Udostępnij

Polskie miasta szykują się na zmiany klimatu: ogólniki i zwracanie uwagi na korzyści

15.05.2019

Ulewne deszcze, nieznośny upał, zagrożenie brakiem wody – polskie miasta przygotowują się na skutki zmian klimatu. Kolejne z największych metropolii publikują swoje plany adaptacyjne. W dokumentach można przeczytać, które z zagrożeń klimatycznych będą dla nich najbardziej uciążliwe. Częściowo mówią one też o tym, jak uchronić mieszkańców przed przykrymi skutkami globalnego ocieplenia.

Czym są miejskie plany adaptacji (MPA)? To dokumenty, o których powstaniu mówi się od 2017 roku. Wtedy ministerstwo środowiska podpisało umowę na koordynację projektu z konsorcjum państwowych instytutów i jednej prywatnej firmy. Rządzący od początku podkreslali, że nie chodzi o przeciwdziałanie zmianom klimatu, a o przystosowanie się do nich. „Miasta są szczególnie narażone na wpływ zmian klimatycznych. Plany mają pomóc uodpornić i przystosować je do zmieniających się warunków” – powiedział przy okazji podpisania dokumentu wiceminister środowiska Paweł Sałek. Powstanie MPA ma też bardzo praktyczne znaczenie. Dzięki powstaniu dokumentów urzędy miast będa mogłby ubiegać się o środki unijne na przystosowanie się do zmieniających się warunków klimatycznych.

Do partnerstwa w projekcie zgłosiły się 44 największe Polskie miasta poza stolicą – Warszawa swoją strategię przygotowała już wcześniej. Do dziś wszystkie dokumenty powinny być gotowe. Sprawdziliśmy największe metropolie – z sześciu najludniejszych z nich MPA nie publikuje na razie jedynie Poznań. Co znajduje się w pozostałych?

Gdańsk obok zagrożeń wynikających ze zmian klimatu widzi wyjątkowo dużo korzyści. Ma chodzić o niższe koszty ogrzewania i odśnieżania ulic, mniejszy ma być również smog. Na cieplejszym i dłuższym lecie ma skorzystać turystyka. Tyle o plusach. Mieszkańcy i turyści będą musieli przygotować się na fale upałów, nagłe powodzie przychodzące razem ze sztormem, gwałtownymi burzami i deszczami nawalnymi czy powstawanie osuwisk. Mieszkańcy Wrocławia mogą pożegnać się z mroźnymi zimami. Temperatura poniżej zera w mieście ma występować najwyżej przez kilkanaście dni w roku. Największe zagrożenie ma wynikać z ryzyka wystąpienia ulewnego deszczu i silnego wiatru. Podobnie jak w przypadku Gdańska, tak i we Wrocławiu może nie wytrzymać kanalizacja. Miasto planuje zainwestować w retencję i ponowne wykorzystanie deszczówki. Sporą część raportu zajmują kwestie zdrowia publicznego.  Władze zwracają uwagę nie tylko na zwiększenie się ryzyka udarów w upalne dni, ale i częstsze występowanie chorób odkleszczowych. Łódź  ma szansę być polskim liderem zieleni. To tutaj eksperci widzą największy potencjał miasta włókniarek na adaptację do ocieplenia się klimatu. Docenili wysoki udział lasów w ogólnej powierzchni miasta. Optymizmem napawają też  projekty wspierające rozwój zieleni w tkance miejskiej, jak Zielona Łódź czy Zielone Podwórka.

Główne motywy w pozostałych planach w zasadzie się powtarzają: walka ze skutkami ulew, ochrona przed upałami, dbanie o zieleń i retencję. W MPA znajdziemy raczej ogólniki, rzadko spotkamy się z gotowymi rozwiązaniami czy szczegółami dotyczącymi kosztów realizacji kolejnych punktów. Konkretów być może jest niewiele, ale wymaga tego tematyka, którą poruszają raporty – wyjaśnia Andrzej Łazęcki, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w krakowskim magistracie. Według urzędnika ważna jest jednak zmiana myślenia, którą widać w projektach MPA. Na przykład w przypadku wody, która zamiast ścieku jest traktowana jako cenny zasób.

– On powinien zostać retencjonowany i zagospodarowany, między innymi by złagodzić skutki suszy, które coraz mocniej odczuwamy.  – dodaje przedstawiciel krakowskiego Urzędu Miasta. przywołując uchwałę Rady Miasta na temat ochrony przed suszami i powodziami z zeszłego roku. – Miejski plan adaptacji nie jest dokumentem tworzonym ze względów formalnych, który ”trzeba mieć”. Skutki zmian klimatu są coraz mocniej zauważalne, są wyzwaniem z którym musimy się zmierzyć. Adaptacja miasta jest procesem, który będzie monitorowany, a odpowiednie zmiany oraz działania będą wprowadzane w miarę potrzeb. – mówi Łazęcki. Zapisy MPA nie są jeszcze wiążące. Najpierw muszą pochylić się nad nimi miejscy radni. I prawdopodobnie to przesądziło o takim stopni ich ogólności – ocenia dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, który poza ministerialnym programem współuczestniczy w opracowaniu strategii przystosowania do zmiany klimatu Warszawy.

– Władze miast  nie chcą twardo deklarować sum, które będą przeznaczać na adaptację do skutków zmiany klimatu. Mają przecież świadomość, że zależą one od bieżącej polityki i woli radnych.  Jeśli plany byłyby nadmiernie szczegółowe, mogłyby nie zyskać akceptacji polityków. – zauważa naukowiec.

Według Kassenberga jednym z największych wyzwań stojących przed włodarzami dużych miast będzie uporanie się z miejskimi wyspami ciepła. To miejsca w obszarach najbardziej zagęszczonej zabudowy, gdzie wysokie temperatury mogą być najbardziej dotkliwe, zwłaszcza nocą.

– Jest tam niewiele terenów zieleni i pokrytych wodą, które mogłyby łagodzić upał. Temperatura osiąga tam najwyższy poziom w dwie-trzy godziny po momencie największego nasłonecznienia w wyniku wypromieniowania z utwardzonej powierzchni i budynków. W centrum może być ona o kilka stopni wyższa niż na obrzeżach. Z wyliczeń dla Warszawy wynika, że umieralność w takiej sytuacji wzrasta średnio o 14 procent. Dla mężczyzn powyżej 70 roku życia ta wartość to nawet 25 procent. – mówi Kassenberg. Przyznaje też, że polskie miasta mogą mieć problem z nawalnymi deszczami. To przez zabetonowanie swojego terenu. Woda jest szybko odprowadzana system kanalizacji i szybko paruje zamiast być pochłaniania przez tereny zieleni i łagodzić lokalnie klimat.

O MPA na pewno niedługo będzie głośniej, a to przez debaty miejskich radnych, którzy będą przekuwać założenia dokumentów w prawo. Jak ocenia Kassenberg, sama dyskusja na ten temat może zwiększyć świadomość problemów związanych ze zmianami klimatu wśród mieszkańców polskich miast.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/us1950sr

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.