Pompa ciepła. Jak ją zamontować i jakie to koszty?

6741
0
Podziel się:
Pompa ciepła

Czernichowski Alarm Smogowy opisuje historie mieszkańców, którzy zmienili źródło ogrzewania na niskoemisyjne. Będziemy prezentować niektóre z nich na SmogLabie. W pierwszej części: pompa ciepła i koszty, które się z wiążą z jej instalacją. Przedstawiamy historię Piotra, który samodzielnie zamontował używaną pompę ciepła i używa jej od kilku lat w swoim domu.

Dom, w którym mieszka nasz bohater ma ponad 50 lat i jest wykonany z cegły pełnej. Ściany mają grubość ok. 40 cm i na razie nie są docieplone. Takich domów sporo znajdziemy w naszej gminie. Wewnątrz ściany są wykończone płytami g-k. Ponadto docieplony jest dach i poddasze. Podczas remontu wykonane zostało ogrzewanie podłogowe w całym domu. Okna (dwuszybowe) i drzwi są nowe. Dom ma powierzchnię 240 m2, a utrzymywana temperatura wynosi 21,5 stopnia Celsjusza.

Kotłownia w salonie

Pierwszym źródłem ciepła był kominek z płaszczem wodnym, czyli jak niektórzy mawiają „kotłownia w salonie”. Po kilku latach ogrzewanie kominkiem zostało zastąpione pompą ciepła.

Czytaj także: Co oczyszcza polskie powietrze – ludzie czy pogoda?

Skąd pomysł na pompę ciepła? Przede wszystkim efektywność energetyczna. W niezbyt nowej pompie typu on-off, której używa Piotr, 1 kW energii elektrycznej można zamienić na 2-2,5 kW energii cieplnej. Należy pamiętać, że w nowszych pompach sprawności są znacznie wyższe. Po drugie wygoda. Ciągłe dokładanie do kominka może być irytujące, a powrót po pracy do zimnego domu nie należał do przyjemności.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Jakie były koszty instalacji? Piotr zdecydował się na używaną pompę ciepła o mocy 16 kW, której koszt zakupu wraz z transportem wyniósł ok. 5000 zł. Instalacja w budynku, w tym ogrzewanie podłogowe wykonane podczas remontu, już istniała i potrzebne były jedynie niewielkie przeróbki w celu podłączenia pompy ciepła. Całość została sfinansowana ze środków własnych i wykonana samodzielnie. Oprócz pompy ciepła dom wyposażony jest w dwa klimatyzatory (góra i dół).

I teraz kluczowe pytanie. Jakie są koszty ogrzewania? Sumaryczny koszt prądu na wszystkie potrzeby domu to ok. 7 000 zł rocznie. Kwota ta uwzględnia ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody oraz zasilanie pozostałych sprzętów domowych. W tym przypadku nie dysponujemy rozdzieleniem zużycia prądu na ogrzewanie i pozostałe potrzeby, stąd kolejne wartości są szacunkiem. Zakładając miesięczne zużycie prądu dla 5-osobowej rodziny na poziomie 200 zł, koszty ogrzewania pompą ciepła to ok. 4 600 zł rocznie.

Dodatkowym elementem jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 6 kWp, która ma na celu obniżenie kosztów prądu i na którą Piotr pozyskał dotację z gminy. Dzięki niej roczne koszty ogrzewania wynoszą ok. 1 800 zł. Ponadto, jak przewiduje nasz bohater, po dociepleniu domu z zewnątrz, koszty ogrzewania powinny spaść o 30-40%. Obecnie istnieje możliwość zainstalowania fotowoltaiki o mocy do 10 kWp. Gdyby nasz bohater zdecydował się na taki krok, koszty ogrzewania mogłyby spaść do zera.

Bez awarii

Ktoś może powiedzieć, że pompa ciepła to nie perpetuum mobile i z pewnością koszty serwisowania są bardzo wysokie. Piotr, oprócz własnej instalacji, wykonał kilka podobnych u znajomych i wszystkie działają bez zarzutu. Zdarzyła się awaria w jednej z zamontowanych pomp ciepła (używanej), gdzie uszkodzeniu uległ wentylator, którego koszt wymiany wyniósł 300 zł. Jak twierdzi nasz bohater, starsze pompy typu powietrze-woda są bardzo prostymi i łatwymi w serwisowaniu konstrukcjami.

W przedstawionym przykładzie pompa ciepła działa z ogrzewaniem podłogowym. Nie ma natomiast problemu z podłączeniem pompy ciepła do instalacji z grzejnikami, poprzez ich dostosowanie do pracy przy niskiej temperaturze zasilania.

Pompa ciepła koszty
Pompa ciepła. Koszty.

Źródło: Czernihowski Alarm Smogowy, śródtytuły od redakcji

Zdjęcie: klikkipetra/Shutterstock

Podziel się: