Udostępnij

Polska piątym producentem wodoru. Mazowiecka Dolina Wodorowa pomoże w transformacji

24.04.2022

Powstaje Mazowiecka Dolina Wodorowa. Pod umową w sprawie jej powołania podpisało się blisko 40 organizacji, w tym instytucje i uczelnie. Jak deklaruje resort klimatu i środowiska, celem przedsięwzięcia jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej w regionie. I tym samym transformacji energetycznej kraju.

Umowę w sprawie powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej podpisano w siedzibie spółki PKN Orlen w Płocku. „Dzisiejsze wydarzenie stanowi jasny dowód na postępującą transformację energetyczną w naszym kraju. I świadczy o zaufaniu kolejnych regionów Polski co do sukcesu i perspektyw dla inicjowania przedsięwzięć wodorowych” – mówił przy okazji podpisania umowy wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska.

„Nie ukrywam, że wiążę ogromne nadzieję z powstaniem Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Nie mam wątpliwości, że postawiony przed Doliną priorytetowy cel, jakim jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej w regionie oraz dążenie do zbudowania mazowieckiego klastra wodorowego, zostanie wkrótce osiągnięty. I będzie przykładem najlepszych praktyk wdrażanych w rozwój technologii wodorowych w Polsce i Europie” – podkreślał Zyska.

Czym jest Mazowiecka Dolina Wodorowa?

O szczegółach przedsięwzięcia informuje Bank Gospodarstwa Krajowego, jeden z sygnatariuszy umowy na temat Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Wskazano 4 filary działalności MDW: budowę „łańcucha wartości wodoru”, realizację projektów badawczo-rozwojowych, kształcenie wyspecjalizowanych kadr i prowadzenie działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych.

„Zielony wodór to przyszłość energetyki, a jego wytwarzanie na masową skalę z OZE to tylko kwestia czasu. Możemy spodziewać się, że aktualna sytuacja geopolityczna tylko przyspieszy pojawienie się technologii zeroemisyjnych w naszym codziennym życiu” – powiedział w oświadczeniu Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK.

Duży potencjał wieszczy także resort klimatu i środowiska. „Żywię głęboką nadzieję, że podmioty biznesowe, naukowe i technologiczne, pozwolą wykorzystać w pełni potencjał regionu w zakresie wodoru oraz przyczynią się do powstania w niedługim czasie przełomowych projektów inwestycyjnych i innowacyjnych, oraz wysokopłatnych miejsc pracy” – mówił wiceminister Zyska przy okazji powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej.

Czytaj także: Pierwsza Dolina Wodorowa na Podkarpaciu. W całej Polsce 800 mln euro na produkcję czystego paliwa

„Szary”, „zielony” i „niebieski”. Który wodór najlepszy dla klimatu?

Bank Gospodarstwa Krajowego podkreśla w komunikacie, że Polska jest piątym producentem wodoru na świecie, produkując milion ton tego surowca rocznie. Równocześnie, zwraca uwagę BGK, polski wodór w przeważającej większości nie jest „zielony”. Dysponujemy jednak odpowiednim know-how i doświadczeniem w tym zakresie. Zdaniem banku stwarza to szansę na stanie się liderem w produkcji bezemisyjnego wodoru.

Kolory w tym przypadku mają znaczenie, ponieważ – w języku branżowym – odnoszą się one do źródeł energii wykorzystanych przy produkcji wodoru. I tak „zielony” surowiec powstaje z wykorzystaniem OZE, np. w procesie elektrolizy, „szary” bazuje na źródłach bardziej tradycyjnych. Eksperci wyróżniają także „wodór niebieski”, gdzie również wykorzystuje się energię ze źródeł nieodnawialnych. Stosowane miałoby być przy tym jednak wychwytywanie dwutlenku węgla.

Czytaj także: Paliwem przyszłości jest wodór

_

Zdjęcie: Audio und werbung / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.