Udostępnij

Polski Alarm Smogowy proponuje stworzenie e-szkoleń z wymieniania pieców

01.04.2020

„Czas przestoju warto wykorzystać na podnoszenie kwalifikacji zawodowych” – mówi Andrzej Guła, szef PAS. Apeluje do ministra klimatu Michała Kurtyki i prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Piotra Woźnego o stworzenie programu szkoleń online dla instalatorów pieców i osób zajmujących się ocieplaniem domów.

Szkolenia miałyby pomóc w poniesieniu kwalifikacji pracowników firm, które realizują zlecenia w ramach programów „Czyste Powietrze” i Mój Prąd. Na kursy mogłyby zapisywać się firmy remontowo-budowlane, zajmujące się ocieplaniem domów, a także instalatorzy nowych pieców.

Jak zaznacza Guła, w ramach programu „Czyste Powietrze” mają zostać wymienione źródła ogrzewania w 3 milionach domów. Dotychczas modernizacja szła bardzo powoli – przede wszystkim przez zbyt dużą biurokrację i zbyt długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków. W marcu rząd ogłosił zmiany w programie, o których pisaliśmy TUTAJ.

Szkolenia online byłyby kolejnym krokiem do sprawnej modernizacji energetycznej domów. Mogłyby odbywać się przez internet, z uwagi na akcję #zostańwdomu związaną z epidemią koronawirusa.

Zdaniem szefa PAS kursy powinny obejmować następujące zagadnienia:

  • nowoczesne i bezemisyjne technologie w ogrzewaniu domów,
  • dobre praktyki w ocieplaniu domów – jak unikać najczęściej popełnianych błędów,
  • obsługa kalkulatorów pomagających przy dobieraniu optymalnych rozwiązań docieplenia domu i wymiany źródła ciepła,
  • szkolenia z istniejących przepisów i zapisów programów „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”. 

Choć na razie nie ma żadnej oficjalnej deklaracji ze strony resortu klimatu i NFOŚ, minister Kurtyka chwalił pomysł w mediach społecznościowych.

Zdjęcie: welcomia/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.