Udostępnij

Populacja tygrysa zaczęła się odradzać. W Indiach w cztery lata zwiększyła się o 30 proc.

05.08.2019

Bardzo lubię, kiedy w zalewie katastroficznych informacji dotyczących środowiska, pojawia się coś dobrego. Nie dlatego nawet, że to jakoś wiele zmienia, kiedy chodzi o obraz całości, ale dlatego, że nieustanny potok informacji o nadchodzącym końcu świata jest raczej depresyjny. Tym bardziej, że jest także przekonujący.

Ucieszyłem się więc, kiedy przeczytałem, że tygrysy – przynajmniej w Indiach – zeszły z drogi do wyginięcia, na której znajdowały się jeszcze nie tak dawno i ich populacja od kilku lat szybko rośnie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tygrysa (tak, jest takie święto) premier Indii Narendra Modi poinformował na Twitterze, że populacja tych zwierząt powiększyła się w jego kraju od 2014 roku o 33 procent i obecnie 70 proc. wszystkich tygrysów na świecie żyje w Indiach.

W 2014 roku w Indiach żyło 2226 tygrysów. W 2018 roku naliczono ich 2976 i o tym pisał premier Modi. Zaledwie 12 lat wcześniej, w 2006 roku, było ich w tym kraju niewiele ponad 1400. Kilka lat temu szacowano, że na całym świecie żyje zaledwie około 4000 tygrysów, które teoretycznie można spotkać w 13 krajach. Teoretycznie, bo w niektórych nie widziano ich od dłuższego czasu.

Na przełomie XIX i XX wieku światowa populacja zwierząt wynosiła około 100 tys. Później jednak presja ze strony człowieka spowodowała, że zaczęła szybko spadać. Odpowiadali za to między innymi myśliwi i modne polowania na te groźne drapieżniki, ale też rozlewanie się osad ludzkich. To miało spowodować zniszczenie ponad 90 proc. naturalnego środowiska tych pięknych kotów.

Zawrócenie tygrysów z drogi do wyginięcia i wzrost ich liczby, to przede wszystkim zasługa utworzenia kilkudziesięciu rezerwatów, w których mogą one bezpiecznie żyć na wolności. Rząd tworząc je, zdecydował się między innymi na wysiedlenia ludności. Przeniesiono około 6 tys. wiosek. Oprócz rezerwatów jest też ponad 800 obszarów chronionych. Jedne i drugie zapewniają środowisko nie tylko dla tygrysa, ale też dla innych gatunków, które bez takiej ochrony byłyby skazane na wyginięcie.

„Możemy dziś dumnie powiedzieć, że z blisko 3000 tygrysów, Indie są ich największym i najbezpieczniejszym habitatem”, chwalił się premier Modi podczas konferencji prasowej.

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.