Udostępnij

Pomoc społeczna wychodzi poza dotacje do zakupu węgla i otwiera się na czystą energię

21.11.2018

Do tej pory było tak – pomoc społeczna wspierała ogrzewanie domów najuboższych gospodarstw, dotując zakup węgla na zimę. Do czystych paliw gminy nie dopłacały. Nie pomagały też ubogim ograniczyć strat energii w ich domach. Nowelizowana obecnie ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów daje nadzieję na to, że to się wkrótce zmieni.
W Sejmie dobiegły końca prace nad ustawą, która ma pomóc najuboższym wymienić stare piece i ocieplić domy. To ważna inicjatywa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, bo uchwały antysmogowe mają charakter powszechny i nieważne czy ktoś jest bogaty czy biedny, musi wymienić piec niespełniający norm emisyjnych. Od bogatych powinniśmy wymagać tego, żeby sami dostosowali się do antysmogowych przepisów. Ubogim trzeba pomóc.
Do tej pory tylko nieliczne samorządy uruchomiły wsparcie dla instalowania ekologicznych źródeł ciepła wśród ubogich gospodarstw domowych. Pierwszy był Kraków, który zaoferował stuprocentową dotację do wymiany pieca węglowego oraz dopłatę wyrównawczą do zwiększonych rachunków za ciepło. Niedawno radni przegłosowali program dopłat do docieplenia domów. Kolejną gminą jest Skawina. Tam od tego roku funkcjonuje program wymiany kotłów i ocieplenia domów najuboższych rodzin. Podobne do krakowskich dopłaty do rachunków zastosował także Wrocław.
Kraków, Skawina i Wrocław są to jednak wyjątki. Cały polski system pomocy społecznej jest ślepy na uchwały antysmogowe. Często rozmawiam z pracownikami pomocy społecznej, którzy niczym mantrę powtarzają, że nie zajmują się ekologią tylko ubogimi, a uchwały antysmogowe są poza zakresem ich działań. Związku między jednym i drugim nie dostrzegają. W praktyce jedyną formą pomocy energetycznej dla ubogich rodzin jest dopłata do zakupu węgla. Nie spotkałem gminy (poza Krakowem i Wrocławiem), która oferowałaby dopłatę do innych źródeł ciepła – gazu, pelletu czy energii elektrycznej. Nie widziałem też żadnego (poza Krakowem i Skawiną) samorządu, który pomagałby ocieplić ubogie domy i zmniejszyć straty energii tak, żeby obniżyć rachunki za energię.
Nowa ustawa daje nadzieję, że pomoc energetyczna nie będzie już polegała tylko na zakupach setek tysięcy ton węgla każdego roku, ale także na zapewnieniu możliwości ogrzania domu za pomocą czystych źródeł energii. Dzięki ustawie gminy będą mogły wymieniać stare kotły u ludzi najuboższych, ale także zmniejszać starty energii poprzez docieplenie, wymianę okien czy modernizację instalacji grzewczej.
Z pewnością wypracowanie docelowego kształtu pomocy ubogim nie będzie proste i wymaga czasu. Doświadczenia zebrane w Skawinie, gdzie testowane są różne formy wsparcia pomogą wytypować optymalne mechanizmy pomocy w zakresie wymiany źródeł, ocieplenia czy pomocy w zakupie czystego paliwa. Być może konieczna będzie dalsza inicjatywa legislacyjna (np. zmniejszenie obciążeń fiskalnych dla zakupu paliwa przez najuboższych).
Z pewnością przy tworzeniu tak złożonego systemu, błędy są nieuniknione. Tych nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Ważne jest wyciąganie wniosków, które pozwolą na bieżące korygowanie systemu, tak aby w najbliższym czasie uruchomiony został system pomocy dla ubogich gospodarstw we wszystkich województwach, w których funkcjonują uchwały antysmogowe.

[Czytaj więcej: Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Czego dotyczy i kto może na niej skorzystać?]

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.