Udostępnij

„Pompuj ciepło z głową”. Branża pomp ciepła odpowiada na nieuczciwe praktyki

25.03.2024

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wystartowała z kampanią informacyjną pn. „Pompuj ciepło z głową”. To odpowiedź na szereg nieuczciwych praktyk na rynku oraz zwrot w kierunku ochrony osób planujących montaż tego typu urządzeń.

Główne cele kampanii branży pomp ciepła to wzmocnienie świadomości społecznej w zakresie korzyści ekologicznych i ekonomicznych, jakie można uzyskać korzystając z technologii pomp ciepła w swoim domu. To także wyjaśnienie najważniejszych zasad efektywnej i niezawodnej instalacji tych urządzeń.

– Innymi słowy ma ona pokazać wszystkim zainteresowanym, jak ważna jest przy inwestycji w pompę ciepła kompleksowość działań. To kolejno odpowiednie przygotowanie budynku, precyzyjny dobór urządzeń, ich prawidłowy montaż, profesjonalny serwis i prawidłowa obsługa – słyszymy w organizacji PORT PC.

W ramach kampanii przewidziano m.in. cykl praktycznych poradników oraz publikacje „fakty i mity” dotyczące tego segmentu rynku. Dla osób planujących montaż pompy ciepła już dostępny jest przystępny poradnik, który ma przygotować przyszłych użytkowników do wyboru odpowiedniego instalatora.

Jak wybrać dobrego instalatora? Kilka ważnych punktów

Po pierwsze warto zwracać uwagę na to, czy fachowiec ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w instalowaniu pomp ciepła. Sprawdzić można stosowne certyfikaty, ukończone szkolenia oraz doświadczenie w tym zakresie, a także autoryzację producenta lub producentów wybranych pomp ciepła. Kolejna rzecz to certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) na montaż pompy ciepła. Jeśli instalator ma takie dokumenty, to dodatkowo potwierdzą jego kompetencje.

Profesjonalny wykonawca powinien też orientować się w lokalnych warunkach i wymogach prawnych dotyczących instalacji pomp ciepła w Polsce. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybierze on odpowiedni model pompy ciepła dostosowany do potrzeb i warunków naszego domu. Kolejną rzecz, którą warto sprawdzić to wytyczne branżowe dotyczące projektowania, dobory i wykonania instalacji. Zapis o realizacji prac zgodnie z nimi można wpisać w umowę z wykonawcą.

Ważne są rekomendacje. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy zatem opinie innych inwestorów o danym instalatorze – jego kwalifikacjach, umiejętnościach i wykonanym montażu. Popytajmy znajomych, przeczytajmy komentarze w Internecie, odwiedźmy domy, w których wykonał podobne prace. Stawiajmy na rzetelność oferty wykonawcy. Przy wyborze nie kierujmy się głównie niską ceną. Tania oferta powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Może ona oznaczać zastosowanie w instalacji gorszej jakości komponentów albo nieuwzględnienie części materiałów lub prac. Bardzo ważny jest również tzw. czynnik ludzki. Zwróćmy więc uwagę, czy instalator jest skłonny do odpowiedzi na nasze pytania i wątpliwości, czy odpowiada na nie wyczerpująco oraz proponuje fachowe doradztwo już po instalacji.

Jak wybrać pompę ciepła i jej instalatora? Ubezpieczenie, umowa i gwarancja

Jeśli chcemy lepiej zabezpieczyć inwestycję, zdecydujmy się na wykonawcę posiadającego ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w działalności zawodowej. To zapewni ochronę w przypadku ewentualnych szkód powstałych podczas montażu. Nie wszyscy instalatorzy decydują się na takie ubezpieczenie.

Wymagajmy, aby umowa określająca zasady współpracy miała formę pisemną i była sformułowana w czytelny dla nas sposób. Pamiętajmy, że powinny się w niej znaleźć jasno ustalone warunki współpracy, w tym ściśle określony zakres prac, koszty, terminy i gwarancje.

Jeszcze przed podpisaniem umowy dopytajmy szczegółowo o warunki gwarancji i o to, na jaką pomoc możemy liczyć w razie jakichkolwiek problemów z obsługą czy eksploatacją pompy ciepła. Z pełną wersją pierwszej części poradnika można się zapoznać w tym miejscu.

Artykuł powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem PORT PC.

Zdjęcie tytułowe: Shutterstock/Kuchine

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.