Udostępnij

Polskie miasto zajęłoby dziś drugie miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych metropolii świata

15.11.2020

Rybnik słynie ze swojego smogu. Nie należy się temu dziwić, bo ten jest tam tak duży, że naukowcom udaje się w moczu dzieci znaleźć tzw. czarny węgiel. A dzisiejsze poziomy zanieczyszczeń pozwoliłyby zająć mu pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych metropolii świata IQ Air.

Ranking IQ Air to aktualizowana w czasie rzeczywistym lista najbardziej zanieczyszczonych metropolii świata. Ma on swoje ograniczenia i należy go traktować jako zabawę, ale zabawę pouczającą. Wśród ograniczeń jest na przykład to, że na listę trafiają jedynie największe metropolie i brakuje tam miast średnich. Takich jak na przykład śląski Rybnik. Co jednak zupełnie nie przeszkadza w porównaniu tego, co dzieje się u nas z Kabulem i Delhi.

Dziś zrobiłem to zaraz po tym, jak zobaczyłem, że wskazania czujników zanieczyszczenia powietrza Airly na jednej ze szkół podstawowych w Rybniku zbliżają się do 1000 proc. dobowej normy.

Pokazały 236 ug pyłu PM2.5 na m3 powietrza.

Rybnik Smog Airly

To bardzo dużo. Po przeliczeniu na wskaźnik jakości powietrza AQI, który jest stosowany przy sporządzeniu rankingu IQ Air wychodzi… 286 punktów.

Kalkulator AQI.

Taki wynik w tej konkretnej chwili dałby Rybnikowi pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych metropolii świata. M.in. przed Kabulem i Delhi. Chwilę później, kiedy zrobiłem poniższy zrzut z ekranu, Rybnik zająłby drugie miejsce. Za stolicą Indii. Ale przed Sarajewem, Kabulem, Kalkutą, Chengdu i Pekinem.

IQ Air Ranking Rybnik

Fot. Daniel Jedzura/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.