z OZE tanieje w całej Europie. Megawatogodzina z fotowoltaiki kosztuje od średnio 24 euro w Hiszpanii do średnio 42 euro w Finlandii, na najważniejszych rynkach jej ceny nie przekracza poziomu 40 euro. Jeszcze tańsza jest energia z wiatru – w Polsce płaci się za nią około 38 euro za MWh. Udział OZE w produkcji prądu w Polsce należy jednak do najniższych w Europie i wynosi zaledwie 13 proc.

Czytaj także: Ponad 430 światowych graczy planuje nowe inwestycje węglowe. “Mogą zrujnować naszą przyszłość”

– Polski rząd chce finansować nieopłacalne kopalnie węgla i utrzymywać generujące straty elektrownie węgla brunatnego PGE, a społeczeństwo drogo za to płaci – komentuje ustalenia raportu Dave Jones, starszy analityk Ember Energy.

Źródło zdjęcia: Pawel_Brzozowski / Shutterstock


Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.