Udostępnij

Polacy rzucili się na pompy ciepła. Prawie dwa razy więcej wniosków niż na kotły gazowe

23.05.2022

SmogLab dotarł do statystyk wniosków składanych w ramach programu „Czyste Powietrze” za kwiecień 2022 r. Zestawiając je z poprzednimi miesiącami obserwujmy rewolucję w indywidualnym ciepłownictwie. Szczególnie jeśli popatrzymy na pompy ciepła. – Polacy zmieniają swoje nawyki, a wojna w Ukrainie przyspieszyła ten proces – mówi nam jeden z ekspertów.

Do programu „Czyste Powietrze” złożono w ubiegłym miesiącu niemal 13 700 wniosków. Pompy ciepła odpowiadały za niemal 50 proc. wszystkich. Do urzędu wpłynęło ich sumarycznie 5 893, co odpowiada za 48,5 proc. wniosków. Wciąż spada wskaźnik dotyczący chęci wymiany kopciuchów na kotły gazowe. Jeszcze w styczniu 2022 r. była to niemal połowa wszystkich wniosków. W kwietniu dofinansowanie instalacji gazowej dotyczyło jedynie 26,4 proc. przypadków. O te dane pytamy przedstawiciela premiera, który odpowiada za program.

– Widzę dwa powody. Po pierwsze sytuacja z zatrzymaniem przyłączy gazu skierowała uwagę klientów na pompy ciepła. Drugim aspektem są ceny gazu i ogólna sytuacja w związku z agresją Rosji na Ukrainę. To łączy się z polityką gazowego szantażu Władimira Putina. Wiele osób zaczęło szukać bardziej złożonego ale ostatecznie tańszego rozwiązania, jakim jest pompa ciepła – mówi w rozmowie ze SmogLabem Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Olbrzymi skok popytu na pompy ciepła powoduje podwyżki cen tej technologii. A po drugie problemy z dostępnością urządzeń i specjalistów.

– To wąskie gardło widzieliśmy i wskazywaliśmy od początku. Popyt zwiększa dodatkowo program „Moje Ciepło”. Ale nie ma innego wyjścia, pompa ciepła we wszystkich strategiach np. Unii Europejskiej, jest wskazywana jako podstawowe źródło ogrzewania wśród odbiorców indywidualnych. Rynek będzie musiał za tym nadążyć – mówi pełnomocnik Orzeł.

Czytaj także: Pompy ciepła popularne jak fotowoltaika? Pomogą zakręcić rosyjski kurek

 class=
Wartości procentowe udziału poszczególnych źródeł ciepła, w tym na pompy ciepła, we wnioskach w ramach programu „Czyste Powietrze”. Przedział czasowy od stycznia 2021 roku do kwietnia 2022 roku

„To zmiana paradygmatu”

Podobne „anomalie” obserwuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).

– Patrząc na wnioski do programu „Czyste Powietrze”, widać, że od stycznia do kwietnia 2022 r, odnotowaliśmy spektakularny wzrost wniosków o pompy ciepła. Jest to wzrost o około 75 proc. w ciągu pierwszych miesięcy. Podobny spadek notuje liczba wniosków o kotły gazowe. Można wnioskować, że ci którzy chcieli zmienić źródło ciepła na ogrzewanie gazowe, dziś wybierają pompy ciepła. Jest to wyjątkowy sukces tego źródła ogrzewania. Jeżeli patrzymy na przyrost liczby wniosków od stycznia 2021 to widzimy wzrost tej liczby o ponad 300 proc. – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Jak zauważa Siergiej, w tym samym okresie zainteresowanie kotłami gazowymi spadło o mniej więcej połowę. Szczególny wzrost zainteresowania pompami ciepła rozpoczął się zimą 2021 r. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie. – Tu również można wnioskować, że obecnie przyrost liczby wniosków na pompy ciepła wynika nie tylko z kryzysu związanego wysokimi cenami ogrzewania. Jest to obraz znaczącej zmiany podejścia właścicieli domów jednorodzinnych. To zmienia paradygmat w tej dziedzinie. Odchodzimy od pewnego typu ogrzewania na zupełnie inny. Polacy zmieniają swoje nawyki, a wojna w Ukrainie przyspieszyła ten proces.

Zdaniem rzecznika PAS należy przypuszczać, że ten trend będzie się utrwalał. Powód to wzrost cen paliw kopalnych używanych do ogrzewania gospodarstw.

Pompy ciepła, czyli co?

Doktor Wojciech Luboń z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOS) w marcu 2022 r. wyjaśniał na łamach SmogLabu: – Każdy ma w domu lodówkę, która jest urządzeniem działającym w taki sam sposób jak pompa ciepła, tylko w odwrotną stronę. W środku lodówka odbiera ciepło z produktów o niskiej temperaturze np. z jogurtu, natomiast jeśli włożymy rękę za lodówkę to poczujemy oddawane ciepło o wyższym poziomie temperaturowym.

– To jest ta sama zasada działania – tłumaczył krakowski naukowiec. W zeszłym roku rynek zanotował 80% przyrostu sprzedaży, a wysokie ceny gazu podbiły popularność tego rozwiązania jeszcze przed wybuchem wojny.

Z kolei Michał Zawadzki, czytelnik SmogLabu przekonywał, że pompa ciepła to całoroczne rozwiązanie.

– W ostatnich latach ta technologia rozwinęła się tak bardzo, że aż byłem zaskoczony. Dziś te pompy ciepła są w stanie ogrzać niemały dom przez cały rok. Możliwości pracy w niskich temperaturach sprawiają, że to ma sens. Ja mam pompę znanej marki o mocy 9 kW. Ona w zupełności wystarcza jako jedyne źródło ogrzewania w domu – mówił na łamach naszego portalu.

Czytaj także: „To moje prywatne embargo na Putina”. Polacy na potęgę instalują pompy ciepła

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/JPC-PROD

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.