Udostępnij

Pompa ciepła. Jak ją zamontować i jakie to koszty?

05.04.2021

Czernichowski Alarm Smogowy opisuje historie mieszkańców, którzy zmienili źródło ogrzewania na niskoemisyjne. Będziemy prezentować niektóre z nich na SmogLabie. W pierwszej części: pompa ciepła i koszty, które się z wiążą z jej instalacją. Przedstawiamy historię Piotra, który samodzielnie zamontował używaną pompę ciepła i używa jej od kilku lat w swoim domu.

Dom, w którym mieszka nasz bohater ma ponad 50 lat i jest wykonany z cegły pełnej. Ściany mają grubość ok. 40 cm i na razie nie są docieplone. Takich domów sporo znajdziemy w naszej gminie. Wewnątrz ściany są wykończone płytami g-k. Ponadto docieplony jest dach i poddasze. Podczas remontu wykonane zostało ogrzewanie podłogowe w całym domu. Okna (dwuszybowe) i drzwi są nowe. Dom ma powierzchnię 240 m2, a utrzymywana temperatura wynosi 21,5 stopnia Celsjusza.

Kotłownia w salonie

Pierwszym źródłem ciepła był kominek z płaszczem wodnym, czyli jak niektórzy mawiają „kotłownia w salonie”. Po kilku latach ogrzewanie kominkiem zostało zastąpione pompą ciepła.

Czytaj także: Co oczyszcza polskie powietrze – ludzie czy pogoda?

Skąd pomysł na pompę ciepła? Przede wszystkim efektywność energetyczna. W niezbyt nowej pompie typu on-off, której używa Piotr, 1 kW energii elektrycznej można zamienić na 2-2,5 kW energii cieplnej. Należy pamiętać, że w nowszych pompach sprawności są znacznie wyższe. Po drugie wygoda. Ciągłe dokładanie do kominka może być irytujące, a powrót po pracy do zimnego domu nie należał do przyjemności.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Jakie były koszty instalacji? Piotr zdecydował się na używaną pompę ciepła o mocy 16 kW, której koszt zakupu wraz z transportem wyniósł ok. 5000 zł. Instalacja w budynku, w tym ogrzewanie podłogowe wykonane podczas remontu, już istniała i potrzebne były jedynie niewielkie przeróbki w celu podłączenia pompy ciepła. Całość została sfinansowana ze środków własnych i wykonana samodzielnie. Oprócz pompy ciepła dom wyposażony jest w dwa klimatyzatory (góra i dół).

I teraz kluczowe pytanie. Jakie są koszty ogrzewania? Sumaryczny koszt prądu na wszystkie potrzeby domu to ok. 7 000 zł rocznie. Kwota ta uwzględnia ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody oraz zasilanie pozostałych sprzętów domowych. W tym przypadku nie dysponujemy rozdzieleniem zużycia prądu na ogrzewanie i pozostałe potrzeby, stąd kolejne wartości są szacunkiem. Zakładając miesięczne zużycie prądu dla 5-osobowej rodziny na poziomie 200 zł, koszty ogrzewania pompą ciepła to ok. 4 600 zł rocznie.

Dodatkowym elementem jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 6 kWp, która ma na celu obniżenie kosztów prądu i na którą Piotr pozyskał dotację z gminy. Dzięki niej roczne koszty ogrzewania wynoszą ok. 1 800 zł. Ponadto, jak przewiduje nasz bohater, po dociepleniu domu z zewnątrz, koszty ogrzewania powinny spaść o 30-40%. Obecnie istnieje możliwość zainstalowania fotowoltaiki o mocy do 10 kWp. Gdyby nasz bohater zdecydował się na taki krok, koszty ogrzewania mogłyby spaść do zera.

Bez awarii

Ktoś może powiedzieć, że pompa ciepła to nie perpetuum mobile i z pewnością koszty serwisowania są bardzo wysokie. Piotr, oprócz własnej instalacji, wykonał kilka podobnych u znajomych i wszystkie działają bez zarzutu. Zdarzyła się awaria w jednej z zamontowanych pomp ciepła (używanej), gdzie uszkodzeniu uległ wentylator, którego koszt wymiany wyniósł 300 zł. Jak twierdzi nasz bohater, starsze pompy typu powietrze-woda są bardzo prostymi i łatwymi w serwisowaniu konstrukcjami.

W przedstawionym przykładzie pompa ciepła działa z ogrzewaniem podłogowym. Nie ma natomiast problemu z podłączeniem pompy ciepła do instalacji z grzejnikami, poprzez ich dostosowanie do pracy przy niskiej temperaturze zasilania.

Pompa ciepła koszty
Pompa ciepła. Koszty.

Źródło: Czernihowski Alarm Smogowy, śródtytuły od redakcji

Zdjęcie: klikkipetra/Shutterstock

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.