Udostępnij

Polska niedościgniona w produkcji prądu z węgla. Wytwarzamy jej więcej niż Niemcy

22.07.2020

Co więcej, elektrownie węglowe produkują u nas więcej energii niż w pozostałych 25 krajach Wspólnoty razem wziętych. To wnioski z najnowszego raportu think-tanku Ember, zajmującego się monitoringiem postępów w odchodzeniu od surowców kopalnych w Europie. Dokument daje jednak również powody do optymizmu

Badacze Embera poświęcają Polsce jako jedynemu krajowi UE cały rozdział swojego raportu. Jak czytamy, nasz kraj w pierwszej połowie 2020 roku wyprodukował aż 50 terawatogodzin (TWh) prądu z węgla. W Niemczech poziom ten spadł poniżej 50 TWh. Oznacza to duży postęp w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku, gdy Niemcy wyprodukowały niemal 80 TWh energii z tego surowca.

 class=
Porównanie ilości energii produkowanej przez Polskę, Niemcy oraz pozostałe kraje Unii Europejskiej.


W gronie państw nieradzących sobie z transformacją energetyczną analitycy obok Polski wymieniają również Czechy, Bułgarię i Rumunię. Jak jednak zaznaczają, we wszystkich tych krajach udział węgla w produkcji energii spada. Najlepiej wypadają pod tym względem władze w Bukareszcie, którym udało się zmniejszyć udział tego paliwa w wytwarzaniu prądu o 40 proc.

Nasze uzależnienie od węgla według analityków think-tanku odbija się na cenach energii. Według nich koszt wytworzenia jednej megawatogodziny (MWh) w Polsce to aż 42 euro. Dla porównania, Szwedzi płacą zaledwie 16 euro za MWh.

Czytaj również: Polska wyłamuje się z ustaleń UE wobec klimatu. Górnicze regiony mogą stracić miliardy

W ten sposób Polska idzie pod prąd wobec unijnych trendów. Źródła odnawialne w pierwszej połowie roku wyprzedziły węgiel w miksie energetycznym. 27 państw UE wytworzyło z nich aż 40 proc. swojej elektryczności. Paliwa kopalne stanowiły o 37 proc. produkcji. Udało się tego dokonać dzięki wietrznemu styczniowi i lutemu. Pomogła również cieplejsza niż zwykle zima.

– To symboliczny moment dla przemian w europejskim sektorze energii elektrycznej – podsumował raport Dave Jones, analityk Embera – To szybki postęp zważywszy, że jeszcze dziesięć lat temu paliwa kopalne odpowiadały za dwukrotnie więcej produkcji energii niż źródła odnawialne. Zmiana w niektórych krajach zachodzi jednak wolniej. Polska jest obecnie największym producentem energii z węgla w Europie, a Czechy trzecim co do wielkości. – komentował Jones, podkreślając, że uzależnione od paliw kopalnych kraje dzięki unijnym środkom mogą teraz łatwiej przeprowadzić transformację swojej energetyki.

Źródło zdjęcia: Grabowski Foto / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.