Udostępnij

Populacja tygrysa zaczęła się odradzać. W Indiach w cztery lata zwiększyła się o 30 proc.

05.08.2019

Bardzo lubię, kiedy w zalewie katastroficznych informacji dotyczących środowiska, pojawia się coś dobrego. Nie dlatego nawet, że to jakoś wiele zmienia, kiedy chodzi o obraz całości, ale dlatego, że nieustanny potok informacji o nadchodzącym końcu świata jest raczej depresyjny. Tym bardziej, że jest także przekonujący.

Ucieszyłem się więc, kiedy przeczytałem, że tygrysy – przynajmniej w Indiach – zeszły z drogi do wyginięcia, na której znajdowały się jeszcze nie tak dawno i ich populacja od kilku lat szybko rośnie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tygrysa (tak, jest takie święto) premier Indii Narendra Modi poinformował na Twitterze, że populacja tych zwierząt powiększyła się w jego kraju od 2014 roku o 33 procent i obecnie 70 proc. wszystkich tygrysów na świecie żyje w Indiach.

W 2014 roku w Indiach żyło 2226 tygrysów. W 2018 roku naliczono ich 2976 i o tym pisał premier Modi. Zaledwie 12 lat wcześniej, w 2006 roku, było ich w tym kraju niewiele ponad 1400. Kilka lat temu szacowano, że na całym świecie żyje zaledwie około 4000 tygrysów, które teoretycznie można spotkać w 13 krajach. Teoretycznie, bo w niektórych nie widziano ich od dłuższego czasu.

Na przełomie XIX i XX wieku światowa populacja zwierząt wynosiła około 100 tys. Później jednak presja ze strony człowieka spowodowała, że zaczęła szybko spadać. Odpowiadali za to między innymi myśliwi i modne polowania na te groźne drapieżniki, ale też rozlewanie się osad ludzkich. To miało spowodować zniszczenie ponad 90 proc. naturalnego środowiska tych pięknych kotów.

Zawrócenie tygrysów z drogi do wyginięcia i wzrost ich liczby, to przede wszystkim zasługa utworzenia kilkudziesięciu rezerwatów, w których mogą one bezpiecznie żyć na wolności. Rząd tworząc je, zdecydował się między innymi na wysiedlenia ludności. Przeniesiono około 6 tys. wiosek. Oprócz rezerwatów jest też ponad 800 obszarów chronionych. Jedne i drugie zapewniają środowisko nie tylko dla tygrysa, ale też dla innych gatunków, które bez takiej ochrony byłyby skazane na wyginięcie.

„Możemy dziś dumnie powiedzieć, że z blisko 3000 tygrysów, Indie są ich największym i najbezpieczniejszym habitatem”, chwalił się premier Modi podczas konferencji prasowej.

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.