Udostępnij

Poprzez naukę obywatelską edukują o smogu wokół szkół. Program EEA działa w 10 państwach UE

07.06.2019

CleanAir @ School to program uruchomiony przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), we współpracy z europejskimi agencjami ochrony środowiska. Celem inicjatywy, w ramach której obywatele m.in. wspólnie monitorują jakość powietrza wokół szkół, jest podniesienie świadomości mieszkańców miast, jeśli chodzi o związek między stanem powietrza a zdrowiem. 

Program, który wystartował w kwietniu 2018 roku, potrwa do końca 2019 roku. Jego głównym celem jest edukacja mieszkańców europejskich w ramach założeń tzw. nauki obywatelskiej.

Mówiąc najprościej: Chodzi o włączenie obywateli w proces badawczy po to, by mogli oni lepiej zrozumieć badany fragment rzeczywistości, a także samą naukę. Równocześnie, dzięki opiece profesjonalnych badaczy, rezultaty nauki obywatelskiej stanowią pełnowartościowe informacje, mogące wspierać nasze zasoby wiedzy.

Obywatelskie pomiary

W przypadku programu CleanAir @ School chodzi o wspólny, obywatelski monitoring powietrza wokół szkół. Dzięki temu, jak przekonuje Europejska Agencja Środowiska, wspierany może być „oficjalny”, państwowy monitoring – z korzyścią dla zaangażowanych obywateli, najczęściej rodziców. W ramach nauki obywatelskiej mogą oni dowiedzieć się, czym codziennie oddychają ich dzieci.

Zaangażowani w program obywatele mierzą stężenia tlenków azotu – pochodzących przede wszystkim z ruchu samochodowego – za pomocą specjalnych czujników. By lepiej przyjrzeć się temu, czym oddychają uczniowie, w przypadku każdej szkoły montowane są dwa czujniki. Jeden umieszcza się przed szkołą, od strony ulicy, drugi natomiast dalej od ruchu samochodowego, np. na szkolnym podwórzu. EEA pełni rolę koordynatora i merytorycznego opiekuna projektu, by zapewnić obywatelom jak najbardziej rzetelne pomiary.

W program zaangażowane są agencje ochrony środowiska 10 państw: Belgii, Szwecji, Irlandii, Malty, Estonii, Holandii, Hiszpanii, Szkocji, Walii i Włoch.

 

Tak prezentuje się edukacyjna animacja, przygotowana dla dzieci i młodzieży, przygotowaną przez Europejską Agencją Środowiska, w związku z programem:

Z filmu dowiedzieć się można o niektórych przyczynach zanieczyszczenia powietrza, a także ich skutkach dla zdrowia. Mowa również o niektórych rozwiązaniach stosowanych przez europejskie miasta w celu ograniczenia skali problemu – m.in. w dziedzinie transportu.

 

Źródła: Europejska Agencja Środowiska, Europejskie Stowarzyszenie Nauki ObywatelskiejKomisja Europejska

Zdjęcie: Shutterstock/ Maja Argakijeva

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.