Udostępnij

Jest porozumienie dla energii z morskiego wiatru. Farmy na lądzie nadal blokowane

17.09.2021

Umowa rządu z uczelniami i biznesem ma ruszyć inwestycje warte 130 mld złotych. Umożliwi to porozumienie sektorowe dla morskich farm wiatrowych. Wiatraki ustawione na morzu mają w przyszłości być jednym z filarów polskiej energetyki.

Morski wiatr ma napędzać polską energetykę jeszcze w tej dekadzie. Według planów rządu z „Polityki energetycznej Polski” (PEP2040) w ciągu dziewięciu lat moce zainstalowane na Bałtyku mają osiągnąć 5,9 gigawata (GW). Dla porównania największa polska elektrownia w Bełchatowie osiąga 5,1 GW. Do 2040 roku morskie elektrownie wiatrowe mają oferować już 11 GW mocy.

130 mld inwestycji w energię wiatrową

Porozumienie sektorowe dla morskich farm wiatrowych ma ułatwić inwestowanie w to źródło energii. Zakłada zacieśnienie współpracy między dwunastoma ministerstwami (oprócz resortu klimatu chodzi między innymi o Ministerstwo Obrony czy Infrastruktury), naukowcami i organizacjami branżowymi. Pod porozumieniem podpisały się Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.

„Warte ponad 130 mld złotych inwestycje w morskie farmy wiatrowe to kolejne wielkie projekty z udziałem państwa, które będą jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. To realne pieniądze, które trafią do Polaków, do polskich przedsiębiorców, stoczni i przemysłu, a także pozwolą na stworzenie kilkudziesięciu tysięcy nowych miejsc pracy” – podkreślał w liście do sygnatariuszy porozumienia premier Mateusz Morawiecki.

Rządowi przedstawiciele przyznawali, że dokument był inspirowany podobnym rozwiązaniem przyjętym już w Wielkiej Brytanii. Polskie porozumienie zakłada maksymalny udział krajowych firm w budowie farm i potrzebnych do ich budowy urządzeń. Terminal instalacyjny ma powstać w Gdyni – stamtąd będą wypływać elementy potrzebne do budowy farm wiatrowych. Inwestować w nie chcą między innymi państwowe spółki energetyczne Orlen i PGE. W ich powstawanie ma zaangażować się jednak o wiele więcej przedsiębiorstw.

Czytaj również: Recykling fotowoltaiki skuteczny prawie w 100 proc. Obiecuje to polska firma we współpracy z AGH

„Już dzisiaj polski łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych obejmuje ponad 400 firm. Pod porozumieniem sektorowym podpisało się ponad 120 podmiotów, w tym Spółki z udziałem Skarbu Państwa. To olbrzymi potencjał, który chcemy wspólnie wykorzystać” – mówił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Porozumienie dla morskich farm wiatrowych nie odmraża budowy wiatraków na lądzie

Jednocześnie rząd nadal wstrzymuje inwestycje wiatrowe na lądzie. Efekt mrożący tworzy tak zwana „ustawa 10H”. Obowiązujące prawo wyklucza z powstawania farm wiatrowych olbrzymią większość Polski. W jej myśl farma musi być oddalona od zabudowań i terenów cennych przyrodniczo o odległość równą dziesięciokrotności wysokości wiatraków. W praktyce dystans ten musi więc wynosić przynajmniej 1,5 km. Oznacza to, że elektrownie wiatrowe można budować na obszarze mniejszym niż jedna dziesiąta powierzchni Polski. W rzeczywistości tylko na niewielkiej części tego terenu wieje na tyle mocno, by wiatraki mogły produkować prąd.

W rządzie trwają prace nad poluzowaniem restrykcyjnych przepisów. Mówił o tym między innymi Przemysław Hofman z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, cytowany przez portal Energetyka24. Zapowiedział on utrzymanie zasady 10H z możliwością stosowania wyjątków. Według planów gminy mają mieć możliwość wyznaczania obszarów, gdzie stawianie wiatraków będzie dozwolone – z zachowaniem odległości 500 metrów od zabudowań.

Źródło zdjęcia: dragancfm / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.