Udostępnij

W poniedziałek w Krakowie odbędzie się światowe forum smogu. Zostały ostatnie miejsca

21.11.2017

W Polsce odbędzie się jedna z największych na świecie konferencji dotyczących problematyki zanieczyszczonego powietrza. Global Clean Air Summit będzie miał miejsce 27 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Prelekcje wygłoszą m.in. eksperci ONZ, Komisji Europejskiej oraz organizacji pozarządowych i topowych europejskich uczelni. Ruszyły już zapisy na bezpłatne wejściówki.

Międzynarodowa konferencja Global Clean Air Summit (GCAS) została podzielona na cztery panele: Biznes, Technologia, Zdrowie i Polityka. Za jej pomysł i realizację odpowiadają czołowe organizacje walczące o jakość powietrza: Polski Alarm Smogowy, Smogathon oraz Województwo Małopolskie. – Silnie zanieczyszczone powietrze to nie tylko problem Krakowa, ale całego kraju. To nie tylko problem dużych miast, ale też mniejszych miasteczek oraz terenów wiejskich. Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenia zaprezentowane na konferencji zainspirują władze gminne, regionalne i centralne do podejmowania intensywnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza – mówi Andrzej Guła, współzałożyciel Polskiego Alarmu Smogowego. – Dzięki Smogathonowi zauważyliśmy, że miasta na całym świecie nie patrzą na Kraków jedynie jako szczególnie mocno zanieczyszczone miasto, ale przede wszystkim jako na pioniera wielu działań, które stopniowo pozwalają Krakowowi na wyjście z tego problemu – zauważa Maciej Ryś, pomysłodawca konferencji oraz lider Smogathonu.

Konferencja potrwa jeden dzień (poniedziałek 27 listopada, godz. 9-20) i zwieńczy ją finał Smogathonu, na który przyjadą pomysłodawcy rozwiązań antysmogowych z całego świata.

Wystąpią m.in: przedstawiciele Komisji Europejskiej – Francois Wakenhut (dyrektor komisji środowiska) oraz Erich Unterwurzacher (dyrektor, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej), minister Jadwiga Emilewicz (Ministerstwo Rozwoju), Walter Braunohler (konsul USA w Krakowie), Kamil Wyszkowski (UN Global Impact), marszałek Jacek Krupa i wicemarszałek Wojciech Kozak (Województwo Małopolskie), Adam Uszpolewicz (prezes Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.), Alexis Lacroix (prezes Eurobanku).

W kuluarach zwiedzić będzie można stoiska z rozwiązaniami antysmogowymi. – Małopolska jest pionierem w Polsce jeśli chodzi o podejmowanie wszelkich inicjatyw, które mają ograniczyć smog. Jako pierwsze województwo przyjęliśmy odpowiednie przepisy określające normy dozwolonych paliw i jakość kotłów. W ślad za nami poszły inne regiony, co jest dla nas powodem do dumy. Cieszę się, że Małopolska już niebawem stanie się areną debaty poświęconej działaniom antysmogowym – mówi Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

O skutkach smogu dla zdrowia Polaków opowie prof. Michał Krzyżanowski z King’s College w Londynie, były szef WHO w Europie. Wśród gości znaleźli się również najlepsi epidemiolodzy zajmujący się zdrowotnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza: prof. Jordi Sunyer Deu z Barcelona Institute for Global Health, dr Francesco Forastiere z rzymskiego SSR Lazio, dr Isabella Annesi-Maesano z Uniwersytetu w Sorbonie, Ole Raaschou-Nielsen z kopenhaskiego Instytutu Badań nad Rakiem. Opowiedzą oni o skutkach zanieczyszczenia powietrza dla naszego układu oddechowego i krążenia, jego wpływie na ryzyko nowotworu czy na działanie układu nerwowego u dzieci.

Partnerami merytorycznymi GCAS są Global Compact Network Poland, platforma Sustainable Development (działająca przy ONZ) i Ministerstwo Rozwoju.

Bezpłatna rejestracja TUTAJ.

Źródło: informacja prasowa.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.