Udostępnij

O 80 proc. mniej owadów na szybach samochodów. Ale nie ma się z czego cieszyć

18.02.2020

Naukowcy z Francji i Wielkiej Brytanii sprawdzili, jak na przestrzeni lat zmieniała się liczba owadów wpadających na przednie szyby samochodów. Z ich analiz wynika, że jest ich coraz mniej – nawet o 80 procent. Wśród najbardziej prawdopodobnych przyczyn tego zjawiska wskazuje się m.in. zmiany klimatyczne.

Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Ecology and Evolution„, opierały się na danych dokumentujących średnio 65 samochodowych podróży rocznie na terytorium Danii. Odbyły się one na tych samych odcinkach dróg i z tą samą prędkością, w latach 1997–2017. Stwierdzono na tej podstawie – uwzględniając w analizie m.in. porę dnia, temperaturę i prędkość wiatru – około 80-procentowy spadek liczebności owadów.

W artykule, jako prawdopodobne przyczyny spadku liczby owadów, autor prof. Anders Pape Møller z francuskiego Université Paris-Sud, wskazuje m.in. zmiany w użytkowaniu gruntów, stosowanie nowych pestycydów oraz ocieplenie klimatu.

„Zjawiska przedniej szyby” dotyczy także badanie organizacji Kent Wildlife Trust, których wyniki opublikowano przed tygodniem. W tym przypadku o pomoc poproszono obywateli. Rejestrowali liczbę owadów, które rozbiły się na specjalnych pułapkach, umieszczonych na ich tablicach rejestracyjnych.

Taki sam test przeprowadzono również w 2004 roku – mieszkańcy pomagali oszacować liczbę owadów, które rozbiły się o tablice rejestracyjne ich samochodów, na określonych odcinkach dróg i w określonym czasie. Gdy badanie powtórzono 15 lat później, uczestnicy badania zauważyli średnio o 50 proc. mniej owadów.

„Dostrzeżona przez nas zmiana jest niezwykle istotna, ponieważ odzwierciedla wzorce zanikania [owadów – S.M.], które są obserwowane w wielu innych miejscach. A owady są absolutnie fundamentalne dla łańcuchów pokarmowych i istnienia życia na Ziemi” – powiedział Paul Tinsley-Marshall z organizacji Kent Wildlife Trust, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”. „To dość przerażające” – ocenił.

O problemie wymierania owadów – głośniej dyskutowanym dopiero od kilku lat – pisaliśmy na SmogLabie wielokrotnie. Jako omówienie tematu „w pigułce” polecamy nasz wywiad z dr hab. Wiktorem Kotowskim (UW), dr hab. Krzysztofem Kujawą (PAN) oraz prof. dr hab. Piotrem Skubałą (UŚ). [Rozmowę z naukowcami znaleźć można tutaj.]

_

Z wynikami duńskich badań (w j. angielskim), opublikowanymi w czasopiśmie „Ecology and Evolution”, można zapoznać się tutaj. Wyniki badań organizacji Kent Wildlife Trust dostępne są tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/avtk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.