Populacja tygrysa zaczęła się odradzać. W Indiach w cztery lata zwiększyła się o 30 proc.

5197
0
Podziel się:
tygrysy populacja

Bardzo lubię, kiedy w zalewie katastroficznych informacji dotyczących środowiska, pojawia się coś dobrego. Nie dlatego nawet, że to jakoś wiele zmienia, kiedy chodzi o obraz całości, ale dlatego, że nieustanny potok informacji o nadchodzącym końcu świata jest raczej depresyjny. Tym bardziej, że jest także przekonujący.

Ucieszyłem się więc, kiedy przeczytałem, że tygrysy – przynajmniej w Indiach – zeszły z drogi do wyginięcia, na której znajdowały się jeszcze nie tak dawno i ich populacja od kilku lat szybko rośnie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tygrysa (tak, jest takie święto) premier Indii Narendra Modi poinformował na Twitterze, że populacja tych zwierząt powiększyła się w jego kraju od 2014 roku o 33 procent i obecnie 70 proc. wszystkich tygrysów na świecie żyje w Indiach.

W 2014 roku w Indiach żyło 2226 tygrysów. W 2018 roku naliczono ich 2976 i o tym pisał premier Modi. Zaledwie 12 lat wcześniej, w 2006 roku, było ich w tym kraju niewiele ponad 1400. Kilka lat temu szacowano, że na całym świecie żyje zaledwie około 4000 tygrysów, które teoretycznie można spotkać w 13 krajach. Teoretycznie, bo w niektórych nie widziano ich od dłuższego czasu.

Na przełomie XIX i XX wieku światowa populacja zwierząt wynosiła około 100 tys. Później jednak presja ze strony człowieka spowodowała, że zaczęła szybko spadać. Odpowiadali za to między innymi myśliwi i modne polowania na te groźne drapieżniki, ale też rozlewanie się osad ludzkich. To miało spowodować zniszczenie ponad 90 proc. naturalnego środowiska tych pięknych kotów.

Zawrócenie tygrysów z drogi do wyginięcia i wzrost ich liczby, to przede wszystkim zasługa utworzenia kilkudziesięciu rezerwatów, w których mogą one bezpiecznie żyć na wolności. Rząd tworząc je, zdecydował się między innymi na wysiedlenia ludności. Przeniesiono około 6 tys. wiosek. Oprócz rezerwatów jest też ponad 800 obszarów chronionych. Jedne i drugie zapewniają środowisko nie tylko dla tygrysa, ale też dla innych gatunków, które bez takiej ochrony byłyby skazane na wyginięcie.

„Możemy dziś dumnie powiedzieć, że z blisko 3000 tygrysów, Indie są ich największym i najbezpieczniejszym habitatem”, chwalił się premier Modi podczas konferencji prasowej.

Fot. Shutterstock.

Podziel się: