Udostępnij

Dopłaty do pomp ciepła hitem. Dzięki nim pozbędziemy się smogu?

09.12.2020

Pompy ciepła wyprzedziły kotły węglowe w rządowym programie dofinansowań „Czyste powietrze”. W jego drugiej edycji ich zakup wsparła prawie jedna piąta dotacji. Możliwe, że przyszłość ciepłownictwa będzie należała właśnie do tej technologii.
To jeden z celów Brukseli chcącej walczyć o lepszy klimat i powietrze bez smogu.

– W Europie jest 220 milionów budynków mieszkalnych. W 2030 roku 80 milionów z nich ma być ogrzewanych pompami ciepła. Jest to zapisane w głównej strategii Europejskiego Zielonego Ładu – mówi Paweł Lachman, prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Pompy drogie, ale z wysoką dotacją

Na razie daleko nam do poziomu wyznaczonego przez urzędników z Brukseli, ale liczby dotyczące popytu na te urządzenia robią wrażenie. I to mimo wysokich cen. Na zakup i montaż pompy trzeba zarezerwować najczęściej od 20 do 50 tysięcy złotych. Koszty na szczęście można zbić dzięki dotacjom z rządowego programu „Czyste powietrze”. W drugiej edycji programu widzimy technologiczną zmianę. Pompy stanowią 19 procent wszystkich zainstalowanych z jego pomocą urządzeń (w „Czystym powietrzu 1.0” było to tylko 10 procent). Oznacza to, że beneficjenci decydują się na ich instalację częściej niż na kotły węglowe (15 procent).

Wysokość dopłaty w przypadku pomp powiązano z tak zwanym „efektem ekologicznym”. W związku z tym największe dofinansowanie, bo aż do 20 250 złotych i 45 procent kosztów inwestycji można uzyskać na zakup najbardziej efektywnych pomp typu grunt/woda (czerpiących ciepło z gruntu i oddających je do wody).

Czytaj również: Polskie powietrze powoduje raka. Mamy najwyższe stężenia benzo(a)pirenu w Europie

W Polsce najchętniej wybierane są urządzenia typu powietrze/woda, w których jednostka zewnętrzna umieszczona jest przy budynku, a ciepło oddawane jest do ogrzewania wody wykorzystywanej w domu – zarówno w instalacji ciepłej wody użytkowej, jak i centralnego ogrzewania. Przy ich wyborze można dostać do 13 500 złotych, przy czym kwota dotacji również nie może przekraczać 45 procent wydanych pieniędzy.

Wygląda na to, że spore kwoty oferowane przez rząd działają. W 2020 roku rynek pomp powietrze/woda urósł dwukrotnie w stosunku do roku 2019. Sprzedano ich około 40 tysięcy. Dla porównania Brytyjczycy kupili od początku roku 30 tysięcy pomp wszystkich rodzajów. Rząd Borisa Johnsona stawia na tę technologię we własnej strategii klimatycznej. Londyn zakłada, że w ciągu ośmiu lat liczba ta wzrośnie do przynajmniej 600 tysięcy rocznie.

Z pompą rachunki mogą pójść w dół

Z roku na rok poprawia się też opłacalność pomp ciepła. Widać to między innymi po tak zwanym współczynniku COP określającym wydajność urządzenia. Średniej klasy pompa jest w większości przypadków bardziej wydajna od kotła gazowego. Według wyliczeń Lachmana przegrywa z nim dopiero przy dużym mrozie i temperaturze poniżej -10 stopni Celsjusza.

Ile zapłacimy za ogrzewanie wody i pomieszczeń w domu jednorodzinnym z zainstalowaną pompą? Paweł Lachman oszacował te koszty dla dobrze docieplonego budynku o powierzchni około 160 metrów. W przypadku pompy powietrze/woda wyniosą one od 2300 do 3000 złotych na rok. To mniej niż w przypadku kotłów gazowych, instalacji na prąd i pellet oraz pieców węglowych o 50-procentowej, trudnej do osiągnięcia sprawności.

Według Lachmana najlepiej postawić na pompę i zasilającą ją instalację fotowoltaiczną. Stosując panele, można maksymalnie ograniczyć emisję dwutlenku węgla. To jeden z najważniejszych plusów skoku technologicznego, który obserwujemy na rynku ciepłownictwa – bo przecież nawet najnowocześniejsze kotły gazowe i węglowe dokładają się do ocieplania klimatu.

Tekst powstał na potrzeby kampanii „Polska bez Smogu” realizowanej we współpracy Polskiego Alarmu Smogowego, SmogLabu i „Rzeczpospolitej”. Artykuły tworzone w ramach akcji będzie można czytać w środy w drukowanym i internetowym wydaniu „Rzeczpospolitej” oraz w SmogLabie. Najbliższe wydanie 16 grudnia. Kolejne – 6 stycznia.

Źródło zdjęcia: kikkipetra / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.