Polski Alarm Smogowy ustawił billboard płuc, które będą czernieć w miarę “oddychania” polskim powietrzem

5157
8
Podziel się:
Płuca Oświęcim Alarm Smogowy

Model ludzkich płuc kilkumetrowej wielkości pojawi się kolejno w pięciu małopolskich miejscowościach oraz Warszawie. Płuca będą „oddychać” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrować zawieszone w nim zanieczyszczenia. Przy dużym smogu, po kilku dniach będzie można zaobserwować zmianę koloru płuc umieszczonych na bilbordzie, spowodowaną osadzającym się na nich pyłem zawieszonym.

Akcja rozpoczęła się w Dniu Czystego Powietrza na Rynku w Oświęcimiu. W akcji udział biorą ruchy antysmogowe z sześciu miast, w których kolejno będzie pojawiać się instalacja: Oświęcimski Alarm Smogowy (14-28.11.2019), Czernichowski Alarm Smogowy (29-13.12.2019), Wielicki Alarm Smogowy (14-28.12.2019), Zabierzowski Alarm Smogowy (30.12-13.01.2020), Niepołomicki Alarm Smogowy (14-28.01.2020) i Warszawa Bez Smogu (29.01-12.02.2020).

“Powietrze i unoszące się w nim zanieczyszczenia są najczęściej niewidzialne. Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach”– mówi Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego. “Nasza instalacja przedstawia model płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze. Drobiny pyłów osiądą w płucach, które w ciągu 14 dni happeningu, zmienią kolor. Dodatkowo na bilbordzie umieściliśmy czujnik wyświetlający bieżące stężenie PM10 w danej godzinie”.

Akcja Polskiego Alarmu Smogowego i hasło kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne.

“W samej Małopolsce spośród pół miliona małopolskich kotłów na węgiel i drewno w ubiegłym roku wymieniono zaledwie 16 tysięcy. Do zakończenia procesu wymiany najgorszej jakości kotłów mieszkańcy nie mają dużo czasu. W województwie małopolskim i mazowieckim uchwały antysmogowe wyznaczają termin do końca 2022 roku” – dodaje Kozłowska.

Wolna wymiana „kopciuchów” przekłada się na liczne przekroczenia norm jakości powietrza. W roku 2018 najwyższe w kraju stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu odnotowano w Nowym Targu – norma została przekroczona 18-krotnie. Drugie na liście miasto to również położona w Małopolsce Sucha Beskidzka – 13-krotne przekroczenie. W tych dwóch miejscach odnotowano również najwyższe w województwie liczby dni z przekroczeniem dopuszczalnych stężeń PM10.

To właśnie emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za około połowę emitowanych w Polsce pyłów PM10 i aż 84% rakotwórczego benzo[a]pirenu. Dlatego też wdrożenie sprawnego programu dopłat do wymiany „kopciuchów” powinno stanowić podstawowe antysmogowe działanie rządu. Niestety, Program Czyste Powietrze, który oferuje tego typu dopłaty, nie działa jak należy. W pierwszym roku działania programu podpisano zaledwie 35 000 umów na wymianę kotłów, realizując około 1 % celu. Rząd musi również pilnie uruchomić wsparcie do wymiany kotłów w domach wielorodzinnych – obecnie mieszkańcy kamienic nie mogą skorzystać z dotacji na wymianę ogrzewania, a w wielu miejscowościach z czołówki rankingu znaczna część „kopciuchów” znajduje się właśnie w domach wielorodzinnych.

 

Informacje na temat dostępnych programów wsparcia można znaleźć na stronie www.wymienpiec.pl

Źródło: Informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego.

Fot. Jan Byczkowski.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
fridamaniamariaalkaRob Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tiande Center
Gość

Popieramy! Wspaniałe działanie i genialny pomysł! Dziękujemy!

Sabina
Gość

Świetny pomysł! To faktycznie da ludziom do myślenia. Nasza firma TECHBYINN promuje odnawialne źródła energii: pompy ciepła, fotowoltaika. Jeśli jest ktoś zainteresowany wymianą kotłów, zapraszam do kontaktu telefonicznego: 537 02 03 04. Razem zadbajmy o naszą planetę.

mania
Gość
mania

Może na początek zadbajmy o nasze Miasto Oświęcim

Alina
Gość

Super pomysł podoba mi się to !

Rob
Gość
Rob

Kasaaaa jest potrzebna,Gdyby chcieli byc eko nie opodatkowali by czystej energii jak dobrej wodki.Skoro wysokie podatki na wodke maja zniechecic do konsumpcji,to wysokie podatki na gaz np takze powoduja ze ludzie z niego nie korzystaja.Wiec ustawa zakazuje sie wegla i zmusza do np.gazu wysoko opodatkowego i takie bilbordy maja przekonac ludzi do slusznosci tego postulatu

alka
Gość
alka

Nikt nie wyklucza palenia węglem, do wytwarzania ciepła w elektrowniach, które mają odpowiednie filtry, chroniące środowisko i powietrze. Smog nie powstaje ze spalania węgla w elektrowniach. Smog powstaje z niskiej emisji, podczas ogrzewania budynków mieszkalnych, spalając złej jakości paliwa w wyeksploatowanych piecach tzw. kopciuchach.

maria
Gość
maria

pan Rob proszę wymienić piec- ogrzewanie na lepszy model, wówczas lepiej przyczyni się pan do dbania o czyste powietrze; warto szukać możliwości dbania o czyste powietrze zamiast szukać powodów żeby tego nie zrobić.

frida
Gość
frida

Ta instalacja promuje walkę o czyste powietrze, zachęca do uzmysłowienia sobie, jak zanieczyszczonym w związki chemiczne pyłem oddychamy codziennie, przez całą dobę. Na całym świecie płacimy podatki i to żaden argument, że to zniechęca do ochrony powietrza. W Polsce co roku przedwcześnie umiera 45 000 osób. Przedwczesne zgony w naszym kraju spowodowane są oddychaniem rakotwórczymi związkami pochodzącymi głównie z niskiej emisji – pyły w dymie z kominów budynków mieszkalnych, komunalno bytowych ogrzewanych bardzo złej jakości paliwami stałymi oraz odpadami (“segregacja”). Właśnie z tej niskiej emisji pochodzi 85% smogu. Polaków stać na własne “rancza”, które sami sobie i innym niszczą –… Czytaj więcej »