Udostępnij

Polski Alarm Smogowy proponuje stworzenie e-szkoleń z wymieniania pieców

01.04.2020

„Czas przestoju warto wykorzystać na podnoszenie kwalifikacji zawodowych” – mówi Andrzej Guła, szef PAS. Apeluje do ministra klimatu Michała Kurtyki i prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Piotra Woźnego o stworzenie programu szkoleń online dla instalatorów pieców i osób zajmujących się ocieplaniem domów.

Szkolenia miałyby pomóc w poniesieniu kwalifikacji pracowników firm, które realizują zlecenia w ramach programów „Czyste Powietrze” i Mój Prąd. Na kursy mogłyby zapisywać się firmy remontowo-budowlane, zajmujące się ocieplaniem domów, a także instalatorzy nowych pieców.

Jak zaznacza Guła, w ramach programu „Czyste Powietrze” mają zostać wymienione źródła ogrzewania w 3 milionach domów. Dotychczas modernizacja szła bardzo powoli – przede wszystkim przez zbyt dużą biurokrację i zbyt długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków. W marcu rząd ogłosił zmiany w programie, o których pisaliśmy TUTAJ.

Szkolenia online byłyby kolejnym krokiem do sprawnej modernizacji energetycznej domów. Mogłyby odbywać się przez internet, z uwagi na akcję #zostańwdomu związaną z epidemią koronawirusa.

Zdaniem szefa PAS kursy powinny obejmować następujące zagadnienia:

  • nowoczesne i bezemisyjne technologie w ogrzewaniu domów,
  • dobre praktyki w ocieplaniu domów – jak unikać najczęściej popełnianych błędów,
  • obsługa kalkulatorów pomagających przy dobieraniu optymalnych rozwiązań docieplenia domu i wymiany źródła ciepła,
  • szkolenia z istniejących przepisów i zapisów programów „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”. 

Choć na razie nie ma żadnej oficjalnej deklaracji ze strony resortu klimatu i NFOŚ, minister Kurtyka chwalił pomysł w mediach społecznościowych.

Zdjęcie: welcomia/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.