Polska powiatowa idzie w fotowoltaikę. Nowe panele zamontuje Ciechanów

1444
1
Podziel się:
panele słoneczne ciechanów

Między innymi Ciechanów skorzysta z nowej transzy środków na odnawialne źródła energii. Instalacje OZE pojawią się na dachach publicznych budynków i prywatnych domów.

Niedawno informowaliśmy o inwestycjach w panele słoneczne, na które stawia niewielka, podkrakowska Skawina. Z dopłat do instalacji solarnych skorzystają mieszkańcy miasta. Na energii ze słońca mają zaoszczędzić też koszalińskie wodociągi – dzięki niej rachunki za elektryczność mają kosztować firmę o pół miliona złotych mniej rocznie. Tym razem na „solary” stawia Przasnysz, gdzie panele pojawią się na dachach siedzib niektórych  z miejskich spółek i instytucji.

Chodzi o dziewięć budynków użyteczności publicznej, między innymi o trzy szkoły podstawowe, krytą pływalnię i Państwową Uczelnię Zawodową. Mini-elektrownie będą mieć moc 40 kilowatów, a zainstalowanie ich było możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu, które wyniesie ponad 3,2 miliona złotych.

Z tego samego źródła miasto chce dofinansować prywatne inwestycje w fotowoltaikę. Dotychczas takie wsparcie trafiło do 116 rodzin, teraz skorzystać mają kolejne. Na tym nie koniec, bo w ciechanowskich instytucjach miejskich mają pojawić się również pompy ciepła. Miasto zadba też o właścicieli samochodów elektrycznych, którzy będą mogli zasilić swoje baterie dzięki nowej ładowarce w centrum miasta.

Jest to szczególna inwestycja dla naszego miasta, zarówno ze względu na jej rodzaj, jak i skalę. Mocno wspieramy wszelkie rozwiązania proekologiczne, przyczyniające się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Inwestowanie w systemy OZE wpisuje się w innowacyjne, odpowiedzialne względem klimatu podejście. Inwestycja ta tym bardziej cieszy, że realizowana jest dzięki pieniądzom z zewnątrz –powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Z dofinansowania skorzystają również inne okoliczne gminy: Glinojeck, Opinogóra Górna i Strzegowo. Łącznie mogą skorzystać z 11 milionów złotych, które przeznaczą między innymi na sfinansowanie 555 instalacji wykorzystujących OZE w 444 gospodarstwach domowych.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ Thongsuk Atiwannaku

 

Podziel się: