Udostępnij

Sprzedaż pomp ciepła bije rekordy. Polska wśród liderów

21.12.2022

Z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że w związku z trwającym kryzysem energetycznym rekordy popularności bić będą pompy ciepła. Polska znajduje się wśród krajów, które już dziś obserwują gwałtowny wzrost zainteresowania tym źródłem ogrzewania. Sprzedaż, podobnie jak m.in. w Holandii, Włoszech i Austrii, uległa podwojeniu.

Przyszłości pomp ciepła przygląda się niedawny raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) zatytułowany „The Future of Heat Pumps”. Autorzy dokumentu wskazują, że urządzenia te znacznie zyskują na popularności w związku z trwającym kryzysem energetycznym. A więc wysokimi cenami paliw kopalnych, takich jak gaz i węgiel, które gwałtownie wzrosły po agresji Rosji na Ukrainę.

Jak wynika z danych zamieszczonych w raporcie, 2022 rok zakończy się rekordem, jeśli chodzi o sprzedaż pomp ciepła. Szczególnie widoczne jest to w Europie, gdy porównamy rok obecny z analogicznym okresem roku poprzedniego. Niektóre kraje, jak Polska, Holandia, Włochy i Austria, zaobserwowały podwojenie sprzedaży w I połowie roku.

Na dalszy wzrost wpłyną także cele klimatyczne Unii Europejskiej. Szacuje się, że do 2030 roku sprzedaż pomp ciepła w UE sięgnąć może 7 milionów sztuk rocznie. Dla porównania, w 2021 roku sprzedano ich 2 miliony.

 class=
Kolor ciemnoniebieski – nowe budynki; kolor jasnoniebieski – istniejące budynki.
Prognozowana liczba rocznych instalacji pomp ciepła w Unii Europejskiej w mln sztuk w 2025 i 2030 roku, w porównaniu do 2021 roku. [Źródło: IEA, Licencja: CC BY 4.0]

Cele klimatyczne i bezpieczeństwo energetyczne

W komunikacie na temat raportu Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) zwraca uwagę na korzyści płynące z popularyzacji tego typu urządzeń. Samo ogrzewanie budynków odpowiada dziś bowiem za jedną trzecią zapotrzebowania na gaz w Unii Europejskiej.

„Upowszechnienie technologii pomp ciepła, zgodnie z założeniami KE, mogłoby do 2025 r. zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz do celów grzewczych o prawie 7 mld m3. To mniej więcej tyle, ile wynosi ilość gazu ziemnego dostarczonego przez gazociąg transadriatycki w 2021 roku. Ta roczna oszczędność gazu wzrosłaby do co najmniej 21 mld m3 do 2030 roku, jeśli cele klimatyczne UE zostaną osiągnięte” – podkreślono w komunikacie.

Pompy ciepła i oszczędności na kosztach energii

„Pompy ciepła będą miały kluczowe znaczenie dla wysiłków zmierzających do zapewnienia wszystkim możliwości ogrzewania domów tej i następnej zimy, ochrony wrażliwych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw przed wysokimi cenami oraz realizacji celów klimatycznych” – powiedział w oświadczeniu Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA, cytowany przez PORT PC. „Urządzenia te są niezbędnym elementem każdego planu redukcji emisji i zużycia gazu ziemnego, a także pilnym priorytetem w Unii Europejskiej w dzisiejszych czasach” – podkreśla Birol.

IEA zwraca uwagę na oszczędności dla gospodarstw domowych, które przestawią się na pompy ciepła, związane z dzisiejszymi wysokimi cenami paliw. Oszczędności te mogą wahać się od 300 dolarów rocznie w Stanach Zjednoczonych do 900 dolarów rocznie w Europie. Po aktualnym kursie to koło 4 tys. złotych oszczędności rocznie. Organizacja zwraca przy tym uwagę na konieczność realizacji programów wsparcia publicznego, które aktualnie dostępne są w 30 krajach świata.

Wśród wyzwań wskazano potrzebę rekrutacji i wykwalifikowania odpowiedniej liczby pracowników, przede wszystkim w zakresie montażu pomp ciepła. W 2030 roku zapotrzebowanie związane z dostarczeniem oraz instalacją tego rodzaju urządzeń wzrośnie do 1,3 mln osób na świecie. To niemal trzykrotny wzrost, w porównaniu z aktualną liczbą zatrudnionych.

_

Całość przytaczanego raportu IEA dostępna jest tutaj.

Źródła: PORT PC, IEA

Zdjęcie: Virrage Images / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.