Udostępnij

Polska niedościgniona w produkcji prądu z węgla. Wytwarzamy jej więcej niż Niemcy

22.07.2020

Co więcej, elektrownie węglowe produkują u nas więcej energii niż w pozostałych 25 krajach Wspólnoty razem wziętych. To wnioski z najnowszego raportu think-tanku Ember, zajmującego się monitoringiem postępów w odchodzeniu od surowców kopalnych w Europie. Dokument daje jednak również powody do optymizmu

Badacze Embera poświęcają Polsce jako jedynemu krajowi UE cały rozdział swojego raportu. Jak czytamy, nasz kraj w pierwszej połowie 2020 roku wyprodukował aż 50 terawatogodzin (TWh) prądu z węgla. W Niemczech poziom ten spadł poniżej 50 TWh. Oznacza to duży postęp w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku, gdy Niemcy wyprodukowały niemal 80 TWh energii z tego surowca.

 class=
Porównanie ilości energii produkowanej przez Polskę, Niemcy oraz pozostałe kraje Unii Europejskiej.


W gronie państw nieradzących sobie z transformacją energetyczną analitycy obok Polski wymieniają również Czechy, Bułgarię i Rumunię. Jak jednak zaznaczają, we wszystkich tych krajach udział węgla w produkcji energii spada. Najlepiej wypadają pod tym względem władze w Bukareszcie, którym udało się zmniejszyć udział tego paliwa w wytwarzaniu prądu o 40 proc.

Nasze uzależnienie od węgla według analityków think-tanku odbija się na cenach energii. Według nich koszt wytworzenia jednej megawatogodziny (MWh) w Polsce to aż 42 euro. Dla porównania, Szwedzi płacą zaledwie 16 euro za MWh.

Czytaj również: Polska wyłamuje się z ustaleń UE wobec klimatu. Górnicze regiony mogą stracić miliardy

W ten sposób Polska idzie pod prąd wobec unijnych trendów. Źródła odnawialne w pierwszej połowie roku wyprzedziły węgiel w miksie energetycznym. 27 państw UE wytworzyło z nich aż 40 proc. swojej elektryczności. Paliwa kopalne stanowiły o 37 proc. produkcji. Udało się tego dokonać dzięki wietrznemu styczniowi i lutemu. Pomogła również cieplejsza niż zwykle zima.

– To symboliczny moment dla przemian w europejskim sektorze energii elektrycznej – podsumował raport Dave Jones, analityk Embera – To szybki postęp zważywszy, że jeszcze dziesięć lat temu paliwa kopalne odpowiadały za dwukrotnie więcej produkcji energii niż źródła odnawialne. Zmiana w niektórych krajach zachodzi jednak wolniej. Polska jest obecnie największym producentem energii z węgla w Europie, a Czechy trzecim co do wielkości. – komentował Jones, podkreślając, że uzależnione od paliw kopalnych kraje dzięki unijnym środkom mogą teraz łatwiej przeprowadzić transformację swojej energetyki.

Źródło zdjęcia: Grabowski Foto / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.