Udostępnij

Poprzez naukę obywatelską edukują o smogu wokół szkół. Program EEA działa w 10 państwach UE

07.06.2019

CleanAir @ School to program uruchomiony przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), we współpracy z europejskimi agencjami ochrony środowiska. Celem inicjatywy, w ramach której obywatele m.in. wspólnie monitorują jakość powietrza wokół szkół, jest podniesienie świadomości mieszkańców miast, jeśli chodzi o związek między stanem powietrza a zdrowiem. 

Program, który wystartował w kwietniu 2018 roku, potrwa do końca 2019 roku. Jego głównym celem jest edukacja mieszkańców europejskich w ramach założeń tzw. nauki obywatelskiej.

Mówiąc najprościej: Chodzi o włączenie obywateli w proces badawczy po to, by mogli oni lepiej zrozumieć badany fragment rzeczywistości, a także samą naukę. Równocześnie, dzięki opiece profesjonalnych badaczy, rezultaty nauki obywatelskiej stanowią pełnowartościowe informacje, mogące wspierać nasze zasoby wiedzy.

Obywatelskie pomiary

W przypadku programu CleanAir @ School chodzi o wspólny, obywatelski monitoring powietrza wokół szkół. Dzięki temu, jak przekonuje Europejska Agencja Środowiska, wspierany może być „oficjalny”, państwowy monitoring – z korzyścią dla zaangażowanych obywateli, najczęściej rodziców. W ramach nauki obywatelskiej mogą oni dowiedzieć się, czym codziennie oddychają ich dzieci.

Zaangażowani w program obywatele mierzą stężenia tlenków azotu – pochodzących przede wszystkim z ruchu samochodowego – za pomocą specjalnych czujników. By lepiej przyjrzeć się temu, czym oddychają uczniowie, w przypadku każdej szkoły montowane są dwa czujniki. Jeden umieszcza się przed szkołą, od strony ulicy, drugi natomiast dalej od ruchu samochodowego, np. na szkolnym podwórzu. EEA pełni rolę koordynatora i merytorycznego opiekuna projektu, by zapewnić obywatelom jak najbardziej rzetelne pomiary.

W program zaangażowane są agencje ochrony środowiska 10 państw: Belgii, Szwecji, Irlandii, Malty, Estonii, Holandii, Hiszpanii, Szkocji, Walii i Włoch.

 

Tak prezentuje się edukacyjna animacja, przygotowana dla dzieci i młodzieży, przygotowaną przez Europejską Agencją Środowiska, w związku z programem:

Z filmu dowiedzieć się można o niektórych przyczynach zanieczyszczenia powietrza, a także ich skutkach dla zdrowia. Mowa również o niektórych rozwiązaniach stosowanych przez europejskie miasta w celu ograniczenia skali problemu – m.in. w dziedzinie transportu.

 

Źródła: Europejska Agencja Środowiska, Europejskie Stowarzyszenie Nauki ObywatelskiejKomisja Europejska

Zdjęcie: Shutterstock/ Maja Argakijeva

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.