Udostępnij

Polski Kościół wzywa do ochrony środowiska: "trzeba zdecydowanej postawy administracji i ludzi dobrej woli."

03.10.2018

Czwartego października Kościół katolicki wspomina św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologów i ruchu ekologicznego. Z tej okazji Episkopat Polski przygotował przeznaczony do wykorzystania w tym dniu list pasterski poświęcony kwestiom ochrony środowiska.

Co ciekawe, ale i w pełni zrozumiałe, omówienie problemów środowiskowych w naszym kraju zaczyna się od bliskiego nam tematu:

Wśród 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, aż 33 znajduje się w Polsce. Roczna liczba zgonów spowodowana tą sytuacją szacowana jest na prawie 40 tysięcy. Smog zabija. Niskiej jakości paliwa spalane w przestarzałych piecach, toksyczne spaliny będące efektem wzmożonego ruchu samochodów na zatłoczonych drogach, w powiązaniu z bezwietrzną pogodą doprowadzają do przekraczania nawet o kilkaset procent normy jakości powietrza. Smog jest czasami tak uciążliwy, że nawet przy zamkniętych oknach czujniki wewnątrz pomieszczeń wciąż wskazują na silne zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy.

Kawałek dalej możemy przeczytać:

Trzeba przede wszystkim zdecydowanej postawy, nie tylko ze strony administracji państwowej i samorządowej wszystkich szczebli, ale też ludzi dobrej woli. Nikt nie powinien mówić, że to nie jego sprawa, bo wszyscy potrzebujemy czystego powietrza, aby żyć. Ostatecznie troska o środowisko naturalne, zwłaszcza zaniechanie troski o czystość powietrza to sprawa sumienia (…)”

Biskupi zwracają również uwagę na płonące składowiska odpadów:

Niepohamowana chęć zysku przy braku wyobraźni popycha niektórych do czynienia z naszego kraju śmietniska Europy, które próbuje się potem prymitywnie likwidować, podpalając rękami „nieznanych sprawców.

W dalszych fragmentach listu poruszane są kwestie związane ze zmianą klimatu. Biskupi piszą między innymi:

Ufamy, że 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 24), która w grudniu tego roku odbędzie się w Katowicach, pomoże zjednoczyć wysiłki wszystkich krajów w tej sprawie. Zachęcamy do modlitwy w tej intencji, aby Duch Święty przemieniał ludzkie serca, prowadząc je do zgody i jedności w trosce o nasz wspólny dom.

Na tak wyraźne, mocne stanowisko polskiego Kościoła w kwestii ochrony środowiska czekaliśmy od dawna, i bardzo się z niego cieszymy. Trochę szkoda tylko, że 4 października nie przypada w tym roku w niedzielę, a w czwartek, bo pewnie bardzo mocno ograniczy to liczbę osób, do których dotrze przesłanie listu.
Warto podkreślić, że nie jest to bynajmniej pierwszy głos polskich biskupów dotyczący środowiska. Podobne inicjatywy były podejmowane wcześniej, choć chyba nigdy przez cały Episkopat. Już prawie trzy lata temu czterej biskupi Śląska i Zagłębia napisali bardzo mocny list w sprawie zanieczyszczenia powietrza. W ubiegłym roku podobny list napisał biskup kielecki, Jan Piotrowski oraz biskupi dolnośląscy, o czym pisaliśmy na smoglabie.

Parafialny przewodnik ekologiczny

Inną inicjatywą polskiego Kościoła Katolickiego związaną z ochroną środowiska jest przygotowany niedawno przez Diecezję Sosnowiecką we współpracy z Ministerstwem Środowiska „parafialny przewodnik ekologiczny”. Przewodnik, który nosi tytuł „Ziemia wspólnym dobrem” ma zostać dostarczony do każdej polskiej parafii. Jak czytamy w informacji prasowej:

Przewodnik jest rodzajem praktycznej refleksji nad wskazaniami Papieża Franciszka, zawartymi w jego 'zielonej’ encyklice Laudato si’, a skierowany jest do duszpasterzy i liderów wspólnot parafialnych.

Encyklika „Laudato si’” papieża Franciszka

I w liście Episkopatu, i w przewodniku parafialnym mamy bardzo dużo odniesień do Laudato si. Nie ma w tym oczywiście niczego dziwnego. Poprzedni papieże również wypowiadali się na temat ochrony środowiska – często zresztą bardzo mocno i dobitnie. Jednak to właśnie obecny Ojciec Święty (który nieprzypadkowo przybrał imię Franciszka z Asyżu) jest autorem tej pierwszej w historii kościoła „ekologicznej” encykliki.
Laudato si’ jest pięknym i bardzo aktualnym tekstem, godnym polecenia każdemu, niezależnie od jej/jego światopoglądu. Tym bardziej, że Franciszek kieruje swoją encyklikę „do każdej osoby mieszkającej na tej planecie”, nie tylko do katolików.
Fot. Chris Campbell/Flickr.

Autor

Jakub Jędrak

Fizyk, publicysta, działacz społeczny.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.