Udostępnij

Polski Alarm Smogowy: uchwała antysmogowa dla województwa łódzkiego to oszukiwanie ludzi, jesteśmy przeciw

23.10.2017

W województwie łódzki trwają prace nad uchwałą antysmogową. Jej zapisy sugerują jednak, że chodzi w niej przede wszystkim o to, by pokazać, że politycy „coś” robią, a nie o to, by rozwiązać problem. Uważamy, że takie podejście do sprawy jest oszukiwaniem ludzi czekających na rozwiązanie palącej kwestii, którą jest stan powietrza w województwie, w którym znajduje się pięć z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast Unii Europejskiej.

„Wielki smog”, z którym Polska mierzyła się w styczniu bieżącego roku, skłonił kilka województw do prac nad przepisami antysmogowymi. Dla większości z nich wzorem jest uchwała przyjęta przez województwo małopolskie, która w perspektywie kilku lat wymusza wymianę bezklasowych kotłów węglowych oraz usuwa z rynku odpady węglowe. Projekt uchwały łódzkiej na pierwszy rzut oka wygląda więc podobnie do niej, ale zawiera zapisy, które powodują, że jest karykaturą pierwowzoru i zamiast zbliżyć łodzian do czystego powietrza, zablokuje walkę ze smogiem na lata.

Największym problemem są zawarte w projekcie wyjątki. Te dotyczą przede wszystkim tzw. ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe – czyli między innymi kominków oraz pieców kaflowych – które w praktyce zostały wyjęte spod działania uchwały. Termin, kiedy uchwała wejdzie dla nich w życie to 2022 rok, a datę graniczną wymiany tych, które nie spełniają norm określono na 2030 rok. Wyznaczenie 13-letniego terminu jest w tym wypadku kpiną z łodzian i ich zdrowia.

Dlatego zdecydowaliśmy się wystąpić przeciw uchwale. Uważamy, że jej przyjęcie zamiast zbliżyć województwo łódzkie – na terenie którego znajduje się pięć z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast Unii Europejskiej – do czystego powietrza, zablokuje walkę ze smogiem. Wszelkie postulaty będą bowiem mogły być zbywane stwierdzeniem, że przepisy antysmogowe już są. Choć będzie jedynie „antysmogowa” uchwała, która ma ukryć brak działań ze strony władz. Nie jest to pierwszy taki projekt. Niedawno uchwałę, którą podobnie jak tę łódzką nazwano antysmogową, choć jej zapisy nie mogą przynieść oczekiwanych efektów, przyjęto w województwie opolskim.

Mamy nadzieję, że w Łodzi znajdą się odpowiedzialni politycy, którzy zadbają o to, by wprowadzić do projektu uchwały poprawki mogące przynieść realną poprawę sytuacji lub doprowadzą do odrzucenia obecnego projektu.

W imieniu Polskiego Alarmu Smogowego,

Andrzej Guła

Źródło: informacja prasowa PAS.

Fot. Magic Madzik/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.