O 80 proc. mniej owadów na szybach samochodów. Ale nie ma się z czego cieszyć

3058
0
Podziel się:

Naukowcy z Francji i Wielkiej Brytanii sprawdzili, jak na przestrzeni lat zmieniała się liczba owadów wpadających na przednie szyby samochodów. Z ich analiz wynika, że jest ich coraz mniej – nawet o 80 procent. Wśród najbardziej prawdopodobnych przyczyn tego zjawiska wskazuje się m.in. zmiany klimatyczne.

Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Ecology and Evolution„, opierały się na danych dokumentujących średnio 65 samochodowych podróży rocznie na terytorium Danii. Odbyły się one na tych samych odcinkach dróg i z tą samą prędkością, w latach 1997–2017. Stwierdzono na tej podstawie – uwzględniając w analizie m.in. porę dnia, temperaturę i prędkość wiatru – około 80-procentowy spadek liczebności owadów.

W artykule, jako prawdopodobne przyczyny spadku liczby owadów, autor prof. Anders Pape Møller z francuskiego Université Paris-Sud, wskazuje m.in. zmiany w użytkowaniu gruntów, stosowanie nowych pestycydów oraz ocieplenie klimatu.

„Zjawiska przedniej szyby” dotyczy także badanie organizacji Kent Wildlife Trust, których wyniki opublikowano przed tygodniem. W tym przypadku o pomoc poproszono obywateli. Rejestrowali liczbę owadów, które rozbiły się na specjalnych pułapkach, umieszczonych na ich tablicach rejestracyjnych.

Taki sam test przeprowadzono również w 2004 roku – mieszkańcy pomagali oszacować liczbę owadów, które rozbiły się o tablice rejestracyjne ich samochodów, na określonych odcinkach dróg i w określonym czasie. Gdy badanie powtórzono 15 lat później, uczestnicy badania zauważyli średnio o 50 proc. mniej owadów.

„Dostrzeżona przez nas zmiana jest niezwykle istotna, ponieważ odzwierciedla wzorce zanikania [owadów – S.M.], które są obserwowane w wielu innych miejscach. A owady są absolutnie fundamentalne dla łańcuchów pokarmowych i istnienia życia na Ziemi” – powiedział Paul Tinsley-Marshall z organizacji Kent Wildlife Trust, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”. „To dość przerażające” – ocenił.

O problemie wymierania owadów – głośniej dyskutowanym dopiero od kilku lat – pisaliśmy na SmogLabie wielokrotnie. Jako omówienie tematu „w pigułce” polecamy nasz wywiad z dr hab. Wiktorem Kotowskim (UW), dr hab. Krzysztofem Kujawą (PAN) oraz prof. dr hab. Piotrem Skubałą (UŚ). [Rozmowę z naukowcami znaleźć można tutaj.]

_

Z wynikami duńskich badań (w j. angielskim), opublikowanymi w czasopiśmie „Ecology and Evolution”, można zapoznać się tutaj. Wyniki badań organizacji Kent Wildlife Trust dostępne są tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/avtk

Podziel się: