Środowisko, Zdrowie, Ludność i Pokolenia, Usługi Miejskie, Mieszkalnictwo, Przestrzeń, Infrastruktura oraz Edukacja to 8 bloków tematycznych, na których opiera się startujący dziś Kongres Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko. Towarzyszy mu wyzwanie „Healthy Cities”, dzięki któremu w ubiegłym roku posadzono ponad 10 tys. drzew. To, ile zostanie posadzonych w tej edycji – zależy od Was.
Kongres Zdrowe Miasta to pokłosie projektu Indeks Zdrowych Miast — inicjatywy zainaugurowanej w 2022 roku przez Grupę LUX MED i SGH w Warszawie. Jest to raport na temat zdrowia polskich miasta, którego dwie edycje cieszyły się zainteresowaniem zarówno włodarzy, jak i mieszkańców. Obie edycje szeroko opisywaliśmy na łamach SmogLabu.
Rozwinięciem tego projektu jest wrześniowe wydarzenie, które w założeniu organizatorów ma być platformą dyskusji, wymiany myśli, doświadczeń i poglądów przedstawicieli samorządów, biznesu i organizacji miejskich.
Wydarzeniu towarzyszy czwarta edycja wyzwania Healthy Cities, która łączy promowanie zdrowego stylu życia z troską o środowisko naturalne. Przez cały wrzesień uczestnicy wykonują minimum 6 tysięcy kroków dziennie, a Grupa LUX MED zobowiązuje się do posadzenia tylu drzew, ilu uczestników dołączy do wyzwania. Rok temu było to ponad 10,5 tysiąca sadzonek.
Healthy Cities. Posadzą tyle drzew, ilu uczestników wyzwania
Do wyzwania wciąż można dołączyć. Biorą w nim udział pracownicy firm i mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu. W tegorocznej edycji wyzwania równocześnie można rywalizować zarówno w grupie firmy, jak i miasta. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Healthy Cities Polska (dostępną w sklepach Google Play i App Store) i za jej pomocą zbierać kroki, które są przeliczane na punkty. Na uczestników czekają nagrody. Celem akcji jest przekonanie jak największej liczby osób do tego, że każdy krok jest ważny i kieruje w stronę zdrowszego życia.
– Healthy Cities to dla nas coś więcej niż wyzwanie – to zobowiązanie do budowania zdrowszej przyszłości dla nas wszystkich. Inicjatywa Healthy Cities nie tylko edukuje i promuje codzienną aktywność fizyczną, ale także wspiera realne działania na rzecz ochrony środowiska. Każdy krok, który wykonamy razem, ma znaczenie – zarówno dla naszego zdrowia i samopoczucia, jak i dla planety – mówi Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.
60 tys. dla najbardziej aktywnych miast
Najbardziej aktywne miasta otrzymają zielony budżet o łącznej wysokości 60 tys. złotych, który zostanie przeznaczony na wsparcie proekologicznych inicjatyw. Natomiast trzy zwycięskie firmy obejmą patronatem rewitalizację torfowisk – ekosystemów niezbędnych do funkcjonowania naszej planety. W tegorocznej odsłonie akcji rewitalizacją objęte są: Kampinoski Park Narodowy, ochrona Bagna Wasilkowo i Górniańskich Łąk, użytek ekologiczny „Przemkowskie Bagno”.
Aby przystąpić do akcji wystarczy pobrać aplikację Healthy Cities Polska, wybrać miasto i/lub firmę, które się wspiera i przez cały wrzesień zbierać minimum 6 tys. kroków dziennie.
–
Zdjęcie tytułowe: shutterstock/VesnaArt